Abp Ryś o pracach nad dokumentem końcowym Synodu

(fot. flickr.com / episkopat news)

O życiu sakramentalnym, natchnieniach Ducha Świętego, zmartwychwstałym Chrystusie i towarzyszeniu młodym w rozeznawaniu powołania - to główne tematy porannej sesji Synodu w dniu 10 października.


W czasie obrad dyskutowano o dokumencie końcowym zgromadzenia biskupów i o konieczności wprowadzenia w nim pewnej równowagi.

 

"Ojcowie synodalni mówili o tym, że w tym dokumencie brakuje perspektywy teologicznej i perspektywy wiary. Dokument jest w przeważającej mierze socjologiczny. Zwrócono uwagę, że nie pojawia się w nim ani razu sakrament bierzmowania, który jest sakramentem Ducha Świętego, a przecież to On jest Tym, który odmładza Kościół. Nie ma w nim prawie nic na temat sakramentu Eucharystii, a młodzież wykazuje wrażliwość na sakramenty, na natchnienia Ducha Świętego. Wiele głosów zwracało uwagę na potrzebę nowej Pięćdziesiątnicy. Są to zasadne głosy, gdyż rozwiązania, które mamy dać, mają wypływać z wiary, a nie wyłącznie z socjologii" - powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

 

Podczas dzisiejszej sesji mówiono również o zmartwychwstałym Chrystusie. "Jeżeli będziemy umieli ukazać Chrystusa Zmartwychwstałego, a ukazujący Chrystusa będzie autentycznym świadkiem, to wtedy będą owoce. Bowiem młodzież nie oczekuje od Kościoła środków materialnych czy samej psychologii, ale oczekuje autentycznych uczniów. Jeden z młodych powiedział, że pasterz powinien znać swoich po imieniu. Chodzi tu o personalną, głęboką relację, aby być dobrym pasterzem i wychowawcą, a to wszystko powinno toczyć się w obrębie życia sakramentalnego" - stwierdził bp Marian Florczyk.

 

Mówiono również o rozeznawaniu powołania w kontekście towarzyszenia młodym. "Droga do rozeznawania i przyjęcia powołania wymaga różnych przestrzeni towarzyszenia, które będą odnosiły się do tego co ludzkie, co społeczne, co związane z edukacją, co związane z życiem duchowym. Na tym polu istnieje dla kapłanów kolejna szansa współpracy z młodymi. Ta droga daje szansę rozpoznania i podjęcia powołania przez młodego człowieka" - zauważył bp Marek Solarczyk.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.66

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

chlop 19:42:07 | 2018-10-10
Protestantyzacja Kościoła jest już tak daleka, że o sakramentach już się nie mówi; od kilku lat śledzę postawy neoprezbiterów - żadnego odniesienia do sakramentów, ale cały czas slogany: Bóg dał nam słowo, przyjmujmy słowo, zgłębiajmy słowo, otwierajmy się na słowo, wchodźmy w słowo, itp - tylko słowo

Oceń 16 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook