Prymas o prewencji wobec przestępstw na tle seksualnym w Kościele

(fot. episkopat.pl)

Abp Wojciech Polak zaapelował na 379. zebraniu plenarnym KEP w Janowie Podlaskim, aby każda polska diecezja i zgromadzenie zakonne opracowały szczegółowy dokument określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym.

 

Zachęcił również do kontynuacji modlitw za ofiary pedofilii w pierwszy piątek każdego Wielkiego Postu, w odpowiedzi na apel Franciszka o ustanowienie Dnia Modlitwy i Pokuty za ofiary przestępstw seksualnych w Kościele.


Prymas stojący na czele Komisji ds. Duchowieństwa poinformował, że "kontekstem, w którym podejmujemy ten temat jest kontekst ogólnokościelny, czyli zatroskanie Ojca Świętego o Kościół w Chile, a także kontekst polski wiążący się z zaplanowaną na jesień br. kampanią mającą oskarżyć Kościół za zaniedbania w tym zakresie, m. in. poprzez emisję filmu Wojciecha Smarzowskiego".

 

Abp Polak mówił najpierw o pracach związanych z prewencją wobec przestępstw przeciwko 6. przykazaniu Dekalogu, jakie już od lat podejmuje Kościół w Polsce. - Pokazałem w jakim punkcie jesteśmy. Ukazałem wszystkie działania Konferencji Episkopatu, poczynając od Wytycznych i specjalistycznych aneksów do nich, jakie zostały przyjęte, poprzez liczne szkolenia i inne działania jakie zostały już zrealizowane - powiewdział KAI abp Polak.

 

W ramach kolejnych działań jakie trzeba podjąć, Prymas wskazał na potrzebę przyjęcia dokumentów określających zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym, które powinny być przyjęte przez każdą diecezję i zgromadzenie zakonne. A także przez inne instytucje katolickie pracujące z młodzieżą: szkoły i placówki wychowawcze. Wskazywał też pozytywne przykłady diecezji, które już opracowały takie dokumenty: rzeszowska, tarnowska, warszawsko-praska. Są one adaptacją do warunków lokalnych dokumentu o prewencji dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

 

- Chodzi o to, abyśmy mieli taką sytuację, że kiedy przyjmujemy do pracy np. osobę świecką, to powinna być ona odpowiednio przeszkolona w tym zakresie i mieć świadomość, że Kościół czuwa nad kwestią ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami na tym tle - podkreślił Prymas.

 

Abp Polak zaproponował również kontynuację corocznych obchodów Dnia Modlitwy i Pokuty za ofiary pedofilii w Kościele, w Wielkim Poście. Zaproponował też, aby na jedno z zebrań plenarnych Episkopatu Polski zaprosić kogoś z Kongregacji Nauki Wiary zajmującego się tymi sprawami np. abp. Charlesa Sciclunę, będącego jednym z najwybitniejszych kościelnych ekspertów w sprawie ścigania przestępstw pedofilii wśród duchownych i ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami z ich strony. Prymas Polak podkreślił również, że Kościół w Polsce nie tylko "oczyszcza się we własnych szeregach, ale w ramach swej misji społecznej może w tej dziedzinie służyć inspiracją wobec innych środowisk oraz instytucji wychowawczych". Wczoraj biskupi przedłużyli mandat na kolejną 5-letnią kadencję ks. Adamowi Żakowi SJ, który jest ogólnopolskim koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Prowadzi on Centrum Ochrony Dzieci w Krakowie oraz bardzo szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i szkoleniową w tym zakresie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.56

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook