Prymas Polski: dialog polsko-polski jest nie tylko potrzebny, co wręcz konieczny

(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

"Dialog polsko-polski jest dziś nie tylko potrzebny, co wręcz konieczny, jest naglący - przyznaje Prymas Polski abp Wojciech Polak wyrażając nadzieję, że zachętą i motywacją do jego podjęcia będą zbliżające się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wolność przeżywana i realizowana w szacunku dla innych i w dialogu z innymi będzie tematem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 21-23 września w Gnieźnie i wpisze w obchody 100-lecia zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. - Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się choć w małym stopniu do naszego wewnątrzpolskiego dialogu - mówi abp Wojciech Polak dodając, że zaproszenie do udziału w kongresie ludzi wielu różnych środowisk - społecznych, politycznych, kościelnych "daje szansę, by pokazać, że mimo różnic, potrafimy się słuchać i ze sobą rozmawiać". Prymas podkreśla również, że dialog jest nie tylko szansą na przełamanie istniejących napięć i konfliktów, ale jest również jednym z warunków odpowiedzialnego i owocnego budowanie przyszłości. Dotyczy to zarówno naszego polskiego podwórka, jak i szerzej, przyszłości Europy.

 

Oczywiście podczas zjazdu nie znajdziemy złotego środka, który pozwoli rozwiązać wszystkie problemy. Mam jednak nadzieję, że umocnimy w sobie samych i w innych wolę i przekonanie, by nad rozwiązaniem tych problemów jeszcze intensywniej pracować - podkreśla metropolita gnieźnieński. Pytany o zagrożenia dla wolności, której rocznicę świętujemy w tym roku, wskazuje nie tyle na te zewnętrzne, z którymi borykali się nasi przodkowie, ile wewnętrzne, dotyczące serca i sumienia człowieka, na egoizm osobisty, rodzinny i społeczny, przed którym tylekroć przestrzegał Polaków Jan Paweł II. - Chciejmy zrozumieć, że wolność jest nie tylko «od czegoś», a więc od tego wszystkiego, co nas ogranicza, co jest opresyjne. Wolność to także wolność «do» odpowiedzialności, zaangażowania, dobrych wyborów, odważnych decyzji, do czynienia tego świata lepszym. Jeśli więc myślimy o Europie ludzi wolnych, to myślimy o Europie ludzi twórczych, odpowiedzialnych, żyjących i budujących jej dzień dzisiejszy i przyszłość w dialogu i szacunku dla innych - podkreśla Prymas Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.27

Liczba głosów:

56

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

makwiat 12:01:29 | 2018-06-15
zdjęcie- robi się na jak krola lub jakiegoś księcia, a zwykłe krzesłeko nie pasuje?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 20:12:09 | 2018-06-14
Lewacka opozycja, i to co robia w Polsce i w Brukseli, to zwyczajny chlew, skundlenie, diabelskie wycie...Jak mozna uwazac sie za normalnego i tak opluwac polskich wyborcow, oraz dzialac na szkode wlasnego Kraju?! Ta arogancka cholota powinna przejsc do politycznego niebytu. Niech zyje Polska!!!

Oceń 12 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook