Google świętuje dziś urodziny wybitnego księdza

(fot. European Space Agency, ESA / youtube.com // google.com)

Użytkowników wyszukiwarki Google w Wielkiej Brytanii, Belgii czy Francji dziś powitał specjalny doodle poświęcony wybitnemu katolickiemu księdzu.

 

Chodzi o Georgesa Lemaître’a, belgijskiego duchownego, którego 124 rocznica urodzin wypada 17 lipca. Lemaître był profesorem fizyki na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, który najbardziej znany jest dzięki teorii rozszerzającego się wszechświata, znaną jako Hipoteza Pierwotnego Atomu albo Kosmicznego Jajka. Doodle przedstawia Lemaître’a i nieustannie powiększający się wszechświat.

 

(fot. google.com)

 

Lemaître rozwijał pomysły Alberta Einsteina dotyczące Wielkiego Wybuchu, a jego praca była doskonałym przykładem na harmonię między współczesną nauką i religią, chociaż sam nie kierował się przesłankami wypływającymi z wiary w badaniach fizycznych. Twierdził, że można być zwolennikiem Wielkiego Wybuchu, jednocześnie nie przyjmując istnienia Boga, czy jakiegokolwiek bytu transcendentalnego.

 

Co Hawking myślał o istnieniu Boga? 6 odważnych twierdzeń zmarłego naukowca >>

 

Wielkim entuzjastą odkryć belgijskiego księdza był papież Pius XII. Wraz z Danielem O’Connellem udało mu się przekonać papieża do tego, by publicznie nie wspominał o kreacjonizmie. W 1940 roku został członkiem Papieskiej Akademii Nauk, a w 1960 roku jej prezesem. W trakcie pełnienia tej funkcji do Akademii zaczął przyjmować członków bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie, co było wielkim krokiem dla tej instytucji. Pracował także w Cambridge, Harvardzie i na MIT w Bostonie.

 

Lemaître zmarł 20 czerwca 1966 roku na skutek choroby serca.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?