Blisko 900 młodych zakonników i zakonnic przeszło w procesji przez Kraków. "Ile radości jest w tych ludziach!"

(relikwie świętych założycieli zgromadzeń, fot. młodzi konsekrowani / facebook)

Radosny pochód z relikwiami świętych założycieli zgromadzeń zakonnych uczestniczących w III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych przeszedł w sobotę przez krakowski Rynek Główny pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej. W żywiołowej procesji szło blisko 900 zakonników i zakonnic ze stu zgromadzeń.

 

Na placu przed Oknem Papieskim na Franciszkańskiej w Krakowie trwa radosne uwielbienie, które zakończy się występem zespołu niemaGotu. Młodzi zakonnicy i zakonnice tańczą i śpiewają, porywając przypatrujących się im mieszkańców miasta i turystów.

 

Wcześniej wszyscy przeszli od jezuickiej bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa przez Rynek Główny, niosąc relikwie świętych założycieli zgromadzeń zakonnych. "Przypomina się atmosfera ŚDM. To nieprawdopodobne, ile radości jest w tych ludziach" - komentują przechodnie.

 

Wielu wyraża zdziwienie, że zakonnicy i zakonnice potrafią się tak spontanicznie cieszyć i bawić. "To bardzo pozytywny widok. Rzuca się w oczy, że są szczęśliwi. Taki Kościół kocham" - zauważa Paweł Karczewski, student z Wrocławia, który spędza w Krakowie ostatnie dni wakacji.

 

Młodzież zakonna daje się zauważać również w tramwajach i autobusach miejskich, gdzie modlą się, śpiewają, a nawet próbują tańczyć.

 

Jak mówi s. Radosława Podgórska, przełożona generalna Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek, hasło spotkania "Wolni w Duchu Świętym" wyraża pragnienia młodych osób konsekrowanych. "Każdy z nas szuka przestrzeni wolności. Nie chodzi o wolność od czegoś, ale prawdziwą wolność, którą daje Duch Święty. To On nam pokazuje drogę wolności" - twierdzi.

 

Według niej, największą siłą młodych osób konsekrowanych jest modlitwa, która staje się dla nich źródłem radości.

 

"Młodzież zakonna potrzebuje również poczucia wspólnoty i łączności międzypokoleniowej. Dla młodych ważne jest, by poczuć się na swoim miejscu i być spełnionymi ludźmi".

 

III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych potrwa do niedzieli i odbywa się pod hasłem "Wolni w Duchu Świętym". W tym czasie jego uczestnicy poznają różnorodność charyzmatów i duchowości obecnych w Kościele, i dają świadectwo życia radami ewangelicznymi. W spotkaniu uczestniczy blisko 900 osób konsekrowanych ze stu różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.78

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tkornelka 22:43:32 | 2018-09-15
Tak sobie myślę, że to zastanawiające, że widok radosnego zakonnika/zakonnicy budzi w nas zdziwienie... Może to trochę pokłosie różnych codziennych doświadczeń, spotkań na katechezie, w kościele, w parafii...I mam taką refleksję, że raczej zdziwienie powinien budzić zakonnik nie mający w sobie radości Ewangelii (co oczywiście nie jest tożsame z nieustanną wesołością)

Oceń 2 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook