Zezwolono na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w dwóch przypadkach

(fot. shutterstock.com)

To historyczna zmiana w Kościele prawosławnym.

 

Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego postanowił, że zezwoli na drugie małżeństwo duchownych prawosławnych w przypadku owdowienia lub opuszczenia przez żonę - poinformowano na oficjalnym portalu Romfea.gr.

 

Decyzja ta jest uważana za historyczną w Kościele prawosławnym. Nie dotyczy ona wypadków, gdy duchowny zechce opuścić swoją małżonkę, aby poślubić inną kobietę. Podkreślono, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, a biskup któremu on podlega prześle szczegółowe informacje na temat danego przypadku, które oceni Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego (odpowiednik konferencji episkopatu w Kościele obrządku łacińskiego).

 

Ponadto ceremonia ślubna drugiego małżeństwa duchownego ma się ograniczyć do prostej modlitwy odbywać się jedynie w ścisłym gronie rodzinnym. Oczekuje się, że w najbliższych dniach list w tej sprawie, zawierający szczegóły i wskazania wystosuje Patriarcha Ekumeniczny, Bartłomiej I.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

85

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mundabor 20:28:11 | 2018-09-04
XIX Sobór Powszechny, Trydencki: Sesja XXIV (1563)

Kan. 2. Gdyby ktoś mówił, że chrześcijanie mogą mieć jednocześnie wiele żon i że żadne prawo Boże tego nie zakazuje – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1802, BF VII. 597)

***

Kan. 5. Gdyby ktoś mówił, że węzeł małżeński może być rozwiązany z powodu herezji, uciążliwości pożycia lub ciągłej nieobecności małżonka – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1805, BF VII. 600)

***

Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi, że Kościół myli się, gdy głosił i głosi zgodnie z Ewangelią i Apostołów [Mk 10; 1 Kor 7], że węzeł małżeński nie może być rozwiązany z powodu cudzołóstwa jednego z małżonków i że żadna ze stron, nawet niewinna, która nie dała powodu do cudzołóstwa, nie może zawrzeć innego małżeństwa za życia drugiego małżonka, i że cudzołoży ten, kto opuściwszy cudzołożną żonę, weźmie sobie drugą, lub ta, która opuściwszy cudzołożnego męża, wyjdzie za innego – niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych. (DH 1807, BF VII. 602)

Czego się spodziewać po schizmatykach i heretykach?

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:43:00 | 2018-09-04
owodowienia - to da sie zrozumieć
opuszczenia przez żonę - to też niestety rozumiem, podobna praktyka dotyczy już świeckich...

Oceń 3 39 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chlop 12:47:12 | 2018-09-04
czyli gangrena zepsucia dotyka też i prawosławie, szybko przyjdą śluby gejów i lesbijek

Oceń 24 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?