Biskupi na Tydzień Wychowania: Pismo Święte kompasem wskazującym drogę

(fot. Diego Cervo/shutterstock.com)

Bóg jest obecny w swoim Słowie, dlatego w rozeznawaniu powołania konieczne jest spotkanie z Biblią - piszą biskupi w liście pasterskim z okazji VIII Tygodnia Wychowania.

 

Rozeznanie powołania

 
Tydzień Wychowania rozpocznie się 9 września pod hasłem: "Wybór drogiˮ. Biskupi zachęcają, by przeżyć ten czas jako przygotowanie do 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania.
 

"Rozeznawanie powołania bywa kojarzone z młodością, jednak umiejętność ta potrzebna jest przez całe życieˮ - podkreślają biskupi w liście na Tydzień Wychowania.

 

Wymieniają tu wybór decyzji o życiu małżeńskim, kapłańskim, konsekrowanym lub w stanie wolnym, następnie wybory dotyczące pracy czy też dalszego kształcenia i miejsca zamieszkania. Zapraszają rodziców, nauczycieli i wychowawców do refleksji nad tym, jak pomóc dzieciom i wychowankom w procesie rozeznawania ich życiowych decyzji.

 

Dar, o który należy prosić

 

Cytując Ojca Świętego Franciszka, biskupi zwracają uwagę na to, że rozeznanie jest darem, o który należy prosić. Wskazują, że w odkrywaniu powołania konieczna jest Biblia, ponieważ w Słowie Bożym obecny jest Bóg, a to On zna nas lepiej niż my sami siebie i jest najwłaściwszym adresatem pytania o plan na życie.

 

Biskupi przytaczają też zachętę papieża Benedykta XVI zawartą w adhortacji Verbum Domini, by pomagać młodym w poznawaniu Pisma Świętego, "aby było niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść". Jak piszą, konieczne jest to szczególnie w dobie mediów elektronicznych i tzw. zappingu czyli "skakania po kanałach telewizyjnych". "Bez mądrości rozeznania łatwo możemy stać się marionetkami, będącymi zakładnikami chwilowych tendencji" - powtarzają za Franciszkiem.

 

W ostatniej części listu biskupi wymieniają czynniki, które warto uwzględnić w procesie rozeznawania. Piszą m.in. o tym, że odniesienie sukcesu i zapewnienie utrzymania sobie i rodzinie - choć same w sobie bardzo ważne - nie powinny stanowić głównego kryterium w podejmowaniu decyzji o przyszłości.

 

Szczery dialog z Bogiem

 

Biskupi zachęcają, by postawić sobie pytania o to, jakie są nasze najgłębsze pragnienia, jakie mamy zdolności i gdzie je najlepiej wykorzystamy oraz w jaki sposób najpełniej będziemy służyć Bogu i drugiemu człowiekowi. Wskazują też na osoby towarzyszące w odkrywaniu powołania, jakimi są: rodzice, księża, katecheci, nauczyciele i wychowawcy.

 

"Pewnie wielu słuchających teraz tych słów ma przed oczyma taką osobę, która wpłynęła na ich życie. Warto za nią podziękować Bogu" - piszą. Podkreślają też wagę szczerego i pełnego ufności dialogu człowieka z Bogiem, a zwłaszcza prośby o światło Ducha Świętego oraz o dar męstwa. 

 

"Można przecież dobrze rozpoznać powołanie, ale nie mieć odwagi, by je podjąć. Taka sytuacja zdarza się dziś dość często, chociażby w przypadku mężczyzn i kobiet przekonanych wewnętrznie, że pragną podjąć wspólne życie, a którym brakuje jednak odwagi, by wyznać sobie miłość w sakramencie małżeństwa" - piszą biskupi i zachęcają do modlitwy w intencji młodych i rozeznawania przez nich powołania.

 

Na zakończenie listu biskupi błogosławią na rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny.

 

List pasterski na VIII Tydzień Wychowania, który rozpocznie się 9 a zakończy 15 września jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w najbliższą niedzielę 2 września.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

szymepiotre04 11:23:20 | 2018-08-29
chemik_65
Długa droga, ale przede wszystkim dlatego, że KRK musiałby zrezygnować lub zmienić wiele ze swych niebiblinych nauk. Kult maryjny, eucharystia, rozumienie kapłaństwa, kult obrazów, papiestwo ... itd, itp ...
Gdzie to niby "fundamentaliści" się "ośmieszają" traktując Słowo Boże takim jakim Ono jest? Albo uznaję, że jest to Pismo natchnione przez Ducha albo nie. Nie widzę problemu. Co do ST to prosze uwaznie poczytać Słowo Boże i postudiować te niby "kontrowersyjne" fragmenty z punktu widzenia chrzescijanina, a nie martwić się jak to widzą ateiści. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chemik_65 19:22:08 | 2018-08-28
,,Pismo Święte kompasem" ? Z pewnością, ale długa droga przed nami, katolikami aby tak się stało. Po pierwsze i najważniejsze - jak je czytać i rozumieć, czyli co traktować dosłownie a co w przenośni ? Fundamentaliści nie mają z tym problemu - traktują każde słowo w Biblii dosłownie ośmieszając siebie, Kościoł i Boga. Ależ oczywiście - kłania sie Sobór Watykański II i  ,,Dei Verbum" - ale kto to czytał ? Biblia (szczególnie Stary Testament) jest pełna paskudnych historii, które ze złośliwą satysfakcją przytaczane są przez ateistów najpierw wytłumaczcie kochani katecheci i księża o co w tym wszystkim chodzi ? Katolicy nie czytaja bo nie rozumieją.

Oceń 1 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook