Biskupi Europy: Europa musi rozwijać ducha wzajemnego zrozumienia i współpracy

(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Biskupi wyrazili solidarność z papieżem Franciszkiem i podziękowali mu za skierowane do nich specjalne przesłanie.

 

Europa po tym, jak była tragiczną sceną dwóch wojen światowych, musi rozwijać ducha wzajemnego zrozumienia i współpracy, oddychając swymi dwoma chrześcijańskimi płucami - wschodnim i zachodnim - dobrym powietrzem solidarności - podkreślają biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w komunikacie po obradach, które odbyły się w Poznaniu 13-16 września.

 

Biskupi wyrazili solidarność z papieżem Franciszkiem i podziękowali mu za skierowane do nich specjalne przesłanie. Podziękowania za organizację spotkania CCEE przesłali także archidiecezji poznańskiej i jej metropolicie, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

 

Jednym z tematów obrad była solidarność i pomoc potrzebującym. "Wolontariat porusza miliony chrześcijan w Europie i prezentuje się jako zjawisko rozległe i powszechne, będące w stanie dotrzeć ze szczególnym dynamizmem dobroczynności do tak wielu ubogich i żyjących na marginesie, którzy są obecni w naszych dostatnich społeczeństwach. Chodzi o bardzo żywą gałąź naszych Kościołów, które poprzez chrześcijan zaangażowanych w wolontariat są w stanie być jak dobry Samarytanin z przypowieści ewangelicznej" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP w poniedziałek.

 

Biskupi zwrócili w nim również uwagę na "nowy rodzaj ubóstwa związanego z brakiem poszanowania dla życia, rozbicia rodziny, narzucania kultury gender, ograniczania wolności, także tej religijnej oraz kwestie dotyczące migrantów i uchodźców". Podkreślili też konieczność dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego oraz dialogu obywatelskiego - "tak koniecznych w tym delikatnym czasie, jaki przeżywa nasz kontynent z powodu rosnących w nim napięć". "Także na tym froncie chrześcijanie zaangażowani w wolontariat mogą pielęgnować istotne wspólne działania w ramach odnowionej solidarności na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zasady pomocniczości" - wskazali.

 

Przewodniczący Episkopatów Europy rozmawiali również o migracji. "Nie jesteśmy ekspertami od geopolityki, ale jako pasterze jesteśmy razem z naszymi wspólnotami w każdych okolicznościach. Podkreślamy wielką złożoność tego zjawiska, ale stwierdzamy za Ojcem Świętym Franciszkiem, że solidarność jest właściwą i niezbywalną drogą stawiania czoła problemom narodowym, międzynarodowym i światowym. Składa się na nią przyjęcie, integracja oraz każda możliwa forma" - głosi komunikat CCEE.

Biskupi podkreślili też "konieczność współpracy pomiędzy Kościołami w Europie, wzmacniania wspólnoty, formacji duchowej, świadectwa i ewangelizacji".

 

Spotkanie przewodniczących Episkopatów Europu w stolicy Wielkopolski miały związek z obchodami 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązywało też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1791 roku. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook