"Trudno uwierzyć, że ksiądz wypowiedział się w tak wulgarny sposób". Wpis księdza oburzył internautów

Karol Wilczyński
(fot. twitter.com / shutterstock.com)

Czy niewierzący są jak zwierzęta? Post jednego z kapłanów wywołał burzę w sieci. "Krótkim wpisem obraził miliony Polaków". "Jako ksiądz, czuję się w obowiązku przeprosić wszystkich dotkniętych twittem mojego współbrata".

 

Ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach, napisał na swoim koncie na Twitterze: "Człowiek bez odniesienia do Boga zostaje zredukowany do poziomu zwierzęcia".

 

"Tak potępia osoby, które nie dostąpiły łaski wiary ks. Chyła" - komentuje sprawę red. Rafał Badowski.

 

O sprawę zapytaliśmy dwóch innych polskich księży pracujących w parafiach. 

 

"To chyba nie była dobra nowina, tylko zła"

 

"Dla nas chrześcijan odniesienie do Boga pomaga spojrzeć na człowieka poprzez pryzmat stworzenia Przez Boga, który stworzył dobrze" - twierdzi ks. Radek Rakowski, duszpasterz akademicki, wikariusz w parafii św. Stanisława Kostki - "Jednak nie można mówić o człowieczeństwie jedynie w odniesieniu do Boga, ale również przez świadomość rozumu i świadomość istnienia. Człowiek znacząco różni się od zwierzęcia i może mieć nawet nieuświadomione odniesie do Boga poprzez odniesienie do przyrody i miejsca człowieka w świecie" - dodaje.

 

Ks. Rakowski odpowiedział również na pytanie, czy twittowanie tego typu treści to dobry sposób na przekazywanie Dobrej Nowiny: "Twittowanie [ogólnie] tak, ale nie w takich krótkich uproszczeniach". Duchowny o tym konkretnym wpisie stwierdził: "To chyba nie była dobra nowina, tylko zła". 

 

"Czuję się w obowiązku przeprosić wszystkich dotkniętych twittem mojego współbrata"

 

Stanowczo wypowiedział się również ks. Bartosz Rajewski, kapłan Archidiecezji Gnieźnieńskiej, proboszcz jednej z najstarszych polskich wspólnot katolickich w UK - parafii pw. Św. Wojciecha na South Kensington w Londynie (Little Brompton Oratory): "Trudno uwierzyć, że ksiądz wypowiedział się publicznie w taki - moim zdaniem - wulgarny sposób i tak wykluczającym językiem. Nie ma to nic wspólnego z językiem Ewangelii;" - stwierdził ks. Rajewski.

 

Kapłan dodał również: "Nie ma też nic wspólnego z misją Kościoła, o której nieustannie przypomina nam papieża Franciszek - wychodzenie na peryferie, a więc także do ludzi niewierzących. Jako ksiądz, czuję się w obowiązku przeprosić wszystkich dotkniętych twittem mojego współbrata. Znam wielu ludzi niereligijnych i niewierzących, którzy czynią wiele dobra, i wielu praktykujących katolików, którzy tego nie robią, albo wręcz czynią wiele zła".

 

Ks. Rajewski wskazał również, że wszyscy - wierzący i niewierzący - dążą do dobra: "Nie można być ślepym i nie dostrzegać, że wszyscy - zarówno wierzący, jak i niewierzący - szukamy dobra. W Konstytucji dogmatycznej o Kościele czytamy: "Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie" (KK 16)".

 

Pracujący w Kensington proboszcz powtórzył też, że "parafia, której jest duszpasterzem, to przede wszystkim wspólnota ludzi wierzących, wątpiących i poszukujących. To wspólnota Kościoła, ale też otwarty na każdego człowieka swoisty "dziedziniec pogan"".

 

"Bez sensu jest porównywać człowieka z zwierzęciem"

 

Do sprawy odniósł się również Grzegorz Kramer SJ:

 

Po raz kolejny nie zgadzam się tym, co pisze ks. Janusz Chyła. Po raz kolejny uważam, że język i słowa są szalenie ważne. Od dwóch tygodni, w sumie nie ma dnia, w którym byś mnie czytali, w różnych mediach, o tym, że księża dopuszczali się strasznych zbrodni na dzieciach.

 

Przecież księża to są ludzie, którzy nieustannie mają odniesienie do Pana Boga, Kościoła, do sakramentów, do świętości; cały czas są w czymś, co moglibyśmy nazwać sferą sacrum, a jednak popełniają rzeczy, których zwierzęta nie popełniają.

 

Nie można czynić takiej redukcji, nawet jeśli to jest na potrzeby twittera: masz odniesienie do Boga - jesteś człowiekiem, nie masz owego odniesienia, jesteś zredukowany do zwierzęcia. Człowiek, każdy: niewierzący, wierzący, chrześcijanin czy buddysta jest człowiekiem. To nie wiara sprawia, że stajemy się ludźmi, ale po prostu nasze człowieczeństwo, które - jak wierzymy - pochodzi od Boga. Godność ludzką mamy bez względu na to jakie są nasze czyny. I choć trudno to przyjąć, to ksiądz, który gwałci małe dzieci, jest człowiekiem. Bynajmniej nie dlatego, że ma odniesienie do Boga.

 

Tak, to prawda, można powiedzieć, że niektóre zachowania ludzkie nie licują z naszą godnością, ale bez sensu jest porównywać człowieka ze zwierzęciem. Zwierzę nie ma godności ludzkiej, nie ma wolnej woli i nie podejmuje wyborów moralnych czy etycznych. Niektóre zachowania zwierzęce budzą w ludziach obrzydzenie, ale nie jest to wina zwierząt. On tak po prostu funkcjonują.

Ludzie, niektórzy, robią bardzo złe rzeczy, ale nie wynika to z tego, że są wierzącymi lub nie. Wiara może pomóc w tym, by zła nie popełniać, ale jak pokazuje wspomniany przeze przykład (pedofilii), czasem wiara nie broni człowieka przed popełnianiem zła, a wręcz jest wykorzystywana do tego, by to zło powiększać.

To nasze wybory, nie wyznawana wiara, sprawiają, że możemy się bardziej humanitarnie zachowywać.

 

 

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

100

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 19:08:09 | 2018-09-10
Kapłan jest z ludu wzięty i pomiędzy lud posłany. A jaki jest lud?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

teska777 23:18:02 | 2018-09-07
Dowiedziałam się, że na prośbę ks. Janusza do redakcji deon.pl o opublikowanie jego Listu otwartego na portalu deon.pl z wyjaśnieniem dotyczącym powyższego artykułu, który jest dostępny pod adresem:
http://www.tysol.pl/b23502-Ks-Janusz-Chyla-LIST-OTWARTY-DO-REDAKCJI-PORTALU-DEON-PL
ksiądz Chyła otrzymał odpowiedź:
"nie jesteśmy zainteresowani publikacją przesłanego tekstu".
Aż nie chce mi się w to wierzyć.
Przecież ksiądz jest w niej stroną, którą się oskarża o coś, na dodatek bezpodstawnie. A przecież każdy ma prawo do obrony...

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

d8fdas8 19:27:11 | 2018-09-07
Uprzejmie dziękuję za ten artykuł na Deon.pl. Deon.pl nie ucieka i nie przemilcza trudnych spraw, które generują słabe osoby duchowne. "Moc w słabości się doskonali"!

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 08:46:03 | 2018-09-06
To oburzające, co za świnia!! nazywać ludzi zwierzętami?! znam takich: "człowiek to zwierze rozumne" - mówili, "człowiek człowiekowi wilkiem" - pisali inni. A niektózy to nawet twierdzili: "piekło to inni". Uch... Skąd w ludziach tyle nienawiści? Ja bym takich ludzi zagazował za tę nienawiść! 

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 02:25:34 | 2018-09-06
A kiedy "wielki moralista" Grzegorz Kramer SJ przeprosi za oszczerstwa wypisywane na tym portalu? Czepia się zdania, którego nie rozumie, a swojej belki zupełnie nie zauważa. Smutne.

Oceń 22 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dariuszddariuszd 23:21:06 | 2018-09-05
Nie on pierwszy to wymyślił. "Człowiek to najokrutniejsze zwierzę" (F.Nietzsche) Jakoś nikt nie protestował. 

Oceń 21 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

SBolec 22:44:54 | 2018-09-05
Autor tekstu po raz kolejny udowadnia w jak wielkim rozkroku się znajduje - chcąc zachować pozory chrześcijaństwa, stawia się na równi z manipulatorami z gazety wyborczej czy tygodnika powszechnego.

Panie Wilczyński, widać brak Panu błyskotliwości umysłu i nie zrozumiałeś co autor tweeta miał na myśli... albo do spółki z ojcem Kramerem i resztą "autorytetów" robicie z czytelników idiotów. Jak wiele trzeba złej woli żeby tak działać? Czemuż tak plujecie jadem, gdy Kościół się chwieje w posadach? Opamiętajcie się.

Wilczyński, Kramer... nie idźcie tą drogą

Oceń 33 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kingasfb1 21:26:45 | 2018-09-05
No cóż, widać że niektórzy w swojej chęci dogodzenia wszystkim i nie urażenia nikogo mogliby potępić samego Psalmistę - Człowiek, co w dostatku żyje a nie myśli, podobny jest do bydląt, co giną... Czy Psalmista wyzwał wszystkich bogatych i bezmyślnych od bydlaków? Może niefortunne było takie uproszczone sformułowanie na Twitterze, ale nie potępiajmy od razu... w którąkolwiek stronę.

Oceń 40 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Nociek 19:29:07 | 2018-09-05
To jakaś absurdalna dyskusja. Ks. Chyła nikodo do zwierząt nie przyrównywał. Stwierdził jedynie, że be odniesienia do Boga człowiek staje się stworzeniem, którego właściwie nic od zwierzęcia nie odróżnia. To oburzenie niektórych osób niewierzących jest nawet zabawne, gdyż coraz więcej spośród nich bardziej ceni np. żaby niż ludzi i najchętniej by z naszej planety przynajmniej część wyekspediowała. Dziwi jednak, że niektórzy duchowni, uważani za światłych wykazują takie stadne zachowania, jak nieprzymierzając owce. Zanim się drodzy księża i ojcowie odezwiecie, rozeznajcie jak doradza Ojciec Święty.

Oceń 53 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kajetan Kowalski 18:36:32 | 2018-09-05
Czy Czcigodni Duchowni zechcieliby dać przykład spokojnej dyskusji? Ta wymiana zdań sprawia wrażenie "sądzenia z pozorów i wyrokowania z pogłosek" (Iz 11,3).

Oceń 31 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?