Młodzi Polacy tracą wiarę? Jesteśmy liderem w rankingu spadku religijności

(fot. Ben White on Unsplash)

Chodzimy do kościoła ale... nie modlimy się! M.in. takie wnioski prezentuje amerykańska firma, która przeprowadziła badania w 108 państwach. Jesteśmy ich niechlubnym liderem.

 

Niezależna firma badawcza Pew Research Center z USA przeprowadziła badania na temat religijności ludzi przed 40 rokiem życia i po nim. Wzięło w nich udział 108 państw i były one prowadzone przez ostatnie 8 lat.

 

Pierwszy wniosek nie jest zaskakujący: to ludzie starsi są bardziej religijni. Drugi może budzić jednak niepokój. Różnica religijności między młodszym i starszym pokoleniem w Polsce jest największa ze wszystkich przebadanych państw. Największy spadek nastąpił więc w kraju, w którym obecność religii w życiu publicznym jest wciąż znacząca a większość obywateli deklaruje się jako chrześcijanie.

 

Podczas badań zadano ludziom cztery pytania:

 

  • Czy czujesz się związana/y z religią?
  • Czy chodzisz co niedzielę do świątyni?
  • Czy religia jest dla ciebie bardzo ważna?
  • Czy codziennie się modlisz?

 

W trzech kategoriach (udział we mszy przynajmniej raz w tygodniu oraz deklarowania, że wiara jest ważnym elementem życia i przywiązanie do niej) Polska jest globalnym liderem spadku religijności z pokolenia na pokolenie. W przypadku 4 pytania zajęliśmy niechlubne 2 miejsce.

 

Uczestnictwo we mszy świętej deklaruje 55 proc. Polaków po 40 roku życia i tylko 26 proc. młodych. Podobnie w przypadku deklaracji, że wiara jest bardzo ważnym czynnikiem w życiu jest to różnica 40 proc. do 16 proc. Codziennie modli się zaledwie 14 proc. młodych Polaków i 39 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju.

 

Nasze wyniki nie odbiegają od średniej krajów europejskiej i jest ona dość wyrównana z tym, że u nas obserwuje się największy spadek międzypokoleniowy. Jednocześnie jako jedyni w Europie częściej chodzimy do kościoła niż praktykujemy codzienną modlitwę.

 

Religijność na całym świecie spadła średnio o 5-9 proc. w zależności od badanej kategorii. W większości państw nastąpił spadek, a jedynie w 3 nastąpił nieznaczny wzrost. Zdaniem ekspertów wyniki są skorelowane m.in. z procesem bogacenia się. Im dalej na północ i na zachód, tym większe spadki.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.65

Liczba głosów:

55

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brunopolkowski77 04:12:11 | 2018-06-29
mlodzi polacy traca wiare ?  po prostu mlodzi sie laicyzuja
religia przestaje byc wazna dla coraz wiekszej liczby ludzi, czy to dobrze czy zle ? - nie wiem , religia ,taka czy inna , wydaje sie byc jedna z podstaw czy spoiwem spoleczenstwa,  choc patrzac na np. czechow 
to dobrze daja sobie rade bez religii 
jaka bedzie przyszlosc ? z religia czy bez - pozyjemy ,zobaczymy

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzejjen 11:37:24 | 2018-06-23
"Nie znam przypadku, aby komuniści zniechęcili lujdzi do kościoła, ale e głupi proboszcz potrafił" - to zdanie powiedział ks prof Józef Tischner. I mial rację. Oto dwa  obrazki z mojej parafii, Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach:
Obrazek pierwszy: przychodzę do Proboszcza - księże, proszę przyjść ze spowiedzią i komunią  do moich sąsiadów, ona jest niewidoma, on bez nóg. Proboszcz zza biurka - a czy prosili, nie, to nie przyjdę. 
Obrazek drugi: przychodza młodzi, chcemy wziąść ślub, jesteśmy nie z tej parafii. Proboszcz - nie mam księży, wszyscy zajęci, do widzenia. 

Obydwie sprawy udało mi się pozytywnie rozwiązać, prosząc innych znajomych księży. Ale niesmak pozostał. 

Oceń 11 29 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k.jarkiewicz.ign 10:49:39 | 2018-06-23
Postawione tak szeroko pytania bez ustalenia,co znaczy np. codzienna modlitwa dla poszczególnych nacji to nadużycie badawcze. Np. Egipcjanie czy Nigeryjczycy wezwanie imienia bożego już uznają za modlitwę, a u nacji muzułmańskich czy Żydów obowiązek modlitwy jest wpisany w system dnia.Podejrzewam,bo nie znam polskich badań nad modlitwą,że za codzienną modlitwę uznaje się pacierz poranny i wieczorny. Znając polski skrupulantyzm nikt np. aktów strzelistych, które prawie co dzień słyszę na ulicach, nie uznaje za modlitwę. Gdyby z naszą modlitwą było źle to ponad 1 mln nie uczestniczyłoby w akcji "Różaniec do Granic", nie rozwijałyby się koła różańcowe ani koronka do Miłosierdzia Bożego. Potrzeba szerszych i głębszych badań nad tym zjawiskiem,by coś sensownego na ten temat powiedzieć o Polakach i innych nacjach.

Oceń 17 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

NAJ 08:34:00 | 2018-06-23
Tarpan!!!

Dlaczego człowieku kłamiesz?
Dlaczego wprowadzasz w błąd innych w zakresie spowiedzi.
NT wyraźnie określa kto odpuszcza grzechy .
Przecież ty pojęcia nie masz w tym zakresie a mógłbyś przynajmniej oprzeć się na słowach NT i nie pisałbyś głupot  kłamiąc wszystkich w koło.

Pytam ciebie jak ty tłumaczysz sobie , że apostołowie nie spowiadali, nie odpuszczali ówczesnym ludziom grzechów?
Czy ty rozumiesz słowa, że przez PRAWO NIKT NIE OSIĄGNIE ZBAWIENIA???
Czy ty rozumiesz, że ZADOŚCUCZYNIANIE BOGU ( POKUTA) KTÓRĄ NAKAZUJE KK PROWADZI NA ZATRACENIE BO PRZEZ PRAWO NIKT NIE BĘDZIE ZBAWIONY.PRZECIEŻ WŁAŚNIE Z TEGO STANU WYBAWIŁ LUDZKOŚĆ PAN JEZUS CHRYSTUS.

POKAŻ CHOCIAŻ JEDEN PRZYPADEK JAK TO APOSTOŁOWIE SPOWIADALI I ODUSZCZALI GRZECHY.

CZŁOWIEKU , BÓG NIE ODPUSZCZA GRZECHÓW POPRZEZ KSIĘŻY JAK TO NAPISAŁEŚ. BÓG JEST PANEM PANÓW I ODPUSZCZA GRZECHY PRZEZ SWOJEGO SYNA PANA JEZUSA CHRYSTUSA, KTÓRY ODKUPIŁ KAŻDY GRZECH ŚWIATA

POJMIJ TO RAZ NA ZAWSZE I PRZESTAŃ OKŁAMYWAĆ LUDZI BO ZOSTANIESZ PRZEKLĘTY SŁOWAMI AP PAWŁA

‘’ 6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

Umiłowani w Panu Jezusie Chrystusie
Nie dajcie się wprowadzać w kłamstwa. Sami czytajcie NT a zwłaszcza Ewangelię Chrystusa
I MYŚLCIE!!!

Zrozumcie,  że ZADOŚĆUCZYNIANIE BOGU, KTÓRE KK NAKAZUJE  KAŻDEMU PO SPOWIEDZI  TO PRAWO Z KTÓREGO WYBAWIŁ NAS PAN JEZUS CHRYSTUS
bo nikt przez prawo nie będzie zbawiony.

Zrozumcie , że władzę odpuszczania win ma KAŻDY( NIE TYLKO KSIĄDZ) ALE WZGLĘDEM SWOJEGO WINOWAJCY.

Wyjaśnia to i  POTWIERSZA MODLITWA 'OJCZE NASZ


(11) Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; (12) I PRZEBACZ NAM NASZE WINY, JAK I MY PRZEBACZAMY TYM, którzy przeciw NAM zawinili; (13) i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!” (Mat.6:9-13)

My wszyscy mamy przebaczać TYM, którzy PRZECIW NAM zawinili.
TYLKO TYM, którzy PRZECIW NAM zawinili. Tak więc papież, biskup, ksiądz ….
NIE może wybaczyć NIE swoim winowajcom!

W tej modlitwie Pan Jezus NIE mówi, wybaczajcie NIE waszym winowajcom, lecz TYM, którzy PRZECIW NAM zawinili.
Do przebaczania NASZYM winowajcom, NIE potrzebujemy księdza, biskupa, papieża…, bo MY mamy wybaczać NASZYM winowajcom, bo oni przeciwko NAM zawinili, a nie przeciwko nim.


Dalej Pan Jezus Chrystus mówi:

”(14) JEŚLI bowiem PRZEBACZYCIE ludziom ich przewinienia, i WAM PRZEBACZY Ojciec wasz niebieski.
(15) Lecz JEŚLI NIE przebaczycie ludziom, i Ojciec WASZ NIE przebaczy WAM WASZYCH przewinień.” (Mat.6:14,15)


Czy teraz rozumiecie , że człowiek przebaczając zło ( grzech) wyrządzone mu przez innego człowieka nie wymazuje tego grzechu przed Panem Bogiem bo nie na takiej władzy. Ale odpuszcza go po ziemsku (wybaczamy sobie wzajemnie) względem siebie
Jedyny , KTÓRY gładzi grzechy ( wymazuje swoją Krwią Św ) przed Panem Bogiem jest Pan Jezus Chrystus.
Bo tylko Pan Jezus Chrystus jest Barankiem, Który Gładzi grzechy, a NIE Ty czy ja , papieże, biskupi…ktokolwiek .
Grzechy są odpuszczone (Wymazane) w chwili gdy wyznajecie  je Panu Bogu , BĘDĄC ODDANYM W PEŁNI PANU JEZUSOWI CHRYSTUSOWI.

Aby nie być posądzanym o manipulacje wklejam całość tekstu dotyczącego pokuty i zadośćuczynienia ( KKK).
Warunki spowiedzi:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadość uczynienie Panu Bogu i Bliźniemu.

1459
Wiele grzechów przynosi szkodę bliźniemu. Należy uczynić wszystko, co możliwe,
aby ją naprawić (na przykład oddać rzeczy ukradzione, przywrócić dobrą sławę temu, kto został oczerniony, wynagrodzić krzywdy). Wymaga tego zwyczajna sprawiedliwość. Ponadto grzech rani i osłabia samego grzesznika, a także jego relację z Bogiem i z drugim człowiekiem. Rozgrzeszenie usuwa grzech, ale nie usuwa wszelkiego nieporządku, jaki wprowadził grzech 49. Grzesznik podźwignięty z grzechu musi jeszcze odzyskać pełne zdrowie duchowe. Powinien zatem zrobić coś więcej, by naprawić swoje winy: powinien „zadośćuczynić" w odpowiedni sposób lub „odpokutować" za swoje grzechy. To zadośćuczynienie jest nazywane także„pokutą".

Sam fakt słów (KKK) :
Pokuta, którą nakłada spowiednik, powinna uwzględniać sytuację osobistą penitenta
i mieć na celu jego duchowe dobro. O ile to możliwe, powinna odpowiadać ciężarowi i naturze popełnionych grzechów

dowodzi Prawu w Sądzie np. Rejonowym

A przecież Pan Jezus Chrystus odkupił wszystkie grzechy świata ZA DARMO.
Zadośćuczynienie Panu Bogu podciąga człowieka pod PRAWO  A WŁAŚNIE Z POD TEGO PRAWA WYZWOLIŁ CZŁOWIEKA PAN JEZUS CHRYSTUS WYPEŁNIAJĄC PRAWO. To sprytny plan szatana  władcy tego świata. Przez Prawo nikt nie będzie zbawiony. Wyraźnie o tym mówi ap Paweł.
2. Żaden człowiek nie może być sędzią w kwestii odpuszczania cudzych grzechów. Dlatego że wszystkie grzechy świata zostały JUŻ ODKUPIONE przez Pana Jezusa Chrystusa .
Każdy ksiądz z samej racji rozgrzeszenia czyni się sędzią , jest to bezdyskusyjne

Po pierwsze Pismo nigdzie nie naucza o spowiedzi grzechów przed kapłanem. Przeciwnie mówi

(Jezus Chrystus jest naszym wielkim Arcykapłanem (Hebrajczyków 4:14-15; 10:21), i jedynym pośrednikiem miedzy nami a Bogiem (1 Tymoteusza 2:15). Nowy Testament naucza nas że mają być starsi kościoła (1 Tymoteusza 3), diakoni (1 Tymoteusza 3), biskupi(Tytusa 1:6-9), i pastorzy (Efezjan 4:11) – ale nie kapłani.)

Jeśli chodzi o wyznawanie grzechów to 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu. Jeśli wyznajemy nasze grzechy Bogu on jest wierny i sprawiedliwy aby nam je przebaczyć.

Jak apostoł Piotr traktował sprawę spowiedzi. Oto on mówi do Szymona czarnoksiężnika: "Przetoż upamiętaj się, w tej złości swojej, i proś Boga, czyliby ci nie mógł być odpuszczony ten zamysł serca twego" (Dz.Ap.8,22).

On nie polecił mu uczynić spowiedzi przed kimś z ludzi. Czyżby apostoł Piotr zapomniał o swoim prawie przebaczania grzechów? Święty Jan zaś pisze: "Dziatki moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli, a jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego, i On jest ubłaganiem za grzechy nasze" (1Jn.2,1-2).

Apostoł nie mówi: "Jeśli kto zgrzeszy, niech się zgłosi do nas, my mamy prawo nadane nam przez Pana do odpuszczania grzechów". Żaden z apostołów czegoś podobnego nie powiedział.
Jeśliby apostołowie wierzyli, że tylko grzechy przez nich przebaczone są naprawdę przebaczone, na pewno stale mówiliby o tym , że uszna spowiedź uczyniona przed nimi lub przed ludźmi postanowionymi przez nich jest konieczna. Ponieważ jednak apostołowie nie mówią o tym jestem przekonany, że oni nie rozumieli słów Pana Jezusa w ten sposób, jak je rozumie KKK.

. Nawet przyjmując , że KKK dobrze interpretuje ( zgodnie )NT , to apostołowie i uczniowie praktycznie nigdy nie użyli tego prawa. To są niezaprzeczalne fakty. Czyż mając prawo do przebaczenia grzechów, apostołowie pozostawiliby wszystkich wiernych z nie przebaczonymi winami ?

Czyżby byli tak niemądrzy i poumierali w grzechach I DO TEGO OBCOWALI Z PANEM JEZUSEM CHRYSTUSEM


Przecież tam wtedy nikt nikomu się nie spowiadał nikt z apostołów nie odpuszczał grzechów !!! Czyżby o najważniejszej rzeczy ZAPOMNIELI? Czyżby NIE CHCIELI SKORZYSTAĆ ZE SŁÓW KOMU ODPUSCICIE...I KLUCZY ???

Nie  . Apostołowie głosili i czynili tak jak im NAKAZAŁ PAN JEZUS CHRYSTUS.

A co nakazał im Pan Jezus Chrystus
Kazał im głosić dobrą nowinę Ewangelię ale TĄ PRAWDZIWĄ NIE ZMIENIONĄ KLUCZAMI I INNYMI

. Jezus rzekł do nich: "Idąc na wszystek świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzci się, zbawiony będzie, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk.16,15-16).

Zbawienie oznacza przebaczenie grzechów, a potępienie wyklucza przebaczenie tychże.
ALE TO ZBAWIENIE JEST TYLKO W PANU JEZUSIE CHRYSTUSIE TYLKO ON GŁADZI KAŻDY GRZECH ŚWIATA
GRZECHÓW PRZED PANEM BOGIEM NIE ODPUSZAJĄ BISKUPI ,TY ,JA CZY NAWET APOSTOŁOWIE.


NT wyraźnie mówi, że przez PRAWO nikt nie będzie zbawiony.


USPRAWIEDLIWIENIE A PRAWO I OBIETNICA


Prawo źródłem przekleństwa7

10 Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach Prawa, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa. 11 A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie. 12 Prawo nie opiera się na wierze, lecz [mówi]: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie.

13 Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem8, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie - 14 aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha

List do Galatów
16 A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia8. 17 A jeżeli to, że szukamy usprawiedliwienia w Chrystusie, poczytuje się nam za grzech, to i Chrystusa należałoby uznać za sprawcę grzechu9. A to jest niemożliwe. 18 10 A przecież wykazuję, że sam przestępuję [Prawo], gdy na nowo stawiam to, co uprzednio zburzyłem. 19 Tymczasem ja dla Prawa umarłem przez Prawo, aby żyć dla Boga: razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. 20 Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie. 21 Nie mogę odrzucić łaski danej przez Boga. Jeżeli zaś usprawiedliwienie dokonuje się przez Prawo, to Chrystus umarł na darmo.

""1 List św. Jana
9 Jeżeli wyznajemy nasze grzechy,
[Bóg] jako wierny i sprawiedliwy
odpuści je nam
i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.""

NIe ma tutaj żadnego udziału ksiądza, papieża  i kogokolwiek
TO BÓG OCZYSZCZA CZŁOWIEKA Z WSZELKIEJ NIEPRAWOŚCI


2
1 Dzieci moje, piszę wam to dlatego,
żebyście nie grzeszyli.
Jeśliby nawet kto zgrzeszył,
mamy Rzecznika wobec Ojca -
Jezusa Chrystusa sprawiedliwego.
2 On bowiem jest ofiarą przebłagalną
za nasze grzechy,
i nie tylko nasze,
lecz również za grzechy całego świata.""

Czy nie jest napisane :
""i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.

jan777

Oceń 34 29 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bramtech 00:03:25 | 2018-06-23
Jak ma być w naszym kraju dobrze skoro księża odpychają wiernych od kościoła a młodzi dziś to nie młodzież średniowieczna. Nasz proboszcz Gabriel to typowy urzędnik  opisany w książce ks. Piotra Glasa. Czytając myślałem że ks. Piotr wzorował się na jego przykładzie. W kościele mało co można go zastać, msza i w nogi. Hobby - polowanie. Na lewo "żona:" i czwórka dzieci. Jak taki ktoś ma przyciągnąć ludzi młodych do kościoła. Budując kościół pobudował sobie dom i to niezły. I ja mam iść do niego do spowiedzi ????? Po co ?????

Oceń 11 27 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook