Meksyk: żałoba i potępienie narkoterroryzmu

Szczególny wymiar ma Dzień Zaduszny w Meksyku. Przez kraj ten bowiem przetacza się niespotykana fala przemocy z dziesiątkami ofiar śmiertelnych. Opinię publiczną poruszały w ostatnich dniach zbiorowe egzekucje dokonywane przez gangsterów. Krwawe porachunki karteli narkotykowych mają miejsce zwłaszcza na północy kraju, w takich miastach, jak Tijuana, Ciudad Juárez czy Nayarit.

 

W obliczu tej plagi prymas Meksyku wystosował specjalny apel. Kard. Norberto Rivera Carrera wezwał wiernych do modlitwy za niewinne ofiary przemocy i ich rodziny, a zabójcom przypomniał, że i oni kiedyś staną przed sądem Bożym, gdzie zdadzą sprawę ze swoich uczynków. - Zgubna i krwawa działalność zorganizowanej przestępczości prowadzi do wiecznego potępienia – napisał meksykański purpurat.

Kolejnymi adresatami prymasowskiego upomnienia stali się ci, którzy pośrednio czerpią zyski z działalności karteli narkotykowych. Na liście tej znaleźli się politycy, przedsiębiorcy, policjanci, dziennikarze, a nawet duchowni. Okazuje się bowiem, że gangsterzy nie tylko korumpują ludzi wpływowych, ale przy pomocy „narkojałmużny” kupują sobie także życzliwość duszpasterzy. Sprawę jednego z takich „kapelanów mafii” bada właśnie stołeczna prokuratura i władze kościelne.

„Dosyć wspólnictwa, dosyć bezkarności, dosyć bierności i pobłażliwości społecznej – napisał kard. Rivera. – Mamy dość analityków, którzy z niszczycielskim rozmysłem popierają legalizację używania i sprzedaży narkotyków. Czujemy wstyd za te wspólnoty katolickie, które budowały kaplice z pomocą brudnych pieniędzy pochodzących z tego krwawego procederu. Jest to niemoralne i godne potępienia, a nic nie usprawiedliwia akceptacji tego stanu rzeczy”.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ta nieznośna 03:09:26 | 2010-11-03
Tak właśnie myslałam - że jedną z przyczyn tej epidemii zła musi być kolaboracja albo przynajmniej konformizm miejscowego kościoła.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook