Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

(fot. User Irpen on en.wikipedia (http://www.bydgoszcz.jezuici.pl/strony/pikhp.htm) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności - mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu. Metropolita lubelski podkreślił, że św. Andrzej "stał się męczennikiem jedności Kościoła".

 

- Szczęśliwa jesteś archidiecezjo przemyska, szczęśliwa jesteś Strachocino, bo tu wyrasta kolejne ważne miejsce kultu tego wielkiego świętego, patrona naszej ojczyzny. Bo możemy tutaj czcić relikwie wielkiego patrona jedności Kościoła i czerpać z niego natchnienie i wzór - mówił abp Stanisław Budzik.

 

Kaznodzieja zaznaczył, że każdy święty jest znakiem Boga dla czasów, w których żyje i św. Andrzej był "wielkim, jaśniejącym znakiem dla swoich czasów". Jak mówił hierarcha, pragnął on być prawdziwym głosicielem Ewangelii Chrystusa i potrafił pozyskiwać dla Boga coraz to nowych wyznawców.

 

Andrzej Bobola. Najpotężniejszy polski święty? >>

 

Abp Budzik podkreślał, że św. Andrzej cierpiał z powodu podziału chrześcijan i chciał, aby wszyscy zgromadzili się w jednym Kościele. - Bolał nad tym, że z powodu ludzkiej pychy rozdarto jedyną szatę Chrystusa. Chciał, aby znowu nastała jedna owczarnia i jeden pasterz. Stał się męczennikiem jedności Chrystusowego Kościoła. Tych, do których nie dotarł przez swoje słowo, pozyskał przez swoją krew. Do jego grobu pielgrzymowali katolicy i prawosławni - mówił.

 

Metropolita lubelski zaznaczył, że św. Andrzej jest również znakiem dla nas, "ludzi trzeciego tysiąclecia chrześcijańskiej wiary". - Jest dla nas przede wszystkim wzorem niewzruszonej wiary; wiary, która się nie cofa, która się nie łamie w obliczu trudności, w obliczu największego nawet cierpienia. Wiary, która nie się boi się gróźb i tortur, która nie waha się położyć na szalę nawet tego co na ziemi najcenniejsze: własnego życia - powiedział.

 

Kaznodzieja przekonywał, że dla człowieka głębokiej wiary i żarliwej modlitwy "odnosi we wszystkich nieszczęściach zwycięstwo dzięki Chrystusowi". Tego przykładem - jak wskazywał - jest Andrzej Bobola.

 

Abp Budzik zauważył, że i dzisiaj wiara jest zagrożona, a wiele sił próbuje "wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła". - Niech nasz patron wyprasza nam u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili, niech nam uprasza umocnienie w wierze, abyśmy ją odważnie wyznawali, abyśmy według niej żyli - powiedział.

 

Ten święty pomógł już wielu osobom w trudnych sytuacjach. Teraz kolej na ciebie [MODLITWA] >>

 

Kaznodzieja stwierdził, że św. Andrzej Bobola to postać z odległej historii, ale bliska nam przez to, "co w życiu ludzkim jest zawsze ważne, zachowuje niezmiennie swoją wartość". - Bliska nam przez wierność i odwagę. Bliska przez miłość Boga i człowieka, bliska przez zapomnienie o sobie i uświęcenie się dla innych, bliska przez ofiarę życia, która zawsze jest wyrazem największej miłości - powiedział.

 

Abp Budzik przewodniczył Mszy św., w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, która każdego 16. dnia miesiąca jest sprawowana ku czci tego świętego. Wraz z nim koncelebrował ją abp Józef Michalik oraz księża, którzy przybyli z pielgrzymkami. W tym miesiącu, oprócz grup autokarowych, pieszo przyszli pątnicy z okolicznych parafii.

 

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Wstąpił do jezuitów i w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

 

Jego gorliwość przyniosła mu określenie "łowcy dusz - duszochwata". W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

 

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook