Kwestia in vitro musi być prawnie uregulowana

Na palącą potrzebę prawnego uregulowania kwestii in vitro w Polsce zwraca uwagę prof. Andrzej Zoll. Podkreśla, że obecnie w naszym kraju dopuszczalne jest wszystko – zabijanie, mrożenie a nawet eksperymenty na zarodkach.

 

Odnosząc się do trwających debat nad kilkoma projektami ustaw bioetycznych, prof. Zoll jest zdania, że kompromis jest możliwy w kilku punktach. – Nie widzę jedynie możliwości manewru w kwestii ochrony życia – podkreśla.

 

Jeżeli wychodzi się z założenia, a ja sam wychodzę z takiego założenia, że zarodek ludzki jest człowiekiem, który podlega konstytucyjnej i prawnej ochronie, to wszelkie projekty, które zakładają możliwość mrożenia zarodków, jak i możliwość ich niszczenia, nie mogą być zaakceptowane. Nie ma żadnej porównywalnej wartości, która by mogła zdecydować o poświęceniu tych zarodków – dodaje.

 

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego zwraca jednocześnie uwagę, że w przypadku projektu, który zakłada, że wszystkie stworzone zarodki będą implantowane, a więc nie będą mrożone ani niszczone, „zagrożenia życia nie ma”. - Pozostaje kwestia czy sama metoda jest moralnie dopuszczalna, ale to w rozważaniach parlamentarnych o tyle nie jest istotne, że są systemy moralne, które ją dopuszczają – tłumaczy prof. Zoll. – Ze względu na pluralizm społeczeństwa parlament musi to wziąć pod uwagę.

 

Profesor widzi jednak możliwość kompromisu jeśli chodzi o to, kto może poddać się procedurze in vitro. – Ja brałbym tu pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka, które ma się urodzić, wykluczałbym absolutnie związki homoseksualne i związki, które nie są stabilne, a opowiadał się za małżeństwami, oczywiście chodzi o małżeństwa cywilne – argumentuje.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~~~ 22:37:24 | 2010-11-03
Dlaczego in vitro ?- a nie naprotechnologia?
Słyszałam świadectwa kobiet , które poddały sie tej metodzie!
płakały !mówiły , że w czasie "leczenia" tą metodą czuły się odczłowieczone! 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook