Kardynał DiNardo z USA: ciało Chrystusa zostało zranione przez zło wykorzystywania seksualnego

(fot. fox 26 houston / youtube)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA kard. Daniel DiNardo ogłosił w czwartek po naradzie z papieżem Franciszkiem na temat skandalu pedofilii, że "ciało Chrystusa zostało zranione przez zło wykorzystywania seksualnego". Zapowiedział kroki, by leczyć rany.

 

Po prywatnej audiencji u papieża Franciszka, kardynał Daniel DiNardo, arcybiskup Galveston-Houston i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wydał następujące oświadczenie: 


Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za przyjęcie nas na audiencji. Mówiliśmy z Papieżem Franciszkiem o naszej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. O tym jak Ciało Chrystusa jest zranione przez zło wykorzystywania seksualnego. Ojciec Święty słuchał bardzo szczerze. Była to długa, owocna i dobra wymiana zdań.


Na zakończenie audiencji odmówiliśmy wspólnie modlitwę "Anioł Pański" z prośbą o Boże miłosierdzie i siłę, w chwili gdy pracujemy nad uzdrowieniem ran. Z niecierpliwością czekamy, aby aktywnie kontynuować nasze rozeznanie razem, określając najskuteczniejsze kolejne kroki. 

 

Szef episkopatu zapewnił, że Kościół w USA będzie kontynuował działania na rzecz "rozpoznania" i ustalenia "najbardziej skutecznych następnych kroków".

W komunikacie z 27 sierpnia, po opublikowaniu listu abp. Carlo Marii Viganò stwierdził on:

 

"Postawione kwestie zasługują na odpowiedzi ostateczne i oparte na dowodach. Bez tych odpowiedzi niewinni ludzie mogą być dotknięci fałszywym oskarżeniem, a winni mogą powtórzyć grzechy przeszłości".

 

Watykaniści odnotowują analizując tę notę, że nie wynika z niej jasno, czy dostojnicy z USA zwrócili się do papieża z prośbą o przeprowadzenie wizytacji apostolskiej w ich Kościele, co wcześniej sugerował w wywiadach kardynał Daniel DiNardo. 

 

W oświadczeniu na temat, jak to ujęto, "najnowszego kryzysu moralnego w amerykańskim Kościele katolickim" nie podano konkretnych wyników spotkania z papieżem.


W skład delegacji amerykańskiego Kościoła obok przewodniczącego episkopatu, kard. Daniela DiNarodo, wiceprzewodniczącego abp. José Horacio Gómez oraz sekretarza generalnego ks. J. Brian Bransfielda wszedł kard. Seán Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook