Wielki kryzys w Kościele. Kardynał nie będzie przewodniczył tradycyjnej modlitwie za ojczyznę

(fot. shutterstock.com)

W liście skierowanym do wiernych chilijski kardynał Ricardo Ezzati poinformował, że w tym roku nie będzie przewodniczył tradycyjnemu Te Deum za ojczyznę.

 

Nabożeństwo to otwierało zawsze 18 września uroczystości związane z obchodami niepodległości.

 

[PILNE] Wszyscy biskupi Chile rezygnują z powodu skandalu >>

 

Arcybiskup Santiago de Chile przyznał, że decyzję podjął po głębokim namyśle mając na uwadze wielki kryzys, jaki przeżywa obecnie Kościół chilijski i wynikające z tego konsekwencje. Dodał, że pragnie przyczyniać się do budowania klimatu większego zaufania i pojednania narodowego i temu ma służyć także podjęta przez niego decyzja.

 

Papież Franciszek napisał list do wiernych w Chile: "Nigdy więcej nadużyć i systemu ukrywania ich" >>

 

Jednocześnie chilijski hierarcha podkreślił, że jest przekonany, iż nigdy nie ukrywał informacji, ani nie utrudniał działań wymiaru sprawiedliwości w sprawach związanych z oskarżeniami o nadużycia seksualne ze strony duchownych. Podkreślił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, by pomóc w dojściu do prawdy o nadużyciach.

 

Arcybiskup uklęknął przed wiernymi i poprosił o przebaczenie za skandal seksualny >>

 

Episkopat Chile podjął ostatnio całą serię konkretnych zobowiązań mających wprowadzić politykę tolerancji zero wobec nadużyć i zadośćuczynić ofiarom. Biskupi przeprosili też wiernych, że jako pasterze w tej sprawie zawiedli.

 

"Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście" - podkreśla papież Franciszek w liście do chilijskich biskupów. Napisał go po zapoznaniu się z decyzjami podjętymi przez nich podczas nadzwyczajnego zebrania episkopatu poświęconego dramatycznej sytuacji Kościoła w Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych.


Pisany odręcznie papieski list został opublikowany na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Chile. Franciszek podkreśla w nim, że "podjęte decyzje są realistyczne i konkretne". Wyraża zarazem przekonanie, że w decydujący sposób pomogą one w trwającym procesie walki z nadużyciami w Kościele.

 

"Przede wszystkim uderzył mnie przykład wspólnoty biskupiej zjednoczonej w pasterskim działaniu ze świętym ludem Bożym. Dziękuję za ten budujący przykład, który buduje Kościół" - pisze Ojciec Święty. Nawiązuje tym samym do tego, że na zebranie episkopatu zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich zgromadzeń zakonnych obecnych w tym kraju, a także kapłani, siostry zakonne i świeccy.

 

Przewodniczący chilijskiego episkopatu podkreśla ogromne znaczenie papieskich słów. "Jego list nas umacnia i dodaje nowych sił do dalszego postępowania na drodze naprawy, uzdrawiania i zadośćuczynienia, a także powrotu do naszej misji Kościoła ludu Bożego, ze wzrokiem utkwionym w Jezusie" - zaznacza bp Santiago Silva Retamales.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tarpan 08:11:47 | 2018-08-08
Tytuł jest typowym clickbaitem. Słowo "Chile" to tylko 5 liter...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook