Prymas: w każdej diecezji powstanie program ochrony dzieci

(fot. Mazur / episkopat.pl)

W każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym - potwierdził dziś w rozmowie KAI abp Wojciech Polak. W przerwie obrad Episkopatu w Płocku Prymas Polski przypomniał, że ustalenia takie zapadły już podczas sierpniowej Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

 

Prymas Polski zapowiedział też, że biskupi przygotują raport, który da wyobrażenie o skali zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Natomiast podczas jutrzejszych obrad Episkopat będzie kontynuował prace nad listem pasterskim na temat wykorzystywania nieletnich.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami każda diecezja zobowiązała się przygotować program prewencji, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych, czy ruchach młodzieżowych.

 

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. "Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia" - mówił KAI Prymas Polski po sierpniowych obradach Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

 

Podczas 380. Zebrania Plenarnego KEP w Płocku biskupi omawiają kwestie duszpasterstwa młodzieży w związku z nadchodzącym synodem biskupów w Rzymie na temat wyzwań młodego pokolenia. Jednym z tematów jest także duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w Irlandii, które miało miejsce od 22 do 26 sierpnia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.36

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

qjpus 08:26:38 | 2018-09-26
Trzeba bardzo wiele zrobić, żeby wszystko pozostało po staremu.

No ale przecież skoro nie można wyciąć raka pedofilii bez usunięcia raka mafii homoseksualnej, to dla dobra własnej przyszłości prymas Polak wie dobrze, że musi spacyfikować walkę z pedofilią w jakieś działania pozorne omijające z daleka możliwość narażenia się kochającym siebie wzajemnie trochę bardziej kardynałom z Watykanu.

Działania polskich hierarchów coraz bardziej przypominają działania PO sprzed odsunięcia od władzy: szukanie ratunku w jeszcze większej ściemie, samouwielbienie, całkowite niezrozumienie lub odrzucenie rzeczywistego stanu sytuacji, przebywanie w bańce urojeń, niewzruszalna pewność całkowitej jedynosłuszności własnego postępowania.

To nie "Kler" do spółki ze szczuciem na ks. Stryczka zadają polskiemu Kościołowi miażdżące ciosy. Najskuteczniej polski Kościół znokautuje prymas Polak do spóły z Episkopatem.

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 21:01:02 | 2018-09-25
"Do każdej polskiej diecezji wprowadzony niezależny zespół, który zbada skalę seksualnego wykorzystywania dzieci i osób pełnoletnich a następnie opracuje program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci przez duchownych" - to by miało sens.

Oceń 2 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 20:16:50 | 2018-09-25
Kolejny program.... by się czymś zająć....
A poprzednie to działają?
Cała uwaga by coś kolejnego wymyślić..... byle nie zająć się pokrzywdzonymi... a sprawców ukarać....

Oceń 11 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook