"Niewygodna" zakonnica musi ostatecznie opuścić Filipiny

(fot. INQUIRER.net / youtube.com)

Australijska zakonnica Patricia Fox musi nieodwołalnie opuścić Filipiny. Jej adwokatka Maria Sol Taule poinformowała na Facebooku, że władze migracyjne w Manili odrzuciły 31 października jej wniosek o przedłużenie wizy i 71-letnia zakonnica musi wyjechać najpóźniej 3 listopada.


Australijska misjonarka ze zgromadzenia "Matki Bożej z Góry Syjon" żyje od 27 lat na Filipinach. Angażuje się w sposób szczególny na rzecz praw do ziemi ubogich rolników oraz ludności tubylczej na Mindanao. Zarzuca się jej udział w politycznej agitacji. Uczestniczyła bowiem w antyprezydenckich manifestacjach. Za to, że krytykowała politykę prezydenta Rodrigo Duterte, w maju br. została zatrzymana na 24 godziny na osobiste polecenie prezydenta Duterte. W szeregu publicznych wypowiedzi negatywnie wypowiadał się o zakonnicy.

 

- Pani nas obraża za każdym razem, kiedy Pani otwiera usta - powiedział prezydent. A w przemówieniu w obecności członków armii krzyczał: "Pani jest cudzoziemką! Co Pani sobie wyobraża? To jest naruszenie suwerenności Filipin". W wywiadzie dla australijskiej rozgłośni ABC s. Fox skomentowała te ataki prezydenta słowami: "Widać, że jest wściekły i to jest niepokojące". S. Fox była członkiem inicjatywy prowadzonej przez filipińskich i międzynarodowych obrońców praw człowieka, której zadaniem jest monitoring sytuacji na wyspie Mindanao, na której prezydent Duterte ogłosił w maju 2017 stan wojenny. Władze migracyjne uznały jej misję jako "działalność polityczną" i naruszenie zasad związanych z przyznaną jej wizą misjonarki, w związku z czym - mimo sześciomiesięcznych starań jej adwokatów - nakazały opuszczenie Filipin.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.78

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook