Ks. Halík: obecny kryzys Kościoła można porównać z reformacją i rewolucją francuską

(fot. Petr Novák, Wikipedia / (che) [CC BY-SA 2.5] via Wikimedia Commons)

Czeski teolog, filozof i duszpasterz w mocnych słowach skomentował niedawne wydarzenia w Kościele.

 

Jego wypowiedź została opublikowana przez Austriacką Katolicką Agencję Prasową (Katholische Presseagentur Österreich). Jej tłumaczenie opublikowała Więź.

 

"Kościół katolicki znajduje się w historycznym momencie, przechodzi kryzys porównywalny z reformacją i rewolucją francuską" - mówi ks. Halík dla KAP.

 

"Przestępstwa seksualne, których skalę poznajemy, są tylko jednym z aspektów, w których Kościół, rozumiany w pewien sposób, załamał się" - dodaje duchowny. Jego zdaniem jest z tego wyjście, ale "wymaga to nie tylko całościowej reformy kościelnych struktur, ale również zmiany podejścia Kościoła" do określonych zagadnień. Są to m.in. sposób sprawowania władzy, pojmowanie seksualności, formacja seminaryjna czy kwestia celibatu. Istotna jest także refleksja nad fundamentalnym zagadnieniem roli duchownych oraz świeckich w społeczeństwie.

 

 

Szczególnie ważne zadanie stoi przed papieżem Franciszkiem, który "rozpoczął konieczną, dalekosiężną reformę". Polega ona na "odejściu od nauk i praktyk kościelnych, które pozbawiały Kościół wiarygodności, w kierunku ewangelicznej odnowy".

 

Klerykalna akcja "Viganò" [KOMENTARZ] >>

 

"Jego odwaga wywołała panikę w niektórych kręgach katolickich, które raz po raz ostro atakują papieża, z rosnącą w ostatnim czasie intensywnością. Uważam za powinność pasterzy i sprawujących urząd nauczycielski - biskupów i teologów - wyrazić w tym czasie wierność i wsparcie papieżowi" - przestrzega czeski teolog.

 

ks. Tomáš Halík: to nowy rozdział w historii Kościoła >>

 

"Gdyby głos Franciszka został zagłuszony, niosłoby to katastrofalne skutki nie tylko dla wiarygodności Kościoła, ale również dla wszystkich, którzy w dzisiejszym świecie - przepełnionym strachem, przemocą i nienawiścią - walczą o nadzieję wbrew pokusie rezygnacji" - podkreśla ks. Tomáš Halík.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.19

Liczba głosów:

296

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 22:33:40 | 2018-09-01
W czasach komunistycznych na duchownych w Czechach potajemnie wyświęcano duchownych. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wśród wyświęconych była też grupka kobiet którym udzielono święceń kapłańskich. Znanym przykładem jest Ludmila Javorová.

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

paton 19:11:35 | 2018-09-01
Obecny upadek Kościoła wynika ze słabości morlanej jego duchownych. Jak ślepy prowadzi ślepego to wiadomo gdzie wpadną.

Oceń 11 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ptgalik777 14:40:34 | 2018-09-01
"W procesie oczyszczenia nie chodzi o zemstę czy czystą ludzką sprawiedliwość, ale o to, by uniknąć w przyszłości kolejnych skandali. Ich źródłem są bowiem niejawne struktury, chronienie przestępców seksualnych, kultura nieodpowiadania na zarzuty, ale także odchodzenie od jasnego nauczania Kościoła w sprawie ludzkiej seksualności. Istotą problemu jest to, że od jakiegoś czasu w wielu miejscach Kościoła przestano nauczać, że każdy akt seksualny poza małżeństwem jest obiektywnie grzechem ciężkim, że niszczy on Kościół i człowieka, który się na niego decyduje. A jeśli przestaje się tego nauczać w odniesieniu do małżonków, to w imię czego księża mają zachowywać to samo nauczanie? Jeśli nieustannie podważa się celibat, to w imię czego księża mają być mu wierni? Oczyszczenie to zatem tylko wstęp do powrotu do nauczania Kościoła. Bez tego nie ma i nie może być wypełniania jego misji."
Więcej w artykule: https://www.rp.pl/Plus-Minus/308309888-Tomasz-P-Terlikowski-Kto-tak-dlugo-chronil-abp-McCarricka....

Oceń 21 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szczelka 11:26:08 | 2018-09-01
Niezmiernie cenię głos ks. Halika. Ilekroć go czytam, robi mi się trochę smutno, że w naszym kraju brakuje autorytetów tego kalibru. Na szczęście z jego mądrości możemy czerpać wszyscy, m.in. dzięki Deonowi. Generalnie też uważam, że wstrząśnienie KK jest na tyle duże, że musi coś się zmienić. Coś więcej niż forma, styl, język. Wierzę Jezusowi, dlatego nie boję się, chociaż może to być czas próby dla wielu. Modlę się za papieża Franciszka i podziwiam go za to, że wypłynął na głębię.

Oceń 13 126 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mundabor 11:43:59 | 2018-09-01
Coś ks. Halik przestrzelił i szerzy kłamliwą propagandę, bo to Sobór Watykański II był porównywany przez samych zainteresowanych z rewolucją francuską i październikową:

Kard. Léon-Joseph Suenens "Sobór Watykański II jest rewolucją francuską w Kościele".

O. Yves Congar OP "Kościół miał swoją - pokojową - rewolucję październikową".

Mons. Prelot, liberał, senator regionu Doubst "Przez półtora wieku walczyliśmy o to, aby nasze opinie odniosły w Kościele zwycięstwo, bezskutecznie. Wreszcie przyszedł Sobór Watykański II i zatryumfowaliśmy. Odtąd w Kościele świętym ostatecznie i oficjalnie zaakceptowano twierdzenia i zasady liberalnego katolicyzmu".

Odnową będzie powrót do katolicyzmu, a nie zastanawianie się na kwestiami celibatu itd. Ks. Halik zdaje się chcieć wykorzystać kryzys do kolejnej rewolucji. 

Oceń 68 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Lach 09:38:42 | 2018-09-01
Jeden z nadwornych teologów lawendowej mafii

Oceń 114 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

karmelito 07:43:39 | 2018-09-01
A komu ten jegomość duszpasterzy, jest jeszcze jakiś katolik w Czechach?
P.S.
Literaci do pióra!

Oceń 146 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook