Naczelny "Gościa Niedzielnego": źle znoszę takie zachowanie księży

(fot. ks. Grzegorz Strzelczyk)

"Znoszę to źle, bo z ewangelicznym przesłaniem Jezusa wspólnego ma to tyle co nic" - napisał ks. Adam Pawlaszczyk.

 

Ks. Pawlaszczyk w felietonie opublikowanym na gosc.pl skomentował panujące wśród księży zjawisko: "Bardzo, ale to bardzo źle znoszę panoszącą się ostatnio wśród moich współbraci w kapłaństwie tendencję polegającą na tym, że po pierwsze, muszą komentować absolutnie wszystko, co się dzieje na świecie, albo komentować to, co skomentował drugi ksiądz".

 

Zauważył przy tym, że kiedy ksiądz zakłada koloratkę, przestaje być osobą prywatną, a jego zachowanie jest dostępne publicznie. Duchowny przytacza dwa przykłady zachowania księży, które szczególnie mocno uderzyły go w ostatnim czasie: "jeden pisze o tym, co mu się nie podobało w uroczystościach żałobnych znanej polskiej wokalistki", "drugi krzyczy przez media: "zamilknij, klecho!".

 

Kramer SJ po pogrzebie Kory: "takim chamskim zachowaniem nikogo do Chrystusa nie przyciągniemy" >>

 

Zdaniem ks. Pawlaszczyka wzajemne konflikty księży, które dzięki mediom społecznościowym stały się jeszcze łatwiejsze, sprawiają, że zaufanie do księży będzie malało w drastycznym tempie. "Czy od nas - księży - nie wymaga to większej odpowiedzialności za każde słowo i każdy przecinek? O wykrzyknikach nie wspominając?" - komentuje duchowny.

 

Naczelny "Gościa" przytacza przykład św. Jacka, który jego zdaniem jest dobrym remedium na takie zachowanie kapłanów w mediach. "W erze celebrytyzmu pokusa gwiazdorzenia nie jest obca nikomu. A habitowi i sutannie być powinna" - pisze duchowny.

 

Ksiądz o pogrzebie Kory: nie znalazł się kapłan, który by jej ranę zabliźnił >>

 

Parafrazuje także słowa świętego, które stały się dla niego inspiracją: "W centrum Jezus. Ja w tle… Genialne. I jakie proste".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.38

Liczba głosów:

50

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Lach 20:35:20 | 2018-08-21
Skandal! Każda krytyka pana Lemańskiego to podważanie autrytetu najwspanialszego polskiego biskupa, Grzegorza Rysia, który przecież go przygarnął i wziął za niego odpowiedzialność!

Oceń 19 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chlop 20:21:56 | 2018-08-21
ważne są tylko komentarze jezuitów i exjezuitów? - panowie więcej rozsądku!!! Czy Kramer jest nieomylny?

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rysiek.kornacki 17:33:01 | 2018-08-21
Ks.Pawlaszczyk skomentował, że źle znosi jak inni księża komentują.   To oznacza, że ceni lub ewentualnie toleruje, tylko swoje własne komentarze. No pewnie, po co mu się inni wtrącają.

Oceń 37 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 16:14:40 | 2018-08-21
ja za to źle znoszę księży bogaczy, księzy biznesmenów romasujących z władzą i co mam z tym zrobić??? 

to też nie przystoi sutannie; tyle że mało który ją obecnie juz nosi po za kościołem

Oceń 13 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 15:07:16 | 2018-08-21
Księże Dariuszu, proszę swoje słowa przekazać Grzegorzowi Kramerowi. Mam nadzieję, że przeczytał powyższy artykuł. Acha i proszę przypomnieć mu, że za publiczne oszczerstwo wypada (szczególnie jezuicie) publicznie przeprosić.

Oceń 47 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wojciech.grygiel 14:30:28 | 2018-08-21
Owszem, zgoda, można to źle znosić, jeżeli dochodzi do nieeleganckiej przepychanki, czy wręcz ordynarnej pyskówki. To na pewno nie licuje z habitem, czy z sutanną. Nie warto w ten sposób jednak hamować merytorycznych polemik. Chyba za bardzo w Kościele przywykliśmy do tego, że duchowni mają monopol na wiedzę a grzeczni wierni powinni nas słuchać. Tak może było kiedyś, kiedy ksiądz był oświecony, a lud przysłowiowo ,,ciemny’’. Dziś jest na odwrót: ludzie często wiedzą więcej od księży i potrafią lepiej argumentować swoje przekonania. Historia Kościoła wyraźnie pokazuje, że rozwój doktryny dokonywał się często w ostrych sporach. Osobiście wolę Kościół mądrze polemizujący, niż uśpiony złudzeniem posiadania prawdy ostatecznej monolit, gdzie głos księdza to jak głos Boga.

Oceń 25 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 14:03:57 | 2018-08-21
"Czy od nas - księży - nie wymaga to większej odpowiedzialności za każde słowo i każdy przecinek? O wykrzyknikach nie wspominając?" - komentuje duchowny.

Jak najbardziej. Tylko dlaczego to często bywa jednostronne? Jeśli jakiś ksiądz lub biskup wypowiada się na temat jego ulubionej partii, z którą akurat część Kościołą sympatyzuje, to nie można go krytykować. Ale w drugą stronę można. A żaden ksiądz nie powinien popierać publicznie jakiejkolwiek partii. 

Oceń 15 64 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook