Niemiecki biskup: nie mam problemu z księżmi-homoseksualistami

(fot. Klaus Landry [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Biskup Würzburga Franz Jung w rozmowie z największym bawarskim dziennikiem "Main-Echo" mówi, że nie ma większego problemu z pracą z księżmi, którzy są homoseksualistami. Wywiad ukazał się w sobotnim wydaniu czasopisma.

 

"Nie podważam ich kwalifikacji duszpasterskich" - mówił. "To fakt, że są księża, którzy mają taką orientację seksualną i trzeba sobie z tym radzić" - dodaje.

 

Podkreśla, że nie wolno zapominać, że wszystkich księży obowiązuje celibat. "Taki ksiądz ma takie same obowiązki jak każdy inny, a jeśli ich nie wypełnia, to trzeba z nim porozmawiać".

 

 

Pytany o skandale seksualne w Kościele, podkreśla, że to "wyraźny sygnał, by zrozumieć powagę sytuacji". Jego własna diecezja w pełni wspiera wszelkie działania prokuratury na rzecz zwiększenia przejrzystości i karania przestępców. Przykładem jest choćby niedawna reakcja biskupa, który poinformowany o oskarżeniach skierowanych w stosunku do jednego z proboszczy, niezwłocznie zgłosił sprawę do prokuratury, a proboszcza pozbawił stanowiska.

 

"Tęczowy Piątek". Kolejny przykład naszej słabości >>

 

Zdaniem bpa Junga Kościół dotychczas patrzył na skandale seksualne z perspektywy oskarżonych, ale nie ofiar i tych, na których one naprawdę oddziałały. "Dziś jest jasne, że nie chodzi wyłącznie o nadużycia, seksualne skandale. Molestowanie jest przestępstwem, które dotyka dusz dzieci" - mówi biskup.

 

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

 

Przeszkadza mu jednak fakt, że media przedstawiają problem pedofilii wyłącznie jako kwestię dotyczącą Kościoła, a nie "sprawę, która oddziałuje na całe społeczeństwo, a jako do takiej należy się do niej odnosić". Jung podkreśla, że odpowiedzialność Kościoła jest bardzo poważna, a ciężar zawiedzionego zaufania ogromny, ale trudno ocenić, czy problem nabiera właśnie w Kościele szczególnego wymiaru, bo "nie ma drugich porównywalnych badań dotyczących skali zjawiska pedofilii do tych, które zlecił sam Kościół katolicki".

 

Bp Franz Jung został nominowany na biskupa Würzburga w lutym tego roku przez papieża Franciszka. Jest doktorem teologii biblijnej i dotychczas pracował w diecezji Spira.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

155

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 18:40:32 | 2018-11-06
Celibat jest rezygnacją z małżenstwa. Prezbiterat to nie klub gejowski.

Oceń 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 18:15:34 | 2018-11-06
Orientacja seksualna jest prywatną sprawą każdego człowieka. I tak ma być przeżywana. W przypadku księdza sprawa jest prosta- celibat. Niech miłość do Boga będzie silniejsza.

Oceń 10 29 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marco 16:24:14 | 2018-11-06
Tacy ludzie ponoszą moralną współodpowiedzialność za wykorzystywanie dzieci przez księży-pedofilów. 

Oceń 42 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zykes 13:37:47 | 2018-11-06
Biskup nie ma, ofiary pedofilskiego homo drapieżnictwa mogą mieć, ale one są nikłej wartości stratami na froncie walki o apologię homoseksualizmu.

Oceń 39 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook