Płock: nabożeństwo pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele

(fot. jarek mokrzanowski / youtube)

Nabożeństwo w intencji ofiar nadużyć w Kościele, nadużyć seksualnych, władzy i sumienia, odprawione zostało dziś w bazylice katedralnej płockiej z udziałem biskupa płockiego Piotra Libery, jego biskupa pomocniczego Mirosław Milewskiego oraz przedstawicieli duchowieństwa z diecezji.

 

Podobne nabożeństwa odbędą się w kościołach całej diecezji w święto Podwyższenia Krzyża.

 

W płockiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się dziś nabożeństwo pokutne za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia w Kościele. Zarządził je biskup płocki, Piotr Libera. Poprzedziło ono jesienną konferencję dziekańską.

 

Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Grzegorz Jendrzejewski, proboszcz parafii św. Floriana w Orszymowie, wicedziekan w dekanacie Wyszogród. W konferencji ascetycznej odwołał się do Listu Franciszka do Ludu Bożego. Przypominając ewangeliczne opisy, w których Jezus pomaga św. Piotrowi, zwrócił uwagę na "wciągającą siłę", jaką ma grzech.

 

- W takiej sytuacji ratuje nas Jezus, tak jak uratował św. Piotra. Wyciągnięta ręka Jezusa do nas to sakramenty święte, lektura Pisma św., inne lektury religijne. Aby wytrwać, musimy mieć z Jezusem trwały kontakt. Wówczas On będzie trwał w nas, a my w Nim - powiedział ks. Jendrzejewski.

 

Zwrócił też uwagę, że należy systematycznie, regularnie korzystać z pomocy, jaką oferuje Bóg, zarówno w działaniu duszpasterskim, jak i w zwykłych sytuacjach życiowych, w kontaktach i relacjach z ludźmi. - Najwłaściwszą postawą, jest postawa Piotra przed Jezusem - trzeba być przed Nim na kolanach. Piotr mówi do Jezusa, że Ten powinien od Niego odejść, bo Piotr jest grzeszny, ale Jezus tego nie robi, zostaje z Piotrem, a potem daje mu klucze królestwa - interpretował duchowny.

 

W nabożeństwie w katedrze uczestniczyli nowo powołani dziekani, wicedziekani i ojcowie duchowni z 28 dekanatów w diecezji płockiej. Obecny był na nim biskup płocki Piotr Libera wraz z biskupem pomocniczym Mirosławem Milewskim.

 

Podobne nabożeństwa pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele, zgodnie z wolą bp. Libery, zostaną odprawione w kościołach diecezji płockiej w piątek 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża. Będzie to dzień postu i modlitwy za "cierpienie wielu nieletnich z powodu wykorzystywania seksualnego, nadużyć władzy i sumienia" (por. List Franciszka do Ludu Bożego"), przez osoby duchowne i świeckie. Diecezjanie będą także w tym dniu modlić się za tych, którzy porzucili stan kapłański lub zakonny.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.26

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

dominik.grochocki 12:10:50 | 2018-09-13
Nie no super, najpierw baraszkują i gwałcą dzieci, pożniej się pomodlą grzechy miną i jest ok. HIPOKRYZJA SIĘGA KOSMOSU.

JEżeli by mieli honor to by wystąpili z kościoła i oddali siedo dyspozycji prokuratury, a sorry u nas juz nie ma prokurratury są koledzy Ziobry i Piotrowicza ( obrońcy pedofilów).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 19:53:22 | 2018-09-12
Nigdy dość współczucia i modlitw w takich przypadkach.
A dla sprawców- kryminał!

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dominik.grochocki 11:14:35 | 2018-09-12
ALE hipokryzja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jeżeli jest bóg to jakim cudem pozwolił wyswiecictakich chorych ludzi, i jakim cudem nie pozwolił Biskupom wydać ich policji, tylko tuszowali brudy. Cały czas piszecie o przebaczeniu, a gdzie pokuta? 
Pozostało by tylko odziać się w worki po ziemkiakach i na kolanach do Watykanu.   Ja wiem czemu kościół jest za tym ,żeby ludzie nie myśleli, nie kształcili sie, bo wtedy ludzie zaczynają mysleć i nie da sienimi manipulować. Pouczacie kobiety jak mają zyć, a pedofilom pomagacie. HIPOKRYZJA. ale fajnie jest jak sie ubierzecie w super ekstrawagandzieki ciuchy, ktore są przeznaczone tylko dla biskupów, bo wtedy wydaję siewam, że należy siewam szacunek. a jesteście starymi dziadkami!!! ktorym, zalezy tylko na wygodzie, spokoju i kasie!!!!!!!!!!!!!

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook