Biskup stanowczo: taka Eucharystia jest nieważna

(fot. shutterstock.com)

Bp Mario Grech, ordynariusz Gozo (Malta) zwrócił się do katolików w kwestii uchodźców: Eucharystia "jest nieważna i nie ma żadnego wpływu, gdy ubodzy są ignorowani i upokorzeni".

 

Bp Grech napisał w liście pasterskim, który został odczytany we wszystkich parafiach Gozo w ostatnią niedzielę: "nie można otworzyć serca na Chrystusa, a jednocześnie zamknąć je przed tymi, którzy cierpią". Bp Grech wskazał, że mówi wprost o "imigrantach, którzy z takich czy innych powodów opuszczają dom w poszukiwaniu lepszej przyszłości".

 

"Nie ma łatwych rozwiązań dla wyzwań związanych z migracją" - jednocześnie przyznał 61-letni biskup - "Ale poruszany przez Słowo Boże i przez przykład Pana naszego Jezusa Chrystusa wierzę, że my, jako wierząca wspólnota, nie będziemy milczeć obojętnie w obliczu tej tragedii, która wpływa na nasz kraj i Unię Europejską".

 

Papież: migranci są naszymi braćmi i siostrami, potrzebują stałej ochrony >>

 

Bp Grech powołał się również na przykład apostoła Pawła, którego okręt rozbił się u wybrzeży Malty, a wyspiarze udzielili mu wówczas pomocy (por. Dz 27, 39-44). Wcześniej w podobnym tonie wyrażał się abp Charles Scicluna, ordynariusz Malty: "Gdy myślę o ludziach w niespokojnej sytuacji, to przede wszystkim myślę - to są ludzie. Zamknięte drzwi, zamknięte porty, zamknięte serca. To bardzo smutne". Hierarcha otwarcie skrytykował działania maltańskiego rządu, który zadecydował o zamknięciu portów dla statków poszukujących tonących migrantów w Morzu Śródziemnym.

 

Również pochodzący z Sycylii abp Corrado Lorefice, ordynariusz Palermo, przestrzegł przed stawianiem na pierwszym miejscu narodowych interesów w europejskiej polityce migracyjnej. "Jeśli zniszczymy nasz wspólny dom, wszyscy skończymy bez dachu" - stwierdził hierarcha - "To krótkowzroczność politycznego egoizmu".

 

Zdaniem abp. Lorefice wykluczenie uchodźców i imigrantów jest "niebezpieczną iluzją": "Cywilizacja, w której można normalnie żyć, bo inni umierają, jest bliska końca". Sycylijski hierarcha dodał również, że zamknięcie portów oznacza porzucenie człowieczeństwa, pragnienia braterstwa oraz woli życia.

 

55-letni arcybiskup obwiniał państwa zachodnie o los Afryki. "Przez dziesięciolecia wykorzystywały one zasoby kontynentu, utrzymywały rządy marionetek, promowały konflikty" - podkreślił abp Lorefice - "To zniszczyło życie milionów ludzi i zmusiło ich do emigracji".

 

W ostatnim tygodniu na Sycylię przybyło 450 osób. Nowy rząd we Włoszech, tworzony przez koalicję antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi Północnej, sprzeciwia się obowiązującej dotąd praktyce, że tylko Włochy mają przyjmować wszystkich migrantów płynących z wybrzeży Afryki i ratowanych na Morzu Śródziemnym.

 

Zaostrzając politykę migracyjną nowy rząd Włoch odstąpił od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą wszyscy migranci zabierani z pontonów i łodzi oraz ratowani rozbitkowie byli przewożeni wyłącznie do portów w tym kraju.

 

Zostały one zamknięte dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, a także dla innych jednostek patrolujących ten akwen. Władze w Rzymie żądają, aby migranci byli kierowani także do innych europejskich portów.

 

Gotowość przyjęcia po 50 migrantów wyraziły Francja, Malta, Niemcy, Hiszpania i Portugalia. Irlandia zadeklarowała gotowość przyjęcia 20 osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

160

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mrf771 18:03:27 | 2018-07-18
Zwróćmy uwagę jaki cwaniaczek z tego funkcjonariusza.
Nie powiedział, że komunia jest świętokradcza ale że nie ważna.Co to znaczy, że komunia jest nieważna ? Traci swoją magiczną moc ?

Oceń 15 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 16:02:55 | 2018-07-18
@Sofia Kowalik

Problem ma Europa i jej stolice, po których chodzi uzbrojone po zęby wojsko żeby chronić Europejczyków przed Afrykańczykami. 

Oceń 18 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 15:39:18 | 2018-07-18
Każdy musi saobie sam odpowiedź jaka jest jego wiara jak ma problemy z ksenofobią z różnych powodów: koloru skóry, pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej, płci, kraju urodzenia. 

Oceń 3 44 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 14:07:59 | 2018-07-18
Na szczęście mam w rzyci zdanie tego księdza, ale za kogo on się uważa żeby mówić czy moja Eucharystia jest ważna ?
Ktoś zkolegów z pracy powinien przemówić do rozsądku temu nadętemu bufonowi.
Już po raz wtóry w ostatnich dniach mamy doczynienia z obrzydliwym szantażem moralnym za pomocą Ewangelii: albo weźmiesz na utrzrymanie kilku nierobów i bandytów albo bozia cię nie będzie kochać.

Co najciekawsze jest w tej wypowiedzi księdza to to, że ujawnia ona czym dla znacznej części kleru była i jest religia.To narzędzie do krótkiego trzymania za pysk niepokornych owieczek.

Oceń 41 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ksen 11:43:13 | 2018-07-18
Oto jakie są efekty Franciszka

Oceń 51 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marcin Niewalda 11:43:05 | 2018-07-18
Ale zacznijmy od tego że - jak pisze wiele portali - biskup Mario Grech jest apostatą. Doprowadził Maltę do uznania małżeństw homoseksualnych i jest lewackim aktywistą w kwestii LGBT.
Tego portal DEON "przypadkowo nie dopowiedział".

Oceń 60 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marcin Niewalda 11:04:54 | 2018-07-18
Przykro, bardzo przykro że hierarcha katolicki próbuje iść drogą ... lamaizmu. Manipulacja prowadząca do zagrożenia życia pod pozorem "otwerania serc" jest karygodną niechrześcijańską i wręcz diabelską postawą. Taka postawa powinna bać napiętnowa a nie traktowana jako prezentacja. Mamy obowiązek robić wszystko żeby ubogim pomóc ale nie może to być zagłuszanie sumienia z jednoczesnym narażaniem na zniszczenie wartości chrześcijańskich całej cywiliazcji.

Oceń 77 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook