Watykan opracowuje wytyczne w sprawie nieużywanych kościołów. Nie chce, żeby skończyły jak ten w Pradze

(fot. shutterstock.com)

Chodzi o świątynie, które nie spełniają już swojego zadania. Celem dokumentu ma być uchronienie ich od bycia przekształconymi na dyskoteki, sale gimnastyczne lub sklepy z lodami.

 

Jak relacjonują dziennikarze New York Times, Watykan we współpracy z Uniwersytetem Gregoriańskim oraz włoskimi biskupami, zamierza zorganizować międzynarodową konferencję, która będzie poruszała problem sprzedaży kościołów. Zaproponowana nazwa spotkania brzmi: "Czy Bóg już tutaj nie mieszka"?

 

Zdaniem kardynała Ravasiego, który jest jednym z organizatorów spotkania, wiele diecezji w Europie, Ameryce Północnej i Australii posiada kościoły, których nie jest w stanie utrzymać. Zdaniem hierarchy powodem tego procesu, jest sekularyzujące się społeczeństwo, mniejsze zaangażowanie katolików oraz ograniczenia wynikające z problemów finansowych.

 

"Watykan chce, żeby kościoły pozostały kościołami i wciąż spełniały swoją funkcję duchową, kulturalną i społeczna" - powiedział kardynał.

 

Dodał, że jeśli konieczne byłoby zaadaptowanie budynku na miejsce pracy duszpasterskiej lub spotkań dotyczących kultury, księgarnię albo bibliotekę, to trudno się z tym nie zgodzić. "Zaakceptowanie, że będzie to lodziarnia byłoby jednak trudne" - powiedział kard. Ravasi w rozmowie z New York Times.

 

Jako przykład złego zagospodarowania kościoła, który nie spełnia już swoich liturgicznych funkcji, kardynał wspomniał o kościele w Pradze, który został zamieniony na klub nocny.

 

[Na wideo widać wnętrze praskiego kościoła w czasie dyskoteki]

 

 

Zdaniem hierarchy innym problemem będzie właściwe zaopiekowanie się dziełami sztuki wewnątrz kościoła "aby pozostawić miejsce tak puste, jak to tylko możliwe".

 

Watykan przesłał do episkopatów na całym świecie propozycje zmian z prośbą o ich konsultację. Konferencja, na której mają zapaść nowe ustalenia, planowana jest na 29-30 listopada. Zaprezentowana będzie również wystawa fotografii byłych kościołów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook