Nastolatek zniszczył kapliczkę znanego świętego. "Głowa odpadła od korpusu figury"

(fot. shutterstock.com / twitter.com)

Nastolatek z Dąbrowy Tarnowskiej zniszczył zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Do zdarzenia doszło w nocy z 25 na 26 sierpnia.

 

- Sprawca zepchnął z okrągłej kolumny zabytkową figurę św. Jana Nepomucena z 1896 roku i spowodował jej uszkodzenie - informują stróże prawa (tarnow.gosc.pl).

 

>> Wandale sprofanowali figurę Matki Bożej w jednym z najważniejszych miejsc objawień Maryi w Polsce

 

Mieszkańcy zauważyli zniszczoną figurę, kiedy szli w niedzielę na mszę do pobliskiego kościoła. W wyniku uderzenia o betonowy chodnik, od korpusu świętego odpadła głowa.

 

 

Okazało się, że sprawcą był 16-letni chłopak. Chciał w ten sposób zaimponować swoim koleżankom i kolegom. Za swoje zachowanie odpowie przed Sądem Rodzinnym. Sprawę tą poruszyli także duszpasterze parafii. Podziękowali policji za szybką i skuteczną interwencję. Podkreślili, że potępiają czyn, ale nie człowieka.

 

Zaapelowali do parafian, mówiąc, że ten czyn może stać się przestrogą dla młodzieży, a wezwaniem dla rodziców, aby bardziej interesowali się tym, czym zajmują się ich dzieci w czasie wolnym.

 

Jedna z mieszkanek, pani Maria, podkreślała: "jesteśmy tym wszyscy oburzeni i ubolewamy, że tak potraktowano świętego Jana Nepomucena". Inna pani mówiła, że jest z tą kapliczką związana od dziecka. Kiedy chodziła do szkoły, zawsze obok niej robiła przystanek na odpoczynek. Jak czegoś zapomniała wziąć ze sobą, to zawsze  tam sobie przypominała.

 

>> W Rzymie zawalił się dach jednego z kościołów. To miejsce kultu największych świętych [FOTO]

 

Zabytkowa figura została odnowiona 5 lat temu ze środków budżetu gminy oraz samorządu województwa małopolskiego. Teraz władze chcą, żeby figura jak najszybciej powróciła na swoje miejsce. Naprawa, niestety, może być bardzo kosztowna. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 05:56:39 | 2018-09-07
https://www.youtube.com/watch?v=wetlIduIJco Tu co prawda chodzi o figurę św. Floriana a nie o św. Jana Nepomucena ale dla wiernych jak widać posąg stoi przed ołtarzem i świetnie sobie radzi nawet bez głowy. I jakoś "sprawców" nikt nie ścigał choć wszyscy ich widzieli.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szymepiotre04 12:06:09 | 2018-09-06
>>Jedna z mieszkanek, pani Maria, podkreślała: "jesteśmy tym wszyscy oburzeni i ubolewamy, że tak potraktowano świętego Jana Nepomucena".<<
Nie "Jana Nepomucena" tak potraktowano, ale figurkę go przedstawiającą. Jan Nepomucen dawno nie żyje i chyba nikt mu głowy nie urwał.
Ot i "polska pobożność" oparta na bajkach i mitach a nie na Prawdzie.

Oceń 2 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kingasfb1 11:51:02 | 2018-09-06
Rozwydrzony nastolatek powinien zostać obciążony kosztami. Wiem, wiem, teraz nie zarabia, ale w przyszłości zapewne będzie. Można go obciążyć spłatą. Może przynajmniej przypilnuje w przyszłości swoje dzieci, by nie robiły takich głupot. 16 latem może i powinien odpowiadać już za swoje czyny. 

Oceń 18 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook