Polacy chcą raportu Kościoła o pedofilii i domagają się pełnej jawności

(fot. episkopat.pl)

"Ponad połowa badanych chce, by Kościół opracował raport o nadużyciach" - pisze Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".

 

W ubiegłym tygodniu biskup płocki Piotr Libera oraz biskup polowy Józef Guzdek udzielili publicznej informacji o skali zjawiska molestowania seksualnego w zarządzanych przez nich ordynariatach. "Rzeczpospolita" informuje, że podobne zamiary ma jeszcze kilku innych hierarchów, ale nie ma jednolitego stanowiska całego Episkopatu Polski.

 

Co o tym sądzą Polacy? Dziennik zlecił IBRiS przeprowadzenie badań dotyczących opinii na temat ewentualnego raportu dotyczącego skali skandalu pedofilskiego w Kościele katolickim w Polsce. Niewielka większość Polaków ocenia ten pomysł jako dobry (51%), ale tylko 13% uważa go za zły. Aż 73% badanych twierdzi, że rozwiązanie problemu pedofilii powinno mieć miejsce z pełną jawnością na każdym etapie, a tylko 10% uważa, że nie powinno się mu dawać rozgłosu.

 

Bp Guzdek: należy otoczyć troską i pomocą ofiary nadużyć >>

 

Doniesienia na temat skandali pedofilskich mówiły o zagranicznych episkopatach, ale respondenci są przekonani o tym, że dotyczą one także polskich księży. Tak uważa 81% badanych, a jedynie 13% twierdzi, że w Polsce takie skandale nie mają miejsca.

 

Jedna z polskich diecezji jako pierwsza ujawnia dane nt. pedofilii i wykorzystywania seksualnego wśród jej duchowieństwa >>

 

- Widać wyraźnie, że wśród ludzi jest oczekiwanie większej transparentności działania - komentuje ks. Piotr Studnicki z krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum. Ks. Studnicki twierdzi, że "w społeczeństwie jest duży deficyt informacji" i dlatego decyzje biskupów Libery i Guzdka są bardzo dobrze odbierane. - Ludzie mają większą pewność tego, że nic nie jest zamiatane pod dywan - tłumaczy.

 

Bp Libera ostro o pedofilii wśród duchownych. "Skala krzywd, jakie te dzieci doznały, jest wielka" >>

 

Ciekawą zmienną badań jest przekonanie Polaków o skali zjawiska w środowisku duchownych. 41% udzieliło odpowiedzi, że wśród księży przypadki pedofilii są częstsze niż w innych grupach, ale 49% jest przeciwnego zdania. O tym, że pedofilów wśród księży jest więcej niż w całym społeczeństwie są przekonani głównie wierzący-niepraktykujący (53%), a także niewierzący (43%). Wśród czynnie uczestniczących w praktykach religijnych katolików tylko 39% podziela to zdanie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Effa 17:07:46 | 2018-09-26
Tytuł i zdjęcie obrazują dokładnie to co jest...
Otóż wierni chcą jasności i prawdy.... biskupi jak na zdjęciu odwróceni..
Skupieni na ukrywaniu... i kolejny list będą redagować... i instrukcję też przygotują dla samych siebie... Byle "dywanów" nie ruszyć...
Wymowne i bardzo prawdziwe...

Oceń 7 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:46:18 | 2018-09-26
Polacy chcą niezależnego od Kościoła raportu o skali molestowania dzieci przez duchownych. Żaden raport przygotowany przez Kościół nie będzie wiarogodny. Do tej pory Kościół wielokrotnie mówił o świetnie działających programach przeciwdziałania, o nieistniejącym problemie w Polsce i świetnie tuszował kolejne wypadki. Stąd potrzebny jest raport niezależy, bo w kolejne zapewnienia o niewinności polskich duchownych nikt już nie wierzy.

Oceń 15 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook