Tarnów: spada liczba powołań. To ogólnopolski trend. "Dotarł tu kryzys wiary"

(fot. shutterstock.com)

Jak informuje "Gazeta Krakowska", do tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zgłosiło się w tym roku jedynie dziesięciu kandydatów na księży. To najsłabszy wynik od lat.

 

Jeszcze w 2017 roku do tarnowskiego seminarium zgłosiło się 17 mężczyzn, w 2016 roku - 36. W poprzednich latach liczba ta rzadko spadała poniżej 50.

 

Seminarium tarnowskie słynęło z tego, że przygotowywało największą liczbę kleryków w skali polski. Diecezja tarnowska może poszczycić się wciąż największą liczbą wyświęconych kapłanów w Polsce. Jest ich ponad półtora tysiąca, z czego 50 pracuje na misjach w Afryce i Ameryce Południowej.

 

- Spokojnie. Jest jeszcze drugi, wrześniowy termin naboru. Trzeba nieustannie modlić się o to, aby tych powołań było więcej - powiedział bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski.

 

Jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, we wrześniu na dodatkowe egzaminy zgłasza się jednak zdecydowanie mniej chętnych niż w lipcu. Jest to zazwyczaj jedynie kilka osób.

 

 - Nie sądzę, aby była to incydentalna sytuacja. Trzeba powiedzieć to jasno. Do diecezji tarnowskiej dotarł kryzys wiary, który już wcześniej objął swoim zasięgiem inne rejony kraju, zwłaszcza te w centralnej i północnej Polsce - mówił cytowany przez "Gazetę Krakowską" Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bi sousig 17:07:26 | 2018-07-23
Można się spodziewać ofensywy "Kościoła Otwartego" (DeonPl. Tygodnik Powszechny , Gazeta Wyborcza ,Więź) by temu zaradzić , czyli remedium to co na "Zachodzie" :błogosławieństwa homomałżeństw , kapłaństwo kobiet , poparcie aborcji , zniesienie celibatu itd. , itp.

Oceń 32 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Noe.D 12:38:36 | 2018-07-23
No i trzeba się modlić. I pościć. Wszyscy. I świeccy, i kapłani.

Oceń 21 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?