Dziennikarz "Rzeczpospolitej" o decyzji biskupa ws. ks. Wojciecha Lemańskiego

(fot. shutterstock.com)

"Ks. Lemańskiemu sporo można zarzucić ale z podziwem trzeba spojrzeć na próbę, jaką przeszedł" - napisał Tomasz Krzyżak. 

 

Bp Romuald Kamiński zdecydował, że zdejmie karę suspensy z ks. Lemańskiego. Na jego prośbę skierował go do pracy na terenie archidiecezji łódzkiej, gdzie będzie podlegał jurysdykcji abpa Grzegorza Rysia.

 

Zdaniem Tomasza Krzyżaka z "Rzeczpospolitej" dobrze się stało, że sprawa znalazła taki finał. "Ks. Lemańskiemu sporo można zarzucić - jego komentarze w mediach społecznościowych odnoszące się do bieżącej polityki bywają irytujące - ale z podziwem trzeba spojrzeć na próbę, jaką przeszedł" - napisał dziennikarz.

 
Skomentował także postawę abpa Hosera: "w pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że konflikt z ks. Lemańskim jest dla niego sprawą ambicjonalną i do czasu jego przejścia na emeryturę nie znajdzie finału".

 

Biskup warszawsko-praski podjął decyzję w sprawie ks. Lemańskiego >>

 

Ks. Lemański od czterech lat był objęty karą suspensy po konflikcie z abpem Hoserem, który rozpoczął się w 2013 roku.

 

Wczoraj kuria warszawsko-praska opublikowała oświadczenie w tej sprawie:

 

"Ks. Wojciech Lemański zwrócił się z prośbą o skierowanie go do pracy duszpasterskiej poza Diecezją Warszawsko-Praską. Wolę przyjęcia go na czas próby do Archidiecezji Łódzkiej wyraził ks. abp Grzegorz Ryś.

 

W związku z powyższym ks. bp. Romuald Kamiński postanowił o zawieszeniu do odwołania zastosowania kary suspensy nałożonej na ks. Wojciecha Lemańskiego na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Ks. Lemański od dnia 11.07.2018 roku znajduje się pod jurysdykcją ks. abpa Grzegorza Rysia i na terenie Archidiecezji Łódzkiej może sprawować posługi duszpasterskie.

 

Podjęte rozwiązanie stanowi próbę i szansę dla ks. Wojciecha Lemańskiego, aby w nowych okolicznościach pastoralnych powrócić do pełnej posługi kapłańskiej".

 

"Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej. Bardzo się cieszę, że będę mógł znów stanąć przy ołtarzu, odprawiać msze święte i spowiadać" - powiedział ks. Lemański w rozmowie z TOK FM.

 

Mówił także o tym, jakie są jego plany dotyczące przyszłości: "Umówiliśmy się z księdzem arcybiskupem, że przez najbliższych kilka miesięcy będę zajmował się tym co dla mnie najważniejsze, czyli posługą kapłańską i pielęgnowaniem pamięci o polskich Żydach".

 

Ks. Lemański komentuje decyzję biskupa i zdradza plany, co do swojej przyszłości >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

375

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 11:32:38 | 2018-07-13
Jeden artykuł i dwie sprzeczne wiadomości! Cel robienie zamętu. Pierwsza wiadomość: "Bp Romuald Kamiński zdecydował, że zdejmie karę suspensy z ks. Lemańskiego". Skąd DEON ma to kłamstwo? Przecież kuria wyraźnie podała: "ks. bp. Romuald Kamiński postanowił o zawieszeniu do odwołania zastosowania kary suspensy". Dla inteligentów z DEON'a wyjaśniam, że zdjęcie kary to coś zupełnie innego niż zawieszenie. Więc sprawa nie jest zamknięta, a ks. Lemański dalej de facto pozostaje w stanie suspensy, której skutki są zawieszone(!) tylko na terenie diecezji łódzkiej. Tak więc nie jest to w pełni powrót do "normalnej aktywności kapłańskiej". To próba, jeśli jej nie wykorzysta, to koniec. A dowodem na to, że ks. Lemański nie ma szczerych chęci jest to, że już pojawia się w mediach forsując swoją tezę. DEON-ie nie róbcie zamętu!

Oceń 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bi sousig 22:10:40 | 2018-07-12
Kariera ks Lemańskiego może przyspieszyć , wystarczy słówko lub dwa od abp Rysia do kardynała Krajewskiego i myk mamy z księdza który "próbę przeszedł" biskupa Lemańskiego a potem kto wie może kapelusz kardynalski ?

Oceń 62 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Lach 21:24:19 | 2018-07-12
Ryś, Gużyński, Lemański. Nieszczęsna Łódź staje się wysypiskiem polskiego Kościoła...

Oceń 138 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook