Szwecja: nie można bronić życia poczętego, nie broniąc życia migrantów

(fot. PAP/EPA/ANTONINO D'URSO)

Jak formować ludzi, a w szczególności katolików do odpowiedniego stosunku do fenomenu migracji? Jakich używać do tego narzędzi? Jak ukazywać rozmiar dobra, który dzieje się w Europie dzięki Kościołowi katolickiemu? Jak walczyć z fake newsami? - to niektóre tematy, które w czasie swoich obrad poruszyli uczestnicy spotkania przedstawicieli europejskich episkopatów ds. duszpasterstwa migrantów.

 

Zebranie zostało zorganizowane od 13 do 15 lipca z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w stolicy Szwecji, Sztokholmie.

 

W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad czytamy, że w debacie medialnej na temat migracji zapomina się często o niezbywalnym prawie do godności każdego człowieka, skupiając się bardziej na jego wymiarze ekonomicznym czy politycznym. Stąd m.in. rola Kościoła, aby migracje ukazywać nie tylko z perspektywy jej problemów, ale także jej piękno i bogactwo.

 

Odnosząc się do zadań Kościoła, uwypuklono konieczność jasnego i prostego ukazywania podstawowych zasad, które związane są z godnością człowieka. Przypomniano więc, że nie można być za obroną godności życia migrantów, a jednocześnie przeciw obronie życia i rodzin oraz odwrotnie: nie można bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci, nie broniąc życia i godności migrantów.

 

Obradom towarzyszyła także modlitwa, w czasie której pamiętano o problemach i cierpieniu prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce, ale szczególnie także o wielu Ukraińcach, którzy zmuszani są do emigracji z powodu dramatu toczącej się tam wojny.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

53

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 10:44:58 | 2018-07-17
To już nie moi biskupi.

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf77 09:03:01 | 2018-07-17
Obrzydliwy szantaż moralny.To tak jakby chłopak powiedział do dziewczyny: albo dasz mi dupci, albo mnie nie kochasz.
Nie chcę należeć do kościoła, który używa Pisma Świętego jako narzędzia szantażu.Nie zgadzam się aby Ewangelii używano jako narzędzia zamordyzmu.
Prędzej dokonam apostazji niż dobrowolnie będę kręcił sznur na własną szyję.

Oceń 26 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 08:57:14 | 2018-07-17
Kopiuję swój dzisiejszy komentarz z FB:
To jest klasyczna i bardzo szkodliwa demagogia. Co ma piernik do wiatraka? Tak samo (i o wiele bardziej) nie można bronić życia nienarodzonych, nie broniąc życia i godności niepełnosprawnych, poszkodowanych, bezdomnych, żyjących w skrajnym niedostatku, starców, wdów i sierot. Należy przy tym przypomnieć, że dzieci nienarodzone są w określonych przypadkach zagrożone faktycznym pozbawieniem życia, natomiast imigranci (nie ma mowy o uchodźcach, ale o imigrantach) jedynie niemożnością dostania się do kapitalistycznego raju niewiernych. Imigrantów - póki co - nikt nie chce zabijać, są tylko społeczeństwa, które nie godzą się na agresję kulturalną i obyczajową oraz na zalew ich kraju pasożytami z innych kontynentów, przypominającym najazd Hunów, czy Wandalów. Pasożytami, bo ludzie ci nie chcą ani pracować, ani się integrować, ani realnie wzbogacać otoczenia, w którym się znaleźli. Jak można porównywać bezbronne, nienarodzone dziecko, zagrożone śmiercią z sytuacją młodych muzułmańskich byczków - niepodobna zrozumieć. Biskupom chyba coś się doszczętnie pomieszało!

Oceń 40 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 07:30:08 | 2018-07-17
@trubaur1

Podaj swój adres. Ja i pięciu moich kolegów nie mamy co jeść i gdzie spać. Chcemy od Ciebie mieszkania, jedzenia i miłego towarzystwa, najlepiej młodych kobiet. Rzadko się myjemy, nie chce nam się pracować, lubimy przemoc, to nas rozładowuje. Jutro będziemy  pod Twoim domem, przyjmiesz nas, bo jesteśmy stworzeni na "obraz i podobieństwo" Boga. Nie interesują nas obyczaje panujące w Twoim domu, mamy swoje, mój kolega oddaje mocz do doniczek, ale nic Ci do tego, uszanujesz to, że on ubogaci Twój dom kulturowo. Nie muszę chyba mówić o tym, że co miesiąc każdy z nas chce cztery tysiące złotych do ręki, to nasze prawo. Jak nam się u Ciebie spodoba, po kilku tygogniach sprowadzimy sześciu naszych kolegów, to nasze prawo.

Dziękujemy, że widzisz w nas piękno.

Oceń 51 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

er989en 23:02:13 | 2018-07-16
Pomoc Kościołowi w Potrzebie z ks. prof. Cisło na czele robi świetną robotę na bliskim wschodzie pomagać trzeba tam na miejscu aby zatrzymać to polowanie z nagonką.

Oceń 29 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 22:15:42 | 2018-07-16
Jakie jest piękno i bogactwo imigracji z Afryki i Azji?

Oceń 45 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook