Abp Gądecki na CCEE: więcej jest młodych ludzi w Europie podejmujących wolontariat niż chodzących do kościoła

(fot. twitter / episkopatnews)

Wolontariat jest częścią dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy, odbywającego się w Poznaniu w dniach 13-16 września na temat "Duch solidarności w Europie".

 

Przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że solidarność to postawa duszy, sposób współodczuwania z innymi. Duch solidarności konkretyzuje się w działaniach: wolontariacie, pomocniczości, współudziale itd. 

Wiceprzewodniczący CCEE kard. Vincent Nichols przyznał, że podczas obrad najbardziej uderzyło go stwierdzenie raportu o wolontariacie w Europie (który był podstawą do dyskusji uczestników zgromadzenia), że Kościół katolicki jest najbardziej spośród instytucji czynny na polu wolontariatu. Wskazał, że dzięki wolontariatowi odchodzimy od indywidualizmu i nawiązujemy relacje z innymi, uczymy się bezinteresowności. Wolontariat to ścieżka wiodąca do człowieczeństwa, a przez to do Jezusa Chrystusa - stwierdził metropolita Westminsteru.

Jego zdaniem wolontariat jest częścią dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Przywraca on pojęcie bezinteresowności i daru z siebie dla drugiego człowieka. Kardynał zauważył, że otrzymując pomoc od wolontariuszy, przybywający do Europy migranci mogą przekonać się, jak wartościowa jest europejska kultura. Według niego rządy powinny szanować wolontariat i zapewniać mu wolność działania i nie narzucać mu ścieżek służących ideologii narzucanej przez państwo.

Abp Stanisław Gądecki, który także jest wiceprzewodniczącym CCEE, zauważył, że od XIX w. solidarność była rozumiana jako połączenie sił dla uzyskania korzyści w życiu społecznym. Tym samym była przeciwstawiana miłości bliźniego. Dopiero ks. prof. Józef Tischner i papież Jan Paweł II "wprowadzili miłość bliźniego w samo serce solidarności".

Powołując się na raport o wolontariacie, metropolita poznański wskazał, że więcej jest młodych ludzi w Europie podejmujących wolontariat niż chodzących do kościoła. Wskazał przy tym, że wolontariat katolicki bez formacji duchowej przeradza się w wolontariat laicki, gdyż górę biorą motywy czysto humanistyczne.

Wśród najważniejszych przestrzeni dla działań wolontariatu wymienił: życie i śmierć człowieka, rodzina, wolność, na czele z wolnością religijną i migracja. - Wolontariat chrześcijański to prawdziwe odbicie miłości Boga do człowieka - stwierdził abp Gądecki.

Jutro zgromadzeni w Poznaniu przewodniczący konferencji biskupich naszego kontynentu odprawią Mszę św. w katedrze, w czasie której modlić się będą w intencji Europy. Pojutrze natomiast o godz. 12.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbędzie się konferencja z udziałem kard. Bagnasco i abp. Gądeckiego, w czasie której zostanie także przedstawiony końcowy komunikat z obrad zgromadzenia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook