Kramer SJ: u nas nikt nie usłyszał słowa "porażka", no może poza proboszczem

Nagranie z Pierwszej Komunii w Ząbrowie rozgrzało Internet do czerwoności. Zachowanie księdza komentującego występ jednego z chłopców słowem "porażka" zostało jednoznacznie skrytykowane przez internautów i wiele środowisk. Grzegorz Kramer SJ zabrał głos w sprawie, pokazujac, że można inaczej.

 

Do wydarzenia doszło w parafii pw. Zesłania Duch Świętego w Ząbrowie. Ksiądz Mirosław Masztalerek odbierał dary z rąk dzieci pierwszokomunijnych. Jeden z chłopców przekazując mu komunikanty najwyraźniej zapomniał tekstu, który miał powiedzieć. Zniecierpliwiony ksiądz powiedział: "Daj to chłopie, następny proszę. Porażka jakaś" - słowa te wyraźnie słychać na nagraniu. Film umieszczono na youtubie, a zachowanie księdza odbiło się szerokim echem w mediach.

 

Nie dawać prezentów, nie będzie powodów do narzekań.

Opublikowany przez Silna Polska 17 czerwca 2018

 

 

Głos w sprawie zabrał również Grzegorz Kramer SJ. Na swoim profilu facebookowym jezuita napisał:

Historia pięciu zdjęć.


1. Stanąłem przed kościołem i z góry patrzyłem na dzieci. Głupio się czułem, że one tak na dole stoją, a ja stoję u góry. Jednak nie wiedziałem, co mam zrobić. I nagle myśl: idź debilu do nich, przywitaj się z każdą i każdym z osobna, jesteś tu dla nich. Nie bądź "wielkim proboszczem", bądź ich bratem. Poszedłem. Strasznie wzruszające (dla mnie) były te grabule.


2. Dziś po necie krąży filmik z innej I komunii. Dość przykry, bo upokarzający dziecko. Dorosłym, którzy przygotowywali dzieci do naszej uroczystości mówiłem cały czas: ma być bez spiny, naturalnie. Dzieci mają w sobie dobrą spontanicznośc, trzeba im tylko na nią zrobić przestrzeń. Także u nas nikt nie usłyszał słowa: "porażka", no może poza proboszczem, który usłyszał to przed lustrem od kolesia, który przed nim stał :-) Było za to dużo uśmiechu.


3. Moje dzieci przyjęły komunię razem, stanęły obok siebie. Ja podchodziłem z Panem Jezusem, a później wszyscy razem z Nim uklęknęliśmy na chwilę. By Mu podziękować. Razem, bo komunia jest z Bogiem, ale i z innymi w Kościele.


4. Zdjęcia grupowe są nudne i sztywne. I jedno takie mają, to oficjalne. Zrobiliśmy jednak kilka zabawnych. Dzieci mówiły wtedy: "marmolada jest stara":-).


5. Nie chciałem żadnych prezentów. Pieniądze rodzicie przekazali na cele charytatywne, a mi dali coś, co mnie rozwaliło. Podpisy wszystkich dzieci, a w środku była "mucha siłacza". Wisi na mojej ścianie.


Pokochałem tę Pięćdziesiątkę. Bardzo to miłe, kiedy na ulicy mówią: "dzieńdobry księdzu", albo z samochodów swoich rodziców wymachują. Nie wspomnę już o tym, że na ulicy się przytulają. Z czegoś, czego najbardziej na początku się bałem urodziło się Wielkie Dobro.

 

 

Historia pięciu zdjęć. 1. Stanąłem przed kościołem i z góry patrzyłem na dzieci. Głupio się czułem, że one tak na dole...

Opublikowany przez Grzegorz Kramer 18 czerwca 2018

 

Marek Blaza SJ udostępnił filmik z mocnym komentarzem: "Niektórzy katolicy szczycą się, że mają ważną Eucharystię. No i co z tego, jak jej nie szanują? I to nie świeccy bynajmniej, ale ważnie wyświęcony prezbiter. A o szacunku do bliźniego już nawet nie wspomnę".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.61

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

darkussa 22:25:18 | 2018-06-26
Niestety nie jest to odosobniony przypadek - takich zachować typu: kąpnąć cię w dupę itp, znalazłboby się więcej, u mistycznych naszych proboszczów, chyba to juz nie ksiądz ale rzemieślnik prafialny...

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fix 12:56:09 | 2018-06-19
No nie... Jak bardzo ten mężczyzna musi nie lubić sam siebie, żeby do drugiego małego mężczyzny tak powiedzieć! Smutne. Nie wiem, kogo żal bardziej: tego przestraszonego chłopca, czy tego smutnego, zgorzkniałego, znudzonego swoją egzystencją księdza.  

Oceń 13 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tru Badur 10:23:02 | 2018-06-19
Widać i słychać wyraźnie. Niestety. Ksiądz Masztalerek - porażka jakaś!

Oceń 17 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lucy.mazu 10:15:04 | 2018-06-19
obejrzałam ten filmik kilkanaście razy...czy to nie fejk?...ksiądz nie rusza ustami a w momencie przybliżenia jego usta są rozmazane i w tym momencie mówi niby "porażka.."...sam głos...słychać jakby był podłożony....może mi się to tylko wydaje..nikogo nikogo nie bronię...ale samo to nagranie jest mocno niewyraźne....

Oceń 19 11 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook