Poczta Polska wprowadza znaczek ze św. Stanisławem Kostką

(fot. Paweł Brożyniak SJ)

Poczta Polska wprowadzi w niedzielę do obiegu znaczek emisji "Patroni Polski" z okazji ustanowionego przez Episkopat Polski Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki przypadającego w 450. rocznicę śmierci - poinformowała w piątek spółka.

 

Jak dodała Poczta Polska, nakład znaczków to 120 tys. sztuk, a cena - 2,60 zł.

 

Na znaczku plastyk Bożydar Grozdew przedstawił wizerunek obrazu "Święty Stanisław Kostka" autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffmann z 1996 roku. Umieszczono również roślinny motyw ozdobny, w który wpisana jest sylwetka białego orła w koronie.

 

Święty Stanisław Kostka (1550-1568), jeden z pięciu patronów Polski, pochodził z Rostkowa w powiecie przasnyskim. W wieku 14 lat udał się do wiedeńskiej szkoły w konwikcie oo. Jezuitów. W 1566 r., gdy ciężko zachorował, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce i poleciła wstąpić do Towarzystwa Jezusowego.

 

Rok później w Rzymie rozpoczął nowicjat. Według przekazów Stanisław Kostka był zakonnikiem szczególnie pielęgnującym kult maryjny. Odszedł 15 sierpnia 1568 r., w osiemnastym roku życia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Kult Stanisława Kostki rozwinął się szybko. Został beatyfikowany w 1605 r., a następnie kanonizowany przez papieża Benedykta XIV w 1726 r. Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski od 1671 r. Ponadto patronuje archidiecezji warszawskiej, łódzkiej, diecezji płockiej oraz kilku miastom, licznym szkołom i seminariom duchownym. Jest także uznawany za patrona polskiej młodzieży. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook