Ksiądz z KUL: zniesienie celibatu może być kluczem do wyjścia z kryzysu

(fot. kovop58 / shutterstock.com)

"Nie można nie dostrzegać związków klerykalizmu z celibatem" - mówi ks. dr. Alfred Wierzbicki.

 

W tekście opublikowanym w "Magazynie Świątecznym" na łamach "Gazety Wyborczej" duchowny dzieli się swoimi przemyśleniami po obejrzeniu filmu "Kler". Jego zdaniem, oczekiwanie, że "Kler" w znacznym stopniu przemieni polskie duchowieństwo jest naiwne, niemniej jednak film stanie się ważnym elementem debaty publicznej.

 

Biskup Czaja po obejrzeniu "Kleru": czasem mam do czynienia z taką patologią wśród księży>>

 

Kierownik Katedy Etyki KUL zwraca uwagę na szczególną rolę celibatu w kształceniu się polskiego klerykalizmu i podejściu księży do wiernych:

 

"Nie można nie dostrzegać związków klerykalizmu z celibatem (…) Celibat jest za trudny dla wszystkich księży diecezjalnych. Może rodzić emocjonalną oschłość i urzędniczą wyższość, dystans do życia świeckich. Brak rodziny może być rekompensowany poszukiwaniem więzów stanowych, zamykaniem się w środowisku księżowskim, mówiącym własnym slangiem, żyjącym wyłącznie w swej towarzyskiej niszy. W przypadku patologicznych osobowości celibat staje się podłożem czynów pedofilskich".

 

Jednocześnie uznaje, że "ciążenie tradycji" jest dzisiaj zbyt wielkie, aby mówić o jego zniesieniu lub przekształceniu. Sam celibat nie jest jednak dogmatem i z punktu widzenia prawa jak i wiary, jego ostateczne zniesienie jest możliwe. "Odejście od praktyki obowiązkowego celibatu da się uzasadnić tym samym motywem, dla którego ją kiedyś wprowadzano. Chodzi o to, by Kościół lepiej pełnił swą misję. Byłaby to szansa dla pełniejszego świadectwa o wartości seksualności, małżeństwa i rodziny. Może jest to właśnie klucz do wyjścia naprzeciw podwójnemu kryzysowi: rodziny i kapłaństwa?" - zauważa kapłan.

 

Jego zdaniem wprowadzenie obowiązkowego celibatu księży zakładało, że wszyscy oni "są na wysokim poziomie życia duchowego". Życie zweryfikowało jednak te założenia. "Księża są ulepieni z tej samej gliny co reszta ludzi i nie da się całej populacji zmieścić w najwyższych standardach. Wiadomo, że celibat wprowadzono w średniowieczu, aby usprawnić duszpasterstwo. Spełnił on wtedy pozytywną funkcję. Ale czy czas celibatu nie minął?" - pyta ks. Alferd Wierzbicki i podkreśla, że celibat sam w sobie nigdy nie miał "bezwględnej wartości".

 

Adam Szustak OP wybrał się w habicie na "Kler". Oto, co przeżył w kinie [WIDEO]>>

 

O samym filmie Kierownik Katedry Etyki KUL mówi, że "podoba się on niewątpliwie ludziom wkurzonym przejawami cynizmu i hipokryzji w Kościele". Duchowny nazywa to przeczernioną hiperbolą, ale uprawnioną, bo "alkoholizm, pedofilia, chciwość, karierowiczostwo, nadużywanie władzy nie są czymś incydentalnym w strukturach Kościoła. Trudno się oburzać, że budzą kpinę lub zgorszenie". Sam nie odnajduje się ani w narracji, że "Kler" jest aktem intelektualnej i moralnej odwagi; ani w tej mówiącej o nieusprawiedliwionym ataku na księży. "Byłoby czymś fatalnym, gdyby film ten stał się sztandarem antyklerykalizmu, dzięki czemu klerykalizm stawałby się jeszcze silniejszy".

 

"Sądzę, że większość księży w Polsce nie obejrzy tego filmu, a samego twórcę potraktuje po prostu jak wroga. Mentalność oblężonej twierdzy to jeden z symptomów klerykalizmu" - pisze ks. Alferd Wierzbicki i dodaje, że księżom "naprawdę potrzebny jest wstrząs". Za papieżem Franciszkiem podkreśla, że "klerykalizm to rak powodujący umieranie Kościoła".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.18

Liczba głosów:

388

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

slawopaw 22:39:36 | 2018-10-08
Następny mędrzec ... może chciałby zalegalizować, swój nieformalny związek 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

amargue 09:36:57 | 2018-10-05
"W przypadku patologicznych osobowości celibat staje się podłożem czynów pedofilskich."
Czy mam rozumieć, że gdyby człowiek o patologicznej osobowości nie był w celibacie, to by nie popełniał takich czynów?
Ależ sobie znalazł wytłumaczenie. I to ma być kierownik Katedry Etyki KUL?!
Coraz bardziej widać, jak spora część księży obawia się, że może dojść do ew. utraty ich pozycji materialnej w społeczeństwie.
A może by tak wszyscy zaczęli pracować normalnie za jakieś 3-4 tys. brutto a może za minimalną pensję.
Póki co to życie ich, to materialne jest bardzo dobre.
I tu są oderwani od rzeczywistości. Nie mając pojęcia co to znaczy nie mieć środków na podstawowe potrzeby np. zakup leków, butów itp. Nie mówiąc o takich luksusach jak remont mieszkania, jakaś rozrywka np. kino czy teatr.
A celibat. Wielu świeckich żyje w celibacie nie z własnego wyboru, bo np. współmałżonek odszedł do kochanka/kochanki. I jakoś nie żyją tylko w swojej niszy społecznej, nie stają się oschli emocjonalnie itd.

Proponuje księżom zacząć od utrzymywania się samemu za przez siebie zarobione pieniądze. Wtedy zobaczą co to jest życie.

Oceń 23 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mrf771 08:05:19 | 2018-10-05
Normalnie geniusz.
Ciekawe jak zniesienie celibatu miałoby zlikwidować problem homoseksualizmu wśród kleryków i księży ?
Czyli gdyby znaleźć męża kardynałowi McCarrickowi to ten by nie molestował kleryków ?

No i dalsze konsekwencje przekonania, że człowiek nie jest w stanie zapanować nad swoim popędem - należy wykreślić z kategorii grzechow masturbację i już nie wymagać od młodzieży aby starała się walczyć z tą słabością.
Przecież nastolatek ślubu nie weźmie a seksu potrzebuje.

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 04:53:14 | 2018-10-05
Poniżej 4 opinie i żadnej nie można zarzucić klerykalizmu ;-)

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 21:23:24 | 2018-10-04
Od kiedy parę razy usłyszałam w TVN24 tego duchownego + wejście w "GW"= przestałam dawać pieniądze na KUL, w od lat wielu w 2 dzień świąt Bożego Narodzenia są tace na KUL. 
Ten duchowny uprawia projekcję. 

Oceń 26 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzejewski.marek 17:53:00 | 2018-10-04
to jest tak: dajcie mi temat a ja wam powiem co na ów temat powie ksiądz Wierzbicki, biskup Tadeusz, ksiądz Kramer, ksiądz Lemański - oni są tak przewidywalni, jak wtorek po poniedziałku

Oceń 60 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook