Grzegorz Kramer SJ komentuje zapowiedź filmu "Kler"

(fot. aj/ youtube.com)

- To wszystko sprawia, że nie dziwię się, że ludzie tracą w wiarę w Kościół. Nie w Boga, ale we Wspólnotę - pisze na swoim blogu Grzegorz Kramer SJ. 

 

Jezuita zaznacza, że ludzie odchodzą od Kościoła nie dlatego, że stali się złymi ludźmi, ale dlatego, że w Kościele nie spotykają żywego Jezusa, bo są tacy, którzy im Go skutecznie obrzydają i zasłaniają. 

 

Nie wiem, jaki będzie cały film 

 

Podkreśla, że tych, którzy odchodzą mamy kochać. Pisze, że być może odejście jest dla kogoś konieczne, by poznał Żywego Boga.

 

Skoro "Kleru" jeszcze nie widzieliśmy, warto powstrzymać się od komentarzy oraz, jak pisze ojciec Grzegorz: przyjąć, że to nie film o konkretnych ludziach i nie krzyczeć, że na żadnej plebanii nie siedzi biskup z księżmi przy stole jak w obrazie. Ta satyra może być bardzo trudna. Takich satyr jest kilka i w Biblii, choćby wtedy, kiedy prorocy mówią o pasterzach żyjących na koszt owiec. Choćby wtedy, kiedy Natan opowiada przypowieść o owieczce, którą bogacz zżarł biednemu.

 

Oburzenie, które wynika z lęku 

 

- Pogrzeb Kory, przecież nie jedyny świecki pogrzeb w Polsce, pokazał to wszystko trochę jak w pigułce. Często pod osłoną kultu Boga chcemy zachować za wszelką cenę nasze stare zwyczaje i rozumienie świata - dodaje ojciec Grzegorz.

 

Abp Nossol powiedział: Nie wolno traktować tradycji jako pewników, które decydują o naszym absolutnym przekonaniu, że jesteśmy na prawdziwej drodze. Często nasze oburzenie wynika z lęku, że nasz świat, do którego stabilizacji używamy Boga, rozpada się.

 

Nie dziwię się, że ludzie tracą wiarę w Kościół

 

- Obejrzałem słynny już zwiastun "Kleru", przeczytałem artykuł z WP, w którym wspomina się molestowana siostry zakonne przez księży. Słucham, co jakiś czas historii o tym, jak jeden z nas, kogoś potężnie zranił. Widzę jak często kilku, którzy żyją jak panowie, z całym zastępem nieformalnych sług, ma wpływ na obraz całości. I to wszystko sprawia, że nie dziwię się, że ludzie tracą w wiarę w Kościół. Nie w Boga, ale we Wspólnotę.

 

Dodaje, że ludzie dzisiaj żyją coraz bardziej świadomie i coraz lepiej radzą sobie z problemami, dlatego mniej potrzebują wspólnoty, a Kościoł przestaje być "siatką ochronną" w czasie problemów. Zaznacza, że tych którzy odchodzą, nie wolno straszyć piekłem i stawiać diagnozę: problem jest w tobie, tylko dbać o własne nawrócenie. 

 

 

Mocne i ważne słowa Grzegorza.

Opublikowany przez Łobuzy. Grzesznicy mile widziani Poniedziałek, 13 sierpnia 2018

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.19

Liczba głosów:

342

 

 

Komentarze użytkowników (66)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

m.sierpowski 12:39:43 | 2018-09-16
Osobiście szukam filmów, które wpłyną na mnie, pogłębią moją duchowość, sprawią, że będę chciał być lepszym człowiekiem i bardziej kochać Boga i innych ludzi.

Tanie sensacyjki, których jedynym celem jest sianie zamętu i powodowanie podziałów między ludźmi (no i oczywiscie zarobienie kasy kosztem ludzi), to nie moja bajka i nie będę tego wspierał.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lomen lomen 10:47:09 | 2018-08-14
Taaa... abp Nossol... jezdem zachwycony... Wreszcie mogę się uwolnić od 2000 lat obskurantyzmu i ciemności, a rozeznawszy odkrywam właśnie pełnię nowości i surprajsów. Kolega ma fajną żonę i już poczyniłem pewne kroki w kierunku "zmiany dyscypliny spowiedzi" (ks. Błyszcz)...

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Inhibitor_prokreator 10:17:07 | 2018-08-14
Widzę, że ten słaby artykuł jest wodą na młyn dla jehowów i protestantów od których tu sie roi, kochani odeszliscie od Pisma i apostołów, zagubiliście się i Wasza "wiara" jest konsekwencją grzechów Lutrów, Kalwinów i innych fałszywych proroków, którzy zgorszyli się Kościołem i poszli za swoją chucią i rozumem. Kościoł protestancki nie istnieje jest niszczony przez demona, jehowici są sektą najgorszej kategorii, ale Wy dalej atakujecie Koscioł Katolicki. Zwiastun pokazal jasno, że nie dotyka problemu grzechu w KK tylko delektuje się tym grzechem. Wasze rozumki zostały zmanipulowane, zacęcam do prostoty i pokory, punktem wyjścia jest zaprzestanie komentowania w internecie na lewicowych portalach typu Deon.pl, ja mam misje i błogoslawieństwo mojego św. pamięcia proboszcza, ale Wy zaprzestancie! Jeżeli ktoś chce wiedzieć co ma myśleć pisać priv, wyjaśnię wszelkie wątpliwości jak żyć. Piszę książkę o homoseksualizmie więc jestem w temacie mocno egzystencjalnym.

Oceń 6 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

joasiaewag 10:13:30 | 2018-08-14
To prawda, bardzo trafne. jestem/byłam we wspólnocie wiele lat, prawie całe moje dorosłe życie. I mam podobne wnioski, że nie moja relacja z Bogiem - sakramenty tak, relacje z duchowienieństwem - ostrożne/kontrolowane, ale wspólnota - nie wiem?

Oceń 2 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:03:39 | 2018-08-14
@chemik_65: "Jesli ten ,,Kler" to satyra na księży, to - o ile jest trafna - przyda się trochę pośmiać z siebie (laikat) i z księży."

Ks.Isakowicz-Zaleski:
Z jednej strony doceniam odwagę reżysera, że podjął się tak arcytrudnego tematu jakim jest pedofilia. Nie bał się on też ukazać losu ofiar oraz sprawy „zamiatania pod dywan” przez władze kościelne. (...)

Z drugiej jednak strony film ten jest nadzwyczaj nieobiektywny. Ukazuje bowiem duchownych, w tym też siostry zakonne, wręcz jako społecznych degeneratów. Oczywiście każdy z ukazanych grzechów kapłańskich ma odbicie w rzeczywistości. Pełniąc ponad 40 lat posługę w strukturach Kościoła zetknąłem się prawie ze wszystkim grzechami kapłańskimi, w tym z pazernością na pieniądze, tuszowaniem afer obyczajowych i finansowych, alkoholizmem, łamaniem celibatu, działaniem lobby homoseksualnego (...)

Jednak ukazanie polskiego duchowieństwa tylko przez ten pryzmat jest bardzo krzywdzące. Nawiasem mówiąc, w całym filmie nie ma ani jednej pozytywnej postaci w sutannie czy w habicie. Tylko sami źli i moralnie skrzywieni. A jedynym „nawróconym” jest ten, który zrzuca sutannę i z gospodynią, z którą ma dziecko, zakłada rodzinę...

Oceń 23 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 01:57:12 | 2018-08-14
Nie mam nic przeciwko temu filmowi (nie pierwszy i zapewne nie ostatni), ale przyznaje, że o wiele chętniej obejrzałbym satyrę o rabinach z Nowego Jorku planujących oskubanie Polaków z pieniędzy. Tylko kto się odważy zrobić taki film wiedząc, że zostanie wściekle zaatakowany? A może jednak... ;-)

Oceń 29 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 21:50:04 | 2018-08-13
bardzo przykry film może dlatego , że pokazuje po części prawdziwy obraz. Już nie wiem co mam myśleć lub gdzie schować twarz ze wstydu jak słyszę że 70 letni ksiądz we Włoszech molestuje małą dziewczynkę albo jak widzę polskich biskupów, proboszczów w autach za setki tys złotych lub duchowieństwo romansujące z politykami. Można tego mnożyć i modlić się przyjdź już Panie Jezu....

Oceń 12 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chemik_65 21:40:20 | 2018-08-13
Pamiętacie ze szkoły ,,Monachomachię" satyrę z mnichów biskupa Krasickiego ? I co - świat się zawalił ? Kościół się rozpadł po publikacji tego utworu ? Trochę dystansu. Jesli ten ,,Kler" to satyra na księży, to - o ile jest trafna - przyda się trochę pośmiać z siebie (laikat) i z księży. Kościół z pewnością to przetrwa. 

Oceń 16 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 21:17:38 | 2018-08-13
wow! niezła wojan na boty. niech zgadne protestanci kontra tradsy? co wy macie w głowach młodzi ludzie? fajnie. dawajcie do 30000

Oceń 927 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 21:01:59 | 2018-08-13
Pozdro dla minusujących prawdziwków! Jest Was w rzeczywistości o wiele mniej dlatego tak ostro działacie na necie! Elo. Prawda jest jedna. 

Oceń 8 7041 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?