Ks. Isakowicz-Zaleski obejrzał cały "Kler". "Nawiązania do konkretnych duchownych są bardzo wyraźne"

(fot. grzegorzkut / KinoSwiatPL / youtube.com)

"Każdy z ukazanych grzechów kapłańskich ma odbicie w rzeczywistości (…). Jednak ukazanie polskiego duchowieństwa tylko przez ten pryzmat jest bardzo krzywdzące" - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego.

 

Ksiądz podzielił się opinią na swoim profilu na Facebooku.

 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski docenia Wojciecha Smarzowskiego za to, że ukazał w filmie bardzo trudny temat, jakim jest pedofilia oraz "zamiatanie pod dywan" spraw niewygodnych dla władz Kościoła.

 

Zdaniem ks. Zaleskiego, "najmocniejsze, a zarazem najwartościowsze fragmenty tego dzieła, to relacje ofiar pedofilii duchownych, zmontowane na zasadzie 'film w filmie', oraz scena przesłuchania jednej z ofiar w kurii przez arcybiskupa i kilku duchownych, którzy próbują zrobić żalącemu się mężczyźnie 'wodę z mózgu'".


Duchowny zwraca również uwagę na sceny końcowe, "ukazujące z jaką perfidią kuria arcybiskupia doprowadza do suspensy jednego z bohaterów filmu, który ujawnia sprawcę gwałtu na nieletnim ministrancie i który na zakończenie mszy św. opowiada swoim parafianom o tym, że jako dziecko też padł ofiarą księdza-pedofila".

 

Hołownia trafnie o filmie Smarzowskiego "Kler" i o kościelnym "co łaska">>


Z drugiej strony, kapłan zarzuca reżyserowi brak obiektywizmu. Twierdzi, że sposób w jaki w "Klerze" przedstawił on polski Kościół, jest krzywdzący i "nadzwyczaj nieobiektywny".


"Ukazuje bowiem duchownych, w tym też siostry zakonne, wręcz jako społecznych degeneratów. Oczywiście każdy z ukazanych grzechów kapłańskich ma odbicie w rzeczywistości. Pełniąc ponad 40 lat posługę w strukturach Kościoła zetknąłem się prawie ze wszystkimi grzechami kapłańskimi, w tym z pazernością na pieniądze, tuszowaniem afer obyczajowych i finansowych, alkoholizmem, łamaniem celibatu, działaniem lobby homoseksualnego itp." - pisze kapłan. Podkreśla jednak, że "ukazanie polskiego duchowieństwa tylko przez ten pryzmat jest bardzo krzywdzące. Nawiasem mówiąc, w całym filmie nie ma ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy w habicie. Tylko sami źli i moralnie skrzywieni".

 

Grzegorz Kramer SJ komentuje zapowiedź filmu "Kler">>


Ks. Isakowicz-Zaleski poddaje również w wątpliwość połączenie dat premiery filmu i promocji książki o tym samym tytule, napisanej przez jednego z redaktorów "Gazety Wyborczej".

 

Duchowny wskazuje również, że w filmie pojawiają się "bardzo wyraźne nawiązania do konkretnych żyjących i nieżyjących duchownych", które jego zdaniem łatwo rozszyfrować. Jako przykład podaje motyw sanktuarium, budowanego w ostatnich latach w Krakowie.


Ks. Isakowicz zauważył, że dużym problemem są brutalne sceny gwałtów z udziałem dzieci. "Pytanie o granice w tej sprawie kieruję tak do środowiska filmowego, jak i do psychologów i pedagogów" - pisze kapłan.


"Bardzo cenię sobie filmy Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" i "Róża". Tak za szczerość, jak i za ogromny obiektywizm. Teraz jednak tego obiektywizmu, moim skromnym zdaniem, zabrakło. A szkoda, bo problemy poruszone w filmie zostałyby odebrane w inny sposób i być może sam film przyczyniłyby się do uzdrowienia patologicznych zjawisk w Kościele" - dodaje na koniec duchowny.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.57

Liczba głosów:

51

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Szon 08:09:13 | 2018-08-15
Czy film o złych lekarzach, policjantach, celnikach itp. musi być obiektywny i pokazywać też tych dobrych?

Oceń 5 21 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

batorex 19:46:30 | 2018-08-14
Dostał legalną kopię od producenta? Jeszcze długo do premiery :p

Oceń 4 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 14:35:01 | 2018-08-14
Film nie ma być laurką dla kleru. To pokazanie czegoś co KK próbuje od lat tuszować albo toleruje.

Oczywiście są księża wierzący, jak ich boli taki obraz to niech ruszą pokazać że patologia w KK to tylko margines (o ile jest). 

Oceń 22 93 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 13:29:17 | 2018-08-14
Bardzo rozsądna i uczciwa wypowiedź, moim zdaniem. I miłe zaskoczenie, że się pojawiła na Deonie.

Oceń 73 12 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?