Episkopat USA o Iraku: mamy ich na sumieniu

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy chrześcijanom Iraku, a wszystkie strony konfliktu do zakończenia tam przemocy. W oświadczeniu wydanym 2 listopada w związku z zamachem na syrokatolicki kościół w Bagdadzie kard. Francis George zapewnił o swej solidarności i modlitwie w tym, jak stwierdził, „trudnym czasie odrażającej przemocy”.

 

Zdaniem kard. Francisa George’a rząd Stanów Zjednoczonych, który najpierw zaatakował Irak, a ostatnio rozpoczął wycofywanie stamtąd swoich wojsk, ponosi moralną odpowiedzialność za osamotnienie niemogących się obronić własnymi siłami Irakijczyków.

 

„Podczas, gdy z jednej strony cieszymy się z wycofywania wojsk amerykańskich z Iraku, z drugiej podzielamy troskę biskupów tego kraju. Zgadzamy się, że Stany Zjednoczone nie pomogły wystarczająco Irakowi w znalezieniu politycznych i konkretnych dróg ochrony obywateli, szczególnie chrześcijan i innych bezbronnych mniejszości. Stany Zjednoczone nie pomogły również wygnańcom w bezpiecznym powrocie do domów” – czytamy w oświadczeniu.

 

Hierarcha przywołał również wypowiedziane na zakończenie ostatniego Synodu Biskupów słowa Benedykta XVI, że pokój jest koniecznym warunkiem godnego życia każdego człowieka i całych społeczności. Kard. George zapewnił: „Łączymy się z biskupami, Kościołem i mieszkańcami Iraku w ich trudnym poszukiwaniu wolności i bezpieczeństwa. Wzywamy rząd Stanów Zjednoczonych do powzięcia dodatkowych kroków celem ochrony Irakijczyków”.

 

Solidarność z chrześcijanami Iraku i nowe zagrożenia

 

Po niedzielnym zamachu w Bagdadzie głosy solidarności z chrześcijanami Iraku docierają z różnych stron świata. Łaciński patriarchat Jerozolimy wyraził współczucie szczególnie Kościołowi syryjsko-katolickiemu, którego księża i wierni padli ofiarą masakry. „Ci terroryści nie reprezentują prawdziwego oblicza islamu, z którym współistniejemy od wieków” – czytamy w komunikacie jerozolimskiego patriarchatu. W nawiązaniu do apelu z przesłania końcowego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu przypomina się tam pilną konieczność dialogu międzyreligijnego. Ma on szerzyć kulturę życia, która nie pozwoli ludzkości popaść w nowe starcia religijne i kulturowe.

 

Głosy napiętnowania fanatycznej przemocy padają zarówno ze strony przedstawicieli Kościoła, w tym arcybiskupa Paryża kard. André Vingt-Trois, jak też polityków, m.in. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Uznał on za godny szczególnego potępienia atak na wiernych zgromadzonych w kościele i domaga się respektowania praw mniejszości religijnych.

 

Tymczasem chrześcijanie Iraku czują się coraz bardziej zagrożeni. Związana z Al-Kaidą i stojąca za niedzielnym zamachem organizacja Islamskie Państwo Irackie zapowiedziała dalsze zamachy na nich, wspominając przy tym wprost „ich przywódców w Watykanie”. Jako pretekst wyciągają sprawę dwóch rzekomo muzułmańskich kobiet będących żonami prawosławnych księży koptyjskich w Egipcie, mimo iż nie ma to nic wspólnego ani z katolikami, ani z Irakiem.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook