O. Adam Żak SJ: obrona dzieci przed wykorzystywaniem to część misji Kościoła

ks. Adam Żak SJ (fot. YouTube / BP KEP)

W Pelplinie odbyło się 13 października kolejne szkolenie poświęcone molestowaniu nieletnich przez niektórych duchownych zorganizowane przez kurię diecezjalną.

 
W jednym z wykładów o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski podkreślał, że "trzeba bronić dzieci przed jakimkolwiek ich wykorzystywaniem i krzywdą, bo to jest część misji Kościoła".
 

W serii obowiązkowych wykładów i dyskusji wzięła udział kolejna kilkusetosobowa grupa kapłanów zatrudnionych w duszpasterstwie.

 

Adam Żak SJ: zero tolerancji dla przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich [WYWIAD] >>

 

Zebranych powitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a szkolenie prowadził kanclerz kurii diecezjalnej pelplińskiej ks. kan. dr Adam Kałduński.

 

Główne wykłady wygłosili: o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski oraz psycholog Ewa Kusz.

 

Wirtualna Polska przeprasza ojca Adama Żaka za skandaliczny tekst >>

 

Ks. Adama Kałduński przedstawił wykład pt. "Prawo kanoniczne i państwowe na temat przestępstw na tle seksualnym, popełnianych wobec nieletnich".

 

W wywiadzie dla diecezjalnego Radia Głos o. Adam Żak podkreślił, że pierwszym celem spotkań, w których bierze on udział w różnych diecezjach jest "uwrażliwienie słuchaczy, że faktycznie w Kościele jest problem z wykorzystywaniem małoletnich przez duchownych".

 

Jezuita przypomniał, że jest to jednocześnie problem bardzo obecny w całym świecie. "Na ten problem powinniśmy reagować obronnie, czyli trzeba bronić dzieci przed jakimkolwiek ich wykorzystywaniem, przed jakąkolwiek krzywdą, bo to jest część misji Kościoła" - dodał.

 

Podobne spotkanie dla najmłodszej grupy księży diecezji pelplińskiej odbyło się wiosną tego roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.11

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 11:32:38 | 2018-10-14
Co gorsza rodzice muszą uczyć swoje dzieci że duchowny też może je skrzywdzić i dzieci muszą odważnie reagować na takie zachowanie a potem opowiedzieć rodzicom czy wychowawcom w szkołach. Obrona zaczyna się od wychowania w domu i świadomości rodziców co do zagrożenia.

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?