Kraków: abp Angelo Zani spotkał się z dziekanami wydziałów teologicznych

(fot. commons.wikimedia.org / Piotr Bajor)

Abp Angelo Vincenzo Zani, sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej spotkał się 12 czerwca z dziekanami wydziałów teologicznych, filozoficznych i prawa kościelnego z całej Polski.

 

Celem wizyty arcybiskupa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie było omówienie kwestii nowej konstytucji apostolskiej papieża Franciszka "Veritatis gaudium".

 

W konstytucji "Veritatis gaudium" ("Radość prawdy") papież Franciszek znowelizował normy dotyczące uniwersytetów i wydziałów kościelnych, dostosowując je m. in. do zachodzących przemian społecznych i kulturowych. Dokument stanowi nowelizację konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Sapientia christiana" z 1979 roku.

 

Papież Franciszek mówi m. in. o ponownym i mocnym zakorzenieniu kościelnej edukacji w kerygmacie, podkreśla rolę dialogu, kładzie nacisk na interdyscyplinarność wiedzy oraz wzywa wszystkie uczelnie kościelne do włączenia się w nową ewangelizację.

 

W trakcie obrad dziekani wydziałów teologicznych wzięli udział w Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że uczniowie Chrystusa są światłem świata tylko dlatego, że to On przyszedł na świat jako światło.

 

- Ale świat, zwłaszcza od czasów oświecenia, źródło światła chce widzieć w sobie i w swoim rozumie, odrzucając to wszystko, co związane jest z prawdziwą wiarą, miłością i nadzieją i co dla ludzi oświecenia jawiło się jako niegodne wykształconych przesądy i przejawy ciemnoty - mówił abp Jędraszewski.

 

Arcybiskup zwrócił także uwagę, że Ewangelia spotyka się ze sprzeciwem czy odrzuceniem ze strony świata, ponieważ nieustannie trwa spór o to, gdzie jest prawdziwe źródło światłości.

 

- Mówienie o Chrystusie jako Światłości Świata a jednocześnie Tym, który jest źródłem wszelkiej miłości jest szczególnym zadaniem i powołaniem Kościoła także w tym konkretnym urzeczywistnieniu, jakim jest Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej - zaznaczył metropolita krakowski.

 

Zdaniem hierarchy, nie jest to łatwe, ponieważ w świecie nastąpiło oddzielenie prawdy od miłości.

 

- We współczesnej kulturze mamy do czynienia z prawdziwą degradacją miłości sprowadzanej wyłącznie do poziomu emocji i znajdującej swoje urzeczywistnienie w miłości samego siebie. (...) Mamy także do czynienia z degradacją prawdy, która jest sprowadzana tylko i wyłącznie do narracji, a zatem odrzuca się jakiekolwiek obiektywne mówienie o faktach, ale odnosi się do emocji, lęków, uprzedzeń, do manipulacji słowami i terminami, a w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby określona narracja nagłaśniana przez media zaczęła panować w ludzkich umysłach - wyjaśniał arcybiskup.

 

Według hierarchy, na przekór temu staje ogłoszona niedawno przez papieża Franciszka konstytucja apostolska "Veritatis Gaudium" o uniwersytetach i wydziałach studiów kościelnych, która wyraźnie mówi o zadaniach kościelnej edukacji.

 

- Trzeba iść na przekór temu światu i głosić w porę i nie w porę Chrystusową Ewangelię. Iść z głęboką odwagą właśnie dlatego, że to Chrystus zwyciężył świat i zwycięstwo zawsze będzie należało do tych, którzy uwierzyli, że On jest prawdziwie Mesjaszem - wyznał arcybiskup.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook