Metropolita Emanuel: proces przyznawania autokefalii ukraińskiemu prawosławiu rozpoczęty

(fot. shutterstock.com)

Metropolita Emanuel (Adamakis) z Patriarchatu Konstantynopola potwierdził, że "Patriarchat Ekumeniczny, świadomy swej odpowiedzialności jako Kościół Matka i w odpowiedzi na prośby samych Ukraińców, po dogłębnym przebadaniu sprawy, podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przyznania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu jako drogi wyjścia podziału wśród prawosławnych w tym kraju".

 

Wyjaśnił, że niedawna nominacja dwóch egzarchów patriarchy Konstantynopola dla Ukrainy (zostali nimi metropolita Daniel z USA i bp Hilarion z Kanady) jest świadectwem determinacji patriarchy Bartłomieja w znalezieniu rozwiązania dla podziału wśród ukraińskich prawosławnych. Mają oni "otworzyć drogę ku autokefalii", "ułatwiając kontakty, budując mosty, wspierając dialog i w końcu przyczynić się do zbudowania niezależnego Kościoła lokalnego". Proces ten jest "równie ważny jak sam cel", gdyż to poprzez ten proces "różne elementy składowe ukraińskiego prawosławia mogą się do siebie zbliżyć".

 

- Świadomy swej historycznej odpowiedzialności patriarcha Bartłomiej chce ochronić Kościół narodu ukraińskiego, za który jest odpowiedzialny, jako że metropolita kijowski kanonicznie podlega jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego, chociaż w 1686 r. Patriarchat Moskiewski przyznał sobie prawo do zarządzania metropolią kijowską. Na Patriarchacie Ekumenicznym spoczywa więc podwójna odpowiedzialność - w świecie prawosławnym w ogóle, i na Ukrainie w szczególności - powiedział metropolita w rozmowie z włoską agencją SIR.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.22

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook