Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa

(fot. shutterstock.com)

Organizacja reprezentująca katolickich biskupów w USA zwróciła się w czwartek do Watykanu z prośbą o przeprowadzenie, przy wsparciu świeckich śledczych, dochodzenia ws. zarzutów molestowania seksualnego przez byłego arcybiskupa Waszyngtonu kard. Theodore'a McCarricka.

 

McCarrick zrezygnował ze swej funkcji w lipcu. "Jakiekolwiek okażą się szczegóły (sprawy) arcybiskupa McCarricka czy też wielu nadużyć w Pensylwanii, czy gdziekolwiek indziej, już teraz wiemy, że źródłem problemu było załamanie przywództwa biskupów" - napisał w oświadczeniu kardynał Daniel DiNardo, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA.

 

USA: ponad 300 winnych księży, przeszło tysiąc poszkodowanych dzieci w ciągu 70 lat>>

 

Poinformował też, że Konferencja Biskupów zorganizuje nowe metody informowania o przypadkach molestowania seksualnego przez księży i zapewni, że śledztwa w takich sprawach będą prowadzone bez udziału biskupów nadzorujących tych księży.

 

Papież: pedofilia w Kościele jest jak "diaboliczna" ofiara>>

 

DiNardo odniósł się też do raportu opublikowanego we wtorek przez społeczny zespół ekspertów powołany przez prokuraturę stanu Pensylwania do zbadania zarzutów molestowania nieletnich przez kler katolicki, z którego wynika, że ofiarami 300 księży-pedofili w tym stanie padło w ciągu 70 lat do tysiąca dzieci.

 

Wchodzący w skład komisji eksperci-mężowie zaufania przeanalizowali do 2 milionów tajnych dokumentów dotyczących przestępstw wobec nieletnich na tle seksualnym w diecezjach Allentown, Erie, Greensburg, Harrisburg, Pittsburgh i Scranton.

 

Byli oni w pełni świadomi, że ujawnione fakty nie będą mieć żadnych konsekwencji prawnych - zaznaczył podczas wtorkowej prezentacji raportu prokurator generalny stanu Pensylwania Josh Shapiro. Większość przestępstw uległa przedawnieniu, tylko dwóch spośród 300 księży, którzy dopuszczali się molestowania, odpowiedziało przed sądem.

 

Zgodnie z amerykańskim prawem prokuratura może powołać specjalną komisję złożoną z osób cieszących się zaufaniem publicznym do zbadania, czy dana sprawa (grupa spraw) powinna być przedmiotem postępowania sądowego.

 

Papież wzywa biskupów i zakony do walki z wykorzystywaniem nieletnich>>

 

Prokurator Shapiro skorzystał z tej możliwości nie tyle, by nadać sprawom bieg sądowy, co aby wskazać na skalę problemu. Jak podkreślają amerykańskie media, dzięki raportowi było możliwe ujawnienie nazwisk pedofilów. Komisja podjęła bowiem decyzję o ich opublikowaniu.

 

W ocenie organizacji "Odpowiedzialność Biskupów" (Bishop Accountability) w latach 1950-2016 w Stanach Zjednoczonych około 6,7 tys. księży dopuściło się przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Liczba dziecięcych ofiar molestowania szacowana jest na około 18,5 tys.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.89

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 09:04:13 | 2018-08-17
Dopóki wszyscy nie zrozumiemy ,że takie osoby to zakała i wrzód na ciele Kościoła  i należy się ich w dobrzye pojętym interesie tegoż Kościoła jak najszybciej pozbyć ze stanu duchownego dopóty ten problem nie zniknie.

Oceń 6 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 20:19:30 | 2018-08-16
Wyobrażacie sobie taką prośbę u nas? hehe ;)

Oceń 4 18 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook