Duchowni i dziennikarze o kontrowersyjnych słowach bpa Zawitkowskiego

(fot. PAP / Tomasz Waszczuk / facebook.com)

"Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: «Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!» " - te słowa bp. Zawitkowskiego wywołały kontrowersje i komentarze duchownych oraz dziennikarzy. 

 

Słowa biskupa padły w czasie Dnia Pokutnego w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie >>

 

- Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: "Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!" Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z Ojczyzny mojej. Dajcie nam żyć, pracować i modlić się spokojnie w rodzinnym domu, gdzie Panem jest Jezus, a Królową Jego Matka" - mówił biskup Zawitkowski w homilii w czasie Mszy.

 

Kasper Kaproń OFM: jakiś paradoks

 

Jest jakiś paradoks. W Watykanie papież i kardynał jedzą uroczysty posiłek z ubogimi, w tym z uchodźcami. W Stanach Zjednoczonych księża idą za kratki, gdyż protestują przeciwko rozdzielaniu dzieci uchodźców od ich rodziców, we Włoszech główne dzienniki katolickie jak Avvenire oraz liczni duchowni w mocnych słowach występują przeciwko polityce zamkniętych portów, która w dniu wczorajszym doprowadziła do śmierci trzech noworodków. W Polsce natomiast katolicki biskup w czasie liturgii mówi: "Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że twierdzą nam będzie każdy próg" - pisze ojciec Kasper Kaproń OFM.

 

Jest jakiś paradoks. W Watykanie papież i kardynał jedzą uroczysty posiłek z ubogimi, w tym z uchodźcami. W Stanach...

Opublikowany przez Kasper Mariusz Kaproń Ofm Niedziela, 1 lipca 2018

 

Grzegorz Kramer SJ: moje serce mi mówi: nie ufaj mu (im), bo to ludzie wpatrzeni w ten świat

 

"Gdy patrzę na Franciszka i to, że On potrafi ot tak znaleźć ponad dwie godziny, by posiedzieć z ludźmi wykluczonymi, to moje serce mówi mi: ufaj mu, bo to jest świadek Życia. 


Gdy słucham po raz kolejny, że "nie będzie uchodźca rządził w moim domu", to moje serce mi mówi: nie ufaj mu (im), bo to ludzie wpatrzeni w ten świat. 

 

Ja nigdy nie zrozumiem jak można codziennie brać Ciało Pana i je jeść, jak można codziennie brać Krew Pana i ją pić i mówić coś, co jest sprzeczne z Ewangelią. 


Dziękuję Ci Panie za Franciszka i kard. Konrada. Proszę Cię Panie, daj nam więcej świadków" - napisał Grzegorz Kramer SJ.

 

Gdy patrzę na Franciszka i to, że On potrafi ot tak znaleźć ponad dwie godziny, by posiedzieć z ludźmi wykluczonymi, to...

Opublikowany przez Grzegorz Kramer Niedziela, 1 lipca 2018

 

Karol Wilczyński: jeden z polskich biskupów się ogromnie pomylił

 

"Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: +Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!+ Więc przysięgi nie zmienię" - myślę o tych słowach od rana, nie mogę przestać.

 

Tak, jeden z polskich biskupów się ogromnie pomylił. Oskarżył ofiary o bycie prześladowcami. Zaprzeczył temu, co głosił Jezus.

 

Dostałem kilka wiadomości, że trzeba coś z tym zrobić, że taka wypowiedź nie powinna być potępiona jedynie w poście na Facebooku. Wielu osądziło biskupa, obrzuciło go epitetami. Cóż, takie są prawa walki politycznej. Wpędziliśmy się w kozi róg, w którym każdy musi wybrać jedną stronę, jednocześnie atakując drugą.

 

Nie chcę nikogo osądzać. Nie jest mi dane mówić, czy ktoś jeszcze jest katolikiem, a ktoś nie. Ta łatwość w osądzaniu drugiego człowieka, bez próby poznania go, bez zatrzymania się i próby podjęcia dialogu, jest tym, co wpędza nas w ten kozi róg. Gdy kogoś nie znamy, to łatwo przychodzą słowa o "germanieniu dzieci", o "budowaniu twierdzy" przed uchodźcami. Lęk wygrywa nad rozumem.

 

Nie podoba mi się, że ktoś tak mówi. Przeszkadzają mi znajomi z fejsa, którzy nie mają problemu z tym, że ktoś chce topić lub zawracać do krainy niewoli łódki na morzu wypełnione ludźmi uciekającymi przed głodem i wojną. Wypełnione ludźmi, którzy nie wybrali sobie takiego losu.

 

Choć często wypowiedzi te są okrutne, to wypływają z ignorancji, olania problemów ludzi żyjących daleko. Czasem wynikają z tego samego przeświadczenia, które często mam też ja: że wiem lepiej, a więc to ja mam rację. A ci inni jej nie mają, więc mogę ich pouczać, stawać się moralnie lepszym.

 

Nie, nie ma we mnie nic lepszego. To nie moja zasługa, że moja żona studiowała islam, że zainteresowała mnie nim tak, że w 2013 zacząłem pisać doktorat. Że w 2015 roku, gdy wybuchł temat migracji, zacząłem pracować w DEON.pl. Że wiedziałem, gdzie szukać informacji i poznawać ludzi.

 

Nie ma żadnej mojej zasługi w tym, że Tomek Wilgosz otworzył swój dom dla wspaniałej rodziny Syryjczyków, ofiarował im swoje mieszkanie, zaopiekował się nimi i mnie z nimi poznał. Że wreszcie zgodzili się oni przyjechać i porządzić przez kilka dni w moim domu. Albo w tym, że Marina przywiozła rodziny "z dworca Brześć" do Krakowa, by "porządzić" trochę w naszej parafii i naszym meczecie - napisał Karol Wilczyński.

 

#UchodźcyRządząWMoimDomu "Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: +Twierdzą nam będzie każdy...

Opublikowany przez Karol Wilczyński Niedziela, 1 lipca 2018

 

Karol Kleczka: to nie znaczy, że są tylko tacy biskupi w Polsce

 

"Dzięki Bogu to nie znaczy, że są tylko tacy biskupi w Polsce i nikt nie powinien takiego wniosku wyprowadzać - a wielu będzie.

 

Niemniej też nie rozumiem, że choćby jeden może taki być" - zauważył Karol Kleczka

 

Dzięki Bogu to nie znaczy, że są tylko tacy biskupi w Polsce i nikt nie powinien takiego wniosku wyprowadzać - a wielu będzie. Niemniej też nie rozumiem, że choćby jeden może taki być.

Opublikowany przez Karol Kleczka Niedziela, 1 lipca 2018

 

Michał Lewandowski: dwa obrazki. Rzym i Gietrzwałd

 

Dwa obrazki.

 

Rzym. Kardynał Krajewski po swojej nominacji organizuje ucztę z bezdomnymi i odrzuconymi przez społeczeństwo. Zjawia się papież Franciszek. Jeden z bezdomnych mówi, że spotkanie z papieżem przywróciło mu poczucie tego, że jest człowiekiem.

 

Gietrzwałd. Jeden z rodzimych biskupów mówi: "Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg! Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z Ojczyzny mojej".

 

Tischner na deser: "To nie ja rozpalałem pożary. Ja tylko próbowałem je gasić, powstrzymać odchodzenie ludzi, którzy czytali gazety, oglądali telewizję, słuchali relacji z Sejmu i nie poznawali własnego Kościoła, swojej religii. Czuli, że to nie jest katolicyzm, i zbierali się do odchodzenia" - pisze Michał Lewandowski

 

Dwa obrazki. Rzym. Kardynał Krajewski po swojej nominacji organizuje ucztę z bezdomnymi i odrzuconymi przez...

Opublikowany przez Michał Lewandowski Niedziela, 1 lipca 2018

 

Bartosz Bartosik: pewien problem w polskim Kościele 

 

"Słowa emerytowanego biskupa łowickiego ilustrują pewien problem w polskim Kościele. Warto zastanowić się: co dalej?. W zasadzie nie wiadomo, od czego zacząć. Po lekturze takiego wystąpienia przyzwoitemu człowiekowi nie tylko opadają ręce, ale jest mu po prostu ogromnie wstyd" - napisał Bartosz Bartosik na łamach "Więzi". 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.27

Liczba głosów:

196

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

arturr77 08:26:40 | 2018-07-03
Lewacki Deon znowu się popisał. Bp Zawitkowski oraz bp Dajczak zawsze mówią z serca i troski o innych; oczernianie któregokolwiek z nich jest podłe. Kiedyś deon był fajnym portalem, ale od kilku lat niczym się nie różni od lewicowych portali ...taki wilk w owczej skórze...

Oceń 53 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorgi4 07:40:42 | 2018-07-03
Hmmm... Biskup powiedział (patrząc na cytat), że wokół uchodźców nie musi się 'wszystko kręcić'. Przecież to wydaje się oczywiste , że w moim domu 'rządzi' moja rodzina, a nie goście którzy odwiedzają mój  dom...

Oceń 45 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:21:32 | 2018-07-03
Red. Lewandowski oburzony, ale własnej belki z opublikowaniem zdjęcia chłopca, któremu nie zamazał twarzy nie widzi.

Oceń 14 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 22:31:43 | 2018-07-02
Takich Pasterzy nam potrzeba!

Oceń 61 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 22:14:05 | 2018-07-02
Rozszyfrujmy pozostałych: Kasper Kaproń OFM - publicysta Tygodnika Powszechnego nie raz pouczający biskupów; Karol Wilczyński - to ten, który nie chciał mieszkać na katolickim osiedlu, dlaczego się nie przeprowadzi do strefy no-go np. w Szwecji - nie wiem; Karol Kleczka - Tygodnik Powszechny; Michał Lewandowski - dziennikarz DEON-u,mistrz manipulacji Tischnerem; Bartosz Bartosik z Więzi. O Kramerze już wspomniałem. A więc towarzycho wzajemnej adoracji... non comment.

Oceń 66 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sasza172 21:44:52 | 2018-07-02
Szanowana redakcjo!. Uprzejmie proszę o stonowanie co niektórych swoich wątków i proszę o usunięcie tej wiadomości, z racji iż dzieli ona Kościół i tak już dostatecznie podzielony. Biskup jako hierarcha kościelny jest zoobowiązany nie tylko głosić miłosierdzie, ale i prawdę. Słowa: '' nie będzie uchodźca nami rządził'' są czymś oczywistym, ponieważ przecież tak nie może być. Droga redakcjo! Czy jesteście ''ślepi'' na oczywiste wiadomości i doniesienia o tym, jak tzw'' uchodźcy'' rządzą miastami i dzielnicami Europy??. Uważacie, że to ''manipulacje''??., ''islamofobia'' i '' faryzeizm''??. Mylicie się. A prawdy nie da się zakryć i ludzie widzą co się dzieje. Promujecie jak widać ''miłosierdzie'', ale niestety nie wszędzie to miłosierdzie jest u Was widoczne. Mam nadzieję, że sposób formułowania i umieszczania u Państwa wiadomości się zmieni ponieważ inaczej, będę musiał opuścić przegląd Państwa witryny i strony FB, no i moja opinia nie będzie dobra o portalu o czym mogą dowiedziec się osoby spotykane w moim środowisku. Pozdrawiam.

Oceń 59 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 21:44:18 | 2018-07-02
Kto poucza bp Zawitkowskiego? Ano m. in. Grzegorz Kramer, którego oszczerstwa były publikowane na tym portalu. Do dziś nie ma odwagi, by za to przeprosić, a nawet redakcja nabrała w temacie wody w usta. Jezuici jak to było z tymi dziećmi z Aleppo, którym to - wg Kramera - nasz rząd odmówił pomocy? KIEDY DOCZEKAMY SIĘ PRZEPROSIN I PRZYZNANIA DO WINY?

Oceń 60 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

picassojerzy 21:39:07 | 2018-07-02
To nie są kontrowersyjne słowa. To są skandaliczne słowa! Pojąć sie nie da jak ktoś może czytać Ewangelie wile lat byc biskupem i mówić słowa będące w jaskrawej sprzeczności i z Ewangelia i z elementarnym szacunkiem do drugiego człowieka. Drugiemu człowiekowi każdy uczciwy człowiek winien jest pomoc i empatie. I to bez względu na wyznanie religijne. Skandal.

Oceń 14 95 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 18:48:40 | 2018-07-02
"Nie będzie uchodźca rządził w moim domu.."

A niby dlaczego uchodźca ma rządzić Polakami?

Straszny hejt wylał się z Deonu. Tylko po co?
Żeby się przypodobać Iluminatom, którzy dążą do wojen wewnętrznych, dzięki którym "dziel i rządź" będzie łatwiejsze do realizacji?

40 minut wspaniałej przemowy ks Biskupa, przypominającego o prawdzie historycznej.

Oceń 81 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

a a 18:32:12 | 2018-07-02
Czyli chcecie, żeby to uchodźcy rządzili w Polsce, czy jak ?

Oceń 89 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?