Sudan Południowy jest zagrożony najgorszym kryzysem humanitarnym od lat

(fot. punghi / Shutterstock.com)

Trwa piąty rok wojny w Sudanie Południowym. Straciło w nim życie kilkadziesiąt tysięcy osób, 2,5 mln musiało opuścić swe domy, 7 mln jest uzależnionych od pomocy humanitarnej. W tej sprawie do Watykanu przybył koordynator regionalny ONZ ds. uchodźców.


Arnauld Akodjenou spotkał się z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Podziękował im za podtrzymywanie międzynarodowego zainteresowania tą sprawą i apele o solidarność. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego oenzetowski urzędnik przypomniał, że Sudan Południowy jest najmłodszym krajem na świecie, a przez niespełna 7 lat swojego istnienia zaznał jedynie 2 lata pokoju. Jeżeli mu nie pomożemy, grozi nam najgorsza katastrofa humanitarna w Afryce - mówi Akodjenou.

 

- Na chwilę obecną, nikt nie może dokładnie przewidzieć, kiedy to wykrwawianie populacji się skończy. Nikt tego nie wie. Ponad milion uchodźców żyje w północnej części Ugandy. Ponad 800 tys. w Sudanie, 400 tys. w Etiopii, 120 tys. w Kenii, 100 tys. w Demokratycznej Republice Konga i prawie 3 tys. w RPA - mówi koordynator regionalny ONZ ds. uchodźców. - Jest problem z żwynością, schronieniem, wodą i infrastrukturą sanitarną. Są problemy ze służba zdrowia i edukacją. Ponad 85 proc. uchodźców to kobiety i dzieci. To oznacza, że w tym momencie są tam dzieci, które od ponad 3 lat nie chodzą do szkoły. Jak w takiej sytuacji mówić o przyszłości najmłodszego kraju na świecie? Coś trzeba z tym zrobić. Jeśli nic się w tym względzie nie zmieni, czeka nas najtragiczniejszy kryzys humanitarny w Afryce.

 

Akodjenou wyraził przekonanie, że rozwiązanie problemu musi być natury politycznej. Trzeba zbudować konsensus między politykami, aby dzielili odpowiedzialność i władzę, aby stworzyli przestrzeń bezpieczeństwa i choćby minimum rządów prawa w tym państwie. Jak na razie wszystkich tych elementów brakuje - powiedział Akodjenou.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook