Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zabrał głos ws. wyświęcania kobiet na diakonów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Komisja ds. diakonatu kobiet już wkrótce zakończy swoją pracę i przekaże wnioski papieżowi. Czy Synod dla Amazonii będzie obradował nad dopuszczeniem kobiet do święceń?

 

Zbliżający się Synod dla Amazonii może otworzyć drzwi do wyświęcania kobiet? Takie sugestie coraz częściej pojawiają się w mediach i wypowiedziach niektórych watykanistów. W jednym ze swoich tekstów dziennikarz Sandro Magister zauważył na przykład, że chociaż Franciszek wyraził osobisty sprzeciw wobec wyświęcania kobiet, to jednak zezwolił, aby sprawę zbadać i zaopiniować. W tym celu w 2016 r. została powołania komisja ds. diakonatu kobiet. Jego zdaniem to dowodzi, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona i wiele może się wydarzyć.

 

Na czele tej komisji papież postawił kard. Louisa Ladarię SJ, obecnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Od samego początku kard. Ladaria (wtedy jeszcze arcybiskup) milczał na temat prac komisji i możliwych wniosków do jakich mogą dojść jej członkowie. Jednak w wywiadzie udzielonym 26 czerwca 2018 r. kard. Ladaria powiedział jasno, jaki jest cel jej powstania i kiedy możemy spodziewać efektów prac komisji.

 

"Trzeba powiedzieć jasno, że Ojciec Święty nie poprosił nas o zbadanie, czy kobiety mogą być diakonisami. Papież poprosił, abyśmy spróbowali w jasny sposób odpowiedzieć na pytania, jakie były problemy i sytuacja starożytnego Kościoła, że dopuścił posługę diakonis" - powiedział hierarcha.

 

Dodał też, że obecność diakonis wcale nie jest tak oczywista dla tamtego okresu, jak nam się wydaje z perspektywy naszych czasów. Być może miały one zupełnie inne zadania niż diakoni mężczyźni.

 

"Wiemy, że w starożytnym Kościele były diakonisy, ale co to w ogóle oznacza? Czy były równe diakonom w ich służbie, czy było to coś zupełnie innego. Czy sytuacja dotyczyła całego Kościoła, czy może jakiejś lokalnej wspólnoty? Na te pytanie próbujemy odpowiedzieć w komisji" - podkreśla kard. Ladaria i dodaje: "Naszym celem nie jest powiedzenie: <<Ojcze Święty możesz wyświęcać diakonisy>>. Nie o to zostaliśmy poproszeni".

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział też, że prace komisji są bliskie końca i wnioski przez nią wypracowane trafią wkrótce do papieża Franciszka.

 

Nie wiadomo natomiast czy temat diakonatu kobiet zostanie poruszony podczas Synodu dla Amazonii w 2019 roku. Spadek powołań jest realnym problemem dotykającym Kościół w Ameryce Południowej, ale kard. Ladaria jest sceptyczny wobec pomysłu włączenia do obrad synodu tematu święceń dla kobiet. Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by formułować definitywne wnioski, które będzie można zastosować w praktyce duszpasterskiej Kościoła.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.1

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 10:43:46 | 2018-07-04
Przeszkoda doktrynalna jest brak pozytywnej woli Zbawiciela odnosnie do sakramentu kaplanstwa dla kobiet. Rola diakonis polegala na asystowaniu przy chrzcie doroslych kobiet, ktore po zanurzeniu (chrzcielnica w owych czasach, to rodzaj malego basenu) wychodzily (cale mokre, z koszula przylgnieta do ciala), by otrzymac namaszczenie krzyzmem. W tym wlasnie intymnym momencie byla konieczna posluga (diakonia) innej kobiety. Ale ta diakonia to nie byl sakrament. Podobnie jak nie jest sakramentem, tylko posluga bycie szafarzem nadzwyczajnym Komunii sw.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 22:17:39 | 2018-07-03
śp. ks. Malinski nie raz mówił że nie ma żadnych przeszkód doktrynalnych, tylko kulturowe.

My nie doczekamy kobiet księży ale w następnych pokoleniach będą na pewno. 

Oceń 2 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mojzis.ofm 16:27:20 | 2018-07-03
Jezeli do tego dojdzie ja odchodze z kosciola.

Oceń 8 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?