Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody

(fot. shutterstock.com)

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika z Broniszewic (Wielkopolskie) otrzymało w czwartek w Radomiu nagrodę "Viventi Caritate" ("Żyjącemu Miłością"). Wyróżnienie to po raz czternasty przyznał Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

 

Nagrodzone zakonnice prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży. Obecnie mieszka w nim 56 niepełnosprawnych chłopców i mężczyzn, w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

 

"Dla nas ważny jest każdy uśmiech naszych niepełnosprawnych podopiecznych, o których często rodzice i najbliżsi zapominają, a my dajemy im dom" - powiedziała dziennikarzom siostra Eliza Małgorzata Myk. Dodała, że nagroda "Viventi Caritate" jest dla sióstr "zastrzykiem energii i siły na kolejne lata posługi".

 

Siostry dominikanki z Broniszewic zasłynęły w internecie krótkim filmikiem z okazji "Dnia pingwina", na którym dwie zakonnice przechadzają się korytarzem charakterystycznym dla pingwinów rozkołysanym krokiem. Wideo towarzyszyło zbiórce pieniędzy na nowy dom dla podopiecznych. Dzięki działaniom sióstr i hojności darczyńców szybko udało się zebrać około 7 mln zł i wybudować nowy dom dla chłopców. Jego otwarcie odbyło się we wrześniu.

 

Nowoczesny budynek zastąpił niefunkcjonalny, stary obiekt, usytuowany w pobliskim XIX-wiecznym pałacyku, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Kolejnym zamierzonym działaniem sióstr jest remont poprzednio zajmowanego obiektu z przeznaczeniem na Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnię, kaplicę, itp.

 

W czwartek przypadła siedemnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda "Viventi Caritate". Wyróżnienie przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej.

 

Otrzymują je osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

 

Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

 

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook