"Módl się liturgią". Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans

(fot. shutterstock.com)

"Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin" - to temat jedenastych rekolekcji "Mysterium fascinans", które rozpoczynają się w Krakowie. W trzydniowym wydarzeniu organizowanym przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny bierze udział ponad 200 osób z całej Polski.


Dotychczasowe edycje rekolekcji pokazały organizatorom, co doceniają ich uczestnicy i co stanowi o tożsamości wydarzenia. - Chcemy podtrzymywać tego ducha, ale zarazem w każdej kolejnej odsłonie proponować niespodzianki - nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji i poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz prelegentów - mówi Michał Wsiołkowski, koordynator spotkania.W tym roku uczestnicy będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia.

 

Rytuał Eucharystii i liturgii godzin krok po kroku 

 

Wśród prelegentów znajdą się natomiast znani polscy liturgiści, w tym ks. Stanisław Mieszczak (sercanin z Krakowa), o. Dominik Jurczak OP (wykładowca na rzymskim Anselmianum), o. Piotr Oleś OP (historyk sztuki z Krakowa) oraz ks. Krzysztof Porosło (doktorant dogmatyki w Pampelunie).Jak zaznacza ten ostatni, który jest również inicjatorem całego cyklu "Mysterium fascinans", ubiegłoroczne rekolekcje były poświęcone duchowi liturgii. Temat ten będzie w ciągu trzech najbliższych dni kontynuowany w prelekcjach zatytułowanych m.in. "Zanim Msza się rozpocznie...", "Duchowość jutrzni i nieszporów", "Mistagogia obrzędów wstępnych" czy "Mistagogia przestrzeni liturgicznej".

 

- Będziemy przechodzili przez rytuał Eucharystii i Liturgii godzin, krok po kroku odkrywając całe bogactwo treści, która kryje się w świętych obrzędach Kościoła, dzięki którym całe życie człowieka może być przemieniane. To zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone i ukształtowane przez liturgię, którą człowiek się modli, jest niezmiernie istotne - opisuje ks. Porosło.

 

Jak modlić się liturgią?

 

- Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako powalczyć w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi liturgia - dodaje.Po raz pierwszy rekolekcje odbywają się w krakowskim klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej. Wiąże się to z koniecznością wykonania remontu w krakowskim seminarium. Co ważne nagrania wszystkich wystąpień rekolekcyjnych będzie można odsłuchać na specjalnym audiobooku, który przygotują organizatorzy.

 

Wybrane punkty programu będzie transmitowało również Radio Profeto.pl na 92,1 FM oraz online.- Gorąco ufamy i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu- wyraża nadzieję o. Dominik Jurczak OP, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi też wakacyjne Warsztaty Muzyki Niezwykłej oraz Szkołę Kantorów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook