Czy ksiądz uprawiał seks na ołtarzu? [WYJAŚNIAMY]

Karol Wilczyński
(fot. shutterstock.com / twitter.com)

W zeszłym tygodniu wiele polskich mediów podało informację o filmie, na którym "ksiądz uprawiał na ołtarzu seks z innym mężczyzną".

 

Oto, co wydarzyło się naprawdę.

 

"Ksiądz uprawiał seks gejowski na ołtarzu"

 

"Nie tylko wierni z parafii w Kildorrery, ale wszyscy katolicy w Irlandii są w szoku. Młody ksiądz z kościoła pod wezwaniem Św. Bartłomieja pomylił sypialnię z ołtarzem" - czytamy w serwisie Fakt. Informację, której źródłem są tabloidy (Daily Mail i Irish Mirror), podały również RMF MAXXX, onet.pl czy tygodnik Wprost.

 

Polscy czytelnicy dowiedzieli się z tych doniesień, że "film nakręcił sam kapłan" oraz, że "sprawą jurnego księdza zajmie się policja, bo doszło do zbezczeszczenia kościoła. Kościół i ołtarz trzeba będzie poświęcić na nowo".

 

Niektóre polskie media powołują się również na słowa niejakiego Pata Buckleya, przy czym jedne określają go jako "biskupa", a inne jako "samozwańczego biskupa", który miał powiadomić władze kościelne o incydencie. Nikt w polskich mediach jednak nie sprawdził tych rewelacji.

 

Jakie są fakty?

 

Postanowiliśmy zadzwonić do diecezji Cloyne w Irlandii, na terenie której znajduje się kościół św. Bartłomieja w Kildorrery, w którym miało zostać wykonane nagranie.

 

"Zdjęcia wyglądają, jakby wykonano je w naszym kościele" - przyznaje ks. Eamon Kelleher, jedyny kapłan pracujący w parafii. - "Ale śledztwo trwa".

 

Ks. Kelleher nawiązał do śledztwa, które zostało rozpoczęte na prośbę władz diecezji Cloyne przez irlandzkie służby. "Nie wiem, kto brał udział w nagranym akcie. Jestem w parafii dopiero 1,5 roku" - mówi ks. Kelleher - "Tak naprawdę zobaczymy, jaka jest prawdziwa natura tych zdjęć po zakończeniu badań. Nikt nie wie, kto brał udział w tym akcie, twarze były zamazane. To wszystko musi być zweryfikowane".

 

Warto również zwrócić uwagę na informacje podawane w lokalnych rzetelnych mediach, które stwierdzały jedynie, że Kościół Katolicki w Irlandii przekazał zdjęcia, na których widać mężczyzn uprawiających seks na ołtarzu, z których jeden miał na sobie ornat.

 

Diecezja Cloyne odmówiła jakichkolwiek dalszych komentarzy ze względu na dobro śledztwa i "przestępczą naturę rzekomego wydarzenia".

 

Seks gejowski w kościele?

 

Mimo więc, że media już wydały wyrok na domniemanego księdza, który miał zbezcześcić katolicką świątynię poprzez akt homoseksualny na ołtarzu, to sprawa wydaje się niejasna: nie wiadomo, czy to był ksiądz, czy film został nagrany w kościele, ani tak naprawdę, kiedy wydarzenie miało miejsce. Historia została jednak uznana za prawdziwą i dodatkowo ubarwiona przez media tym, że ksiądz miał wyszukiwać partnerów przez internet. I mamy medialny "skandal".

 

Ks. Kelleher w czasie rozmowy nie chciał jednak krytykować mediów wskazując, że taka już jest ich natura, że szukają sensacji. Zauważył jednak, by czytając takie doniesienia, pomyśleć o "mieszkańcach Kildorrery, dla których związek ich parafii z tymi zdjęciami jest bardzo trudny".

 

"Naturalnie, musimy przestrzegać zasad prawa" - dodał ks. Kelleher - "I parafianom bardzo zależy na tym, by dotrzeć do prawdy i zweryfikować, co tak naprawdę się wydarzyło".

 

Jak podkreślają irlandzkie media, zdjęcia ujrzały światło dzienne trzy tygodnie przed referendum na temat zliberalizowania prawa aborcyjnego oraz trzy miesiące przed wizytą papieża z okazji Światowego Spotkania Rodzin.

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtworzy islamistablog.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

38

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 10:15:35 | 2018-10-01
Artykuł ma sens ale po zakońćzeniu sprawy. Żaden "telefon do przyjaciela" kompletnie nic tu nie wnosi. Może gdyby to był jakiś wyciek z prokuratury i podawał jakieś fakty. Jak śledztwo zostanie zakończone i wykaże co naprawdę zaszło warto do sprawy powrócić. Teraz to pisanie palcem po wodzie.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:57:00 | 2018-09-30
Sezon ogórkowy już się skończył, redaktorze Wilczyński.

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook