Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł dla ofiar powodzi w Indiach

(fot. PAP/EPA/JAIPAL SINGH)

Caritas Polska przekazuje 100 tys. złotych na rzecz poszkodowanych w powodziach w Indiach. Katastrofa nazywana jest powodzią stulecia. Obecnie 3 mln ludzi mieszka w tymczasowych obozach, ponad 320 osób zginęło, a 24 tys. hektarów pól uprawnych zostało zniszczone w wyniku powodzi.

 

Caritas Indie zaapelowała do społeczności Kościoła katolickiego na całym świecie o pomoc humanitarną. Do apelu dołączył się papież Franciszek nawiązując do sytuacji w Kerali podczas modlitwy Anioł Pański. "Niech tym naszym braciom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia społeczności międzynarodowej. Jestem blisko Kościoła w Kerali, znajdującego się na pierwszej linii w niesieniu ludności ulgi. Módlmy się wspólnie za tych, którzy stracili życie i za wszystkich doświadczonych tą wielką klęską" - mówił.

 

Suma opadów przekroczyła już o 30% roczną średnią opadów na tym terenie. Jak donoszą pracownicy Caritas Indie, wskutek intensywnych deszczy monsunowych 34 tamy nie wytrzymują już naporu wody, 44 rzeki wylewają, 12 z 14 regionów znajduje się pod wodą, 36 lokalizacji walczy z osuwaniem gruntu. Takich zniszczeń mieszkańcy Indii nie pamiętają od ponad 90 lat.

Przez kataklizm zostało dotkniętych 70 tys. rodzin, ponad 3 mln ludzi mieszka w 2084 tymczasowych obozach, ponad 324 osób zginęło, a liczba ofiar ciągle rośnie. Ponad 80% miejscowości w Kerala zostało zrujnowanych, a 24 tys. hektary pól uprawnych zostało zniszczone.

 

Powódź sparaliżowała również miejscowy transport. Ruch na międzynarodowym lotnisku w Kochi został zawieszony na 4 dni. Woda zrywała trakcje kolejowe i blokowała drogi przejazdowe. - Sytuacja na miejscu jest tragiczna- dziesiątki tysięcy osób pilnie potrzebują jedzenia, ubrań, miejsca do spania, lekarstw, pitnej wody i tymczasowych schronień. Niezbędna jest szybka reakcja. Na pomoc czeka 50 tysięcy ludzi - powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

Ofiary powodzi można wesprzeć także za pomocą SMS-a o treści INDIE na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT) oraz przelewem na konto Caritas Polska z dopiskiem INDIE.

 

CARITAS POLSKA

ul. Okopowa 55 01-043 Warszawa

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook