Ojciec Szustak po obejrzeniu "Kleru" i słowach papieża podejmuje nieoczekiwaną decyzję

Chciałbym podzielić się z Wami czymś ważnym" - przyznał dominikanin - "Mam dużo myśli w związku z tym, co dzieje się w Polsce w związku z «Klerem»".

 

Zakonnik wskazał, że film Smarzowskiego obejrzał bezpośrednio przed dużym wydarzeniem w katowickim "Spodku", gdzie z jego udziałem w wielbieniu uczestniczyło ok. osiem tysięcy osób. Dodał, że te dwa obrazy Kościoła są prawdziwe, choć siłą rzeczy pokazują tylko wycinek.

 

Zdaniem ojca Szustaka kluczowe jest to, by podejmować konkretne decyzje i rozważać to, co dzieje się w Kościele bardzo poważnie - tak jak wskazał to papież Franciszek w "Liście do Ludu Bożego". "Trzeba przestać gadać o tym, że coś jest nie tak, trzeba przestać wiedzieć, że zawalamy jako Kościół w różnych miejscach, i że jesteśmy przyczyną zgorszenia i różnego rodzaju czynów, a zacząć działać" - stwierdził dominikanin, zarazem wskazując, że nie da się zacząć przeciwdziałać złu bez pokuty.

 

Oglądając "Kler", nie zwróciliście na to uwagi. A to bardzo ważny szczegół >>

 

O. Szustak przytoczył również fragment listu papieża: "Ta świadomość poczucia się częścią ludu i wspólnej historii pozwoli nam uznać nasze grzechy i błędy przeszłości dzięki otwarciu pokutnemu, które pozwoli nam odnowić się wewnętrznie. Wszystko, czego się dokonuje, aby wykorzenić kulturę nadużyć z naszych wspólnot, bez czynnego udziału wszystkich członków Kościoła, nie zdoła wygenerować dynamiki potrzebnej dla zdrowej i skutecznej transformacji. Pokutny wymiar postu i modlitwy pomogą nam jako ludowi Bożemu, by stanąć przed Panem i naszymi zranionymi braćmi, jako grzesznicy proszący o przebaczenie oraz łaskę wstydu i nawrócenia, abyśmy w ten sposób wypracowali działania, które wytworzą dynamizmy zgodne z Ewangelią".

 

"Gwarantem tego, by nasze działania przyniosły jakikolwiek rezultat" - skomentował ten fragment o. Szustak - "Jest to, że Kościół podejmie pokutę".

 

"Ja też potrzebuję pokuty (…) za moje grzechy, za moją historię, za wszelkiego rodzaju zło, które wydarzyło się w moim życiu" - przyznał zakonnik - "Odczuwam też głęboką potrzebę pokuty za mój Kościół, który jest moją rodziną".

 

Adam Szustak OP wybrał się w habicie na "Kler". Oto, co przeżył w kinie [WIDEO] >>

 

O. Szustak ujawnił też swoją decyzję, którą uzgodnił z przeorem łódzkiego klasztoru i braćmi, którzy tam żyją. "Chciałbym odbyć pokutę" - stwierdził - "Zamierzam pójść na nogach do Jerozolimy z Łodzi".

 

Jak przyznał, zajmie mu to ok. 3,5 miesiąca. Prawdopodobny start pokutnej wyprawy przypadnie na Niedzielę Zmartwychwstania, gdyż do tego czasu ojca Szustaka trzymają inne zobowiązania (rekolekcje itp.). W czasie pielgrzymki pokutnej dominikanin prawdopodobnie nie będzie publikował żadnych filmików.

 

"Dla mnie Kościół to ja, więc zrobię tyle, ile mogę zrobić" - powiedział ojciec Szustak, tłumacząc, że w ten sposób chce się włączyć w apel papieża. "Mam nadzieję, że [pielgrzymka] będzie na tyle uciążliwa, że to będzie pokuta" - dodał.

 

Zaprasza też wszystkich innych do pokuty, bo "my jako Kościół potrzebujemy pokuty".

 

"Posłuchajmy wezwania papieża Franciszka" - zaapelował dominikanin, zwracając się również do tych, którzy nie czują się odpowiedzialni za wszystkie grzechy członków Kościoła.

 

Obejrzyj film ojca Szustaka:

 

 

 

ZOBACZ TEŻ:

 

Mierzymy się ze słowami biskupa Andrzeja Czai. Ekipa DEON.pl dyskutuje o wypowiedzi, która oburzyła wielu katolików. Mówimy też o scenach, które nas najbardziej poruszyły. Uwaga spoilery!

 

Swoimi przemyśleniami po obejrzeniu filmu Smarzowskiego "Kler" dzielą się Jacek Siepsiak SJ, Karol Wilczyński, Szymon Żyśko i Piotr Żyłka.

 

 

 

 

 

* * * 

 

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.91

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 16:46:18 | 2018-11-12
Bardzo słuszna droga naprawy wyrządzonego zła.
Kościół faktycznie powinien więcej uwagi poświęcać pokucie, stałym okresom pokuty i cykliczności tego procesu.

Pokuta wraz z Modlitwą ma ogromną siłę oczyszczenia, a oczyszczenie jest nierzadko wstępem w nową lepszą rzeczywistość naszego życia z Bogiem.

Kiedyś sam prosiłem o pewne szczególne łaski dla Kościoła w którym żyję, jednak Pan powiedział tylko jedno słowo POKUTA.

Dopiero potem zrozumiałem, iż pewne przemiany tu na ziemi Bóg może zainicjować jeśli My wszyscy wypełnimy nasze zobowiązania wobec Bożej Sprawiedliwości i oczyścimy się ze wszelkiego zła, które stało się z naszego udziału (świadomego lub nie) w tym świecie.

Tym samym w obliczu rzeczywistości upadków naszych jak i naszych braci, a być może i niektórych sióstr powinniśmy się włączać w pokuty Kościoła i do tych pokót namawiać innych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 18:38:05 | 2018-10-05
To trochę tak, jakby lekarz poszedł na pielgrzymkę pokutną po obejrzeniu "Botoksu" :D

Oceń 18 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook