Abp Gądecki: potrzebna busola w synodalnym "Instrumentum laboris"

(fot. episkopat.pl)

Busola w "Instrumentum laboris", niezastąpiona rola ojca i matki w rodzinie, zadania szkół katolickich oraz znaczenie pamięci - to niektóre zagadnienia poruszane w grupach językowych podczas synodu.

 

Poniedziałek 8 października był w całości poświęcony pracy w grupach językowych. "Staraliśmy się odnieść do pierwszej części «Instrumentum laboris». Stwierdziliśmy, że ten tekst potrzebuje busoli, czyli ukierunkowania, które nadałoby sens całości. Taką busolą może być fragment z Ewangelii św. Jana o młodzieńcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby (J 6, 9-13). To niewiele, które miał z sobą, zostaje rozdzielone przez Jezusa i staje się pożywieniem dla wielu. Sens byłby taki, że każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania nie tylko Kościołowi, ale także światu przez sam fakt swojego istnienia i dary, które posiada i którymi się dzieli" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Młodzi na Synodzie pytają o skandale. "Mowa o nadużyciach była we wszystkich grupach" >>

 

Kolejnym tematem było zwrócenie uwagi na fakt, że ojciec i matka odpowiadają za rodzinę i wychowanie dzieli rodziny. "Nie osobno matka czy ojciec, ale matka i ojciec razem, dzięki czemu unika się zjawiska paternalizmu czy matriarchatu, w związku z tym, że na różnych kontynentach występują różne sytuacje. W kontekście afrykańskim to matka zasadniczo odpowiada za życie rodziny, podczas gdy w innych miejscach na świecie decyduje tylko ojciec" - zaznaczył abp Gądecki.

 

Trzecią kwestią, o której rozmawiali biskupi, a której zabrakło w dokumencie roboczym, to pamięć, o której mówi dość często papież Franciszek. "Trzeba nadać wartość pamięci. Młodzi mają tendencję do uciekania w przyszłość, do pomniejszania wartości teraźniejszości, dlatego należy nauczyć ich doceniania pamięci" - podkreślił abp Gądecki.

 

Ten Synod ma szansę, zadanie i obowiązek być znakiem Kościoła >>

 

Biskupi zwrócili również uwagę na kwestię szkół katolickich, podkreślając dobro wspólne jakie tworzą. "Szkoły katolickie nie pracują dla siebie samych, nie są przewidziane tylko dla katolików, ale służą dobru powszechnemu. W tym sensie są one warte wsparcia przez państwo, gdyż uzupełniają braki, jakich państwo wypełnić nie może" - stwierdził abp Gądecki.

 

We wtorek 9 października wyniki dyskusji w grupach zostaną zaprezentowane na auli synodalnej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook