Była prezydent Irlandii wystosowała skargę do papieża Franciszka. Chodzi o konflikt z kardynałem

(fot. Voice of Faith / YouTube.com)

Mary McAleese złożyła oficjalną skargę do papieża Franciszka po tym, jak kardynał Farrell chciał zabronić jej udziału w watykańskiej konferencji inicjowanej przez organizację Voice of Faith. Spotkanie dotyczyło roli kobiet w Kościele.

 

McAleese wraz z innymi dwoma kobietami została wykreślona z listy przez Prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kard. Kevina Farrella. Nie podał on wówczas powodów swojej decyzji. Kobiety zostały jednak zaproszone, a sama konferencja przeniesiona do kurii generalnej jezuitów.

 

Watykan: dwie kobiety podsekretarzami Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia >>

 

"Zależy nam na zapraszaniu głosów reprezentujących perspektywy często niesłyszane w Watykanie. Ostatecznie nie widzimy powodu, dla którego te kobiety miałyby podlegać »procesowi aprobaty« przez kogo­kolwiek" - powiedziała wówczas Chantal Götz, założycielka Voice of Faith, które organizuje konferencję.

 

McAleese udało się wystąpić na konferencji, ale nie mogła pogodzić się z faktem, że kardynał zablokował jej możliwość wystąpienia. Dlatego postanowiła wystosować do papieża Franciszka oficjalną skargę na zachowanie kardynała.

 

Watykan: pierwszy raz takie wydarzenie z udziałem kobiet. Trwała zmiana czy wyjątek? >>

 

"Złożyłam oficjalną skargę na kardynała Farrella do papieża Franciszka. To on jest jego bezpośrednim przełożonym, więc może zająć się nim i osądzić jego postępowanie" - powiedziała na antenie RTE Radio.

 

Jej zdaniem brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony papieża każe sądzić, że decyzja kardynała została podjęta za zgodą Franciszka.

 

Watykan: kobieta kieruje jedną z kongregacji >>

 

"Twierdzą [urzędnicy w Watykanie - red.], że istnieje proces rozpatrywania takich skarg. Minęło sześć miesięcy od jej złożenia, a ja nie otrzymałam listu potwierdzającego otrzymanie mojej skargi" - powiedziała McAleese.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.27

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

adam_kowalski1981 14:17:45 | 2018-08-24
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook