USA: opublikowano listę 71 kapłanów, diakonów i seminarzystów oskarżonych o molestowanie seksualne

(fot. shutterstock.com)

"W moim imieniu, w imieniu Kościoła, wyrażam głęboki smutek i przepraszam tych, którzy doświadczyli wykorzystywania seksualnego" - powiedział bp Harrisburga po ujawnieniu listy.


Bp Ronald Gainer z Harrisburga w USA opublikował dokument 1 sierpnia. Dotyczy on nadużyć seksualnych, jakich na terenie diecezji mięli się dopuszczać duchowni w ciągu ostatnich 70 lat - napisała Catholic News Agency.

 

Papież: nigdy nie podpiszę ułaskawienia osoby winnej pedofilii>>


Hierarcha w czasie konferencji prasowej ujawnił, że ponad połowa osób znajdujących się na liście zmarła. Pozostali nie zajmują się działalnością duszpasterską i nie sprawują żadnych funkcji w diecezji.

 

Adam Żak SJ: zero tolerancji dla przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich>>


- Wiele osób, które były molestowane jako dzieci, nadal cierpi z powodu krzywdy, której doświadczyły. W moim imieniu, w imieniu Kościoła diecezji Harrisburg, wyrażam głęboki smutek i przepraszam tych, którzy doświadczyli wykorzystywania seksualnego - powiedział bp Gainer.


Jak podaje portal, wraz z opublikowaniem listy ruszyła nowa strona internetowa poświęcona ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Oferuje ona szkolenia oraz zawiera ważne informacje dla osób, które doświadczyły molestowania seksualnego.

 

Pedofil w spódnicy. Kobiety też to robią>>


Bp Gainer zrzekł się również wszystkich umów o zachowaniu poufności, które mogły zostać podpisane przez osoby zmarłe, znajdujące się na liście.


Lista, która została ujawniona w środę, zawiera nazwiska 37 kapłanów diecezji Harrisburg, 3 diakonów, 6 seminarzystów, 9 księży z innych diecezji oraz 16 członków różnych wspólnot - podaje "CNA".

 

 

Ujawnienie listy miało miejsce po jednym z największych skandali w Kościele katolickim w USA - emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, T. McCarrick, został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych XX wieku. Papież Franciszek zdecydował się usunąć McCarricka z kolegium kardynalskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.05

Liczba głosów:

39

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?